Rekordowy rok chorwackiej turystyki

Rekordowy rok chorwackiej turystyki

  Według danych systemu eVisitor od 1 stycznia do 31 grudnia 2023 roku, do Chorwacji przyjechało łącznie 1 084 127 gości z Polski, którzy zrealizowali 6 666 213 noclegów, co oznacza wzrost przyjazdów o 3,38% oraz wzrost noclegów o 0,13% w porównaniu do roku 2022 – poinformowało Przedstawicielstwo Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

 

Omiš ©CNTB Denis Peroš

 

Całościowo chorwacka branża turystyczna odnotowała w poprzednim roku 20,6 mln przyjazdów oraz 108 mln noclegów. Wśród rynków zagranicznych generujących najwięcej przyjazdów turystycznych do Chorwacji, Polacy zajmują czwarte miejsce, ustępując jedynie Niemcom, Słoweńcom oraz Austriakom. W porównaniu do rekordowego dla chorwackiej turystyki roku 2019 odnotowano wzrost przyjazdów z Polski o 11,85% oraz 8,55% wzrost noclegów naszych rodaków.

 

Orebić ©CNTB Ivo Biočina

 

W ubiegłym roku Chorwacja umocniła swoją pozycję jednego z najbardziej pożądanych kierunków w Europie. Widać to nie tylko po wynikach turystyki, ale także po innych wskaźnikach, takich jak przychody z turystyki, które również rosną i zgodnie z przewidywaniami, również mają być rekordowe. Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynkach jak i globalną sytuację geopolityczną i makroekonomiczną, możemy stwierdzić, że rok 2024 będzie rokiem pełnym wyzwań. Będzie to jednak także rok, w którym poprzez realizację naszych działań promocyjnych i kampanii planujemy utrzymać konkurencyjność chorwackiej turystyki poprzez promowanie zrównoważonego rozwoju i jakości – powiedział Kristjan Staničić, dyrektor Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej. 

 

Baška Voda ©CNTB/ Denis Peroš

 

W czołówce najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów regionów znajdują się województwa splicko-dalmatyńskie, istryjskie oraz zadarskie. Z kolei Omiš, Makarska, Baška Voda, Zadar, Orebić to miejscowości cieszące się wśród naszych rodaków największą popularnością – informuje Małgorzata Kowalska, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

 

Makarska ©CNTB/ Vjeko Begović

 

Wyjazdy zrealizowane przez Polaków za pośrednictwem biur podróży stanowią ok. 23%, a zdecydowana większość to przyjazdy indywidualne. Według danych systemu eVisitor w roku 2023 odnotowano rosnącą popularność zakwaterowania na kempingach. Był to wzrost przyjazdów o 10,03% oraz noclegów o 8,15% w parowaniu do roku 2022. Powyższe dane wskazują na trend samodzielnego planowania podróży. 

 

Morskie Organy w Zadarze ©CNTB_ Luka Esenko

 

Polaków do Chorwacji przyciąga nie tylko słońce i morze, ale również kultura, przyroda, city break, oferta eno-gastro, czy turystyka aktywna. Nie bez znaczenia jest również możliwość bezpośrednich połączeń lotniczych z Polski do Chorwacji. 

W roku 2023 odnotowano dynamiczny wzrost zainteresowania turystycznego województwami kontynentalnymi, co stanowi obiecujący trend. Województwo krapińsko-zagorskie cieszy się wzrostem na poziomie 11,08% w przypadku przyjazdów i imponującym skokiem o 17,88% w przypadku noclegów. W województwie karlovačkim wzrost przyjazdów wyniósł 9,57%, a noclegów 7,33%, natomiast w województwie varaždińskim odnotowano wzrost przyjazdów o 7,55% i noclegów o 9,01%. 

Rok 2023 to dla nas nie tylko stały już wzrost liczby polskich turystów w Chorwacji, ale również rozwój turystyki poza utartymi szlakami. Wzrost zainteresowania województwami kontynentalnymi, pokazuje, że podróżujący z Polski coraz chętniej odkrywają nowe miejsca w Chorwacji. To dla nas sygnał, że nasze działania i promocja różnorodnych atrakcji przynoszą oczekiwane rezultaty – podsumowuje Małgorzata Kowalska, dyrektor Przedstawicielstwa Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej w Polsce.

 

Informacja Prasowa: Aviareps

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]