Stara stacja narciarska na Nosalu - reaktywacja

Stara stacja narciarska na Nosalu - reaktywacja

Stara stacja narciarska na Nosalu

  Czy kultowa tzw. duża trasa narciarska jak i kolej krzesełkowa, która od wielu lat jest zamknięta dla narciarzy, ma szansę na reaktywację? Stara trasa narciarska na Nosalu wraz z kolejką, została wybudowana jeszcze w latach 60. XX w. Zamknięta w 2009 r niszczeje w oczekiwaniu na lepsze czasy.

 

 

Jest szansa że Tatrzański Park Narodowy za blisko 60 milionów złotych wybuduje nowy wyciąg narciarski. Na tyle jest szacowana budowa nowego dwu- lub czteroosobowego wyciągu krzesełkowego ze stacją wysiadkową w połowie jego przebiegu. Poza przywróceniem starej trasy, TPN chce wytyczyć także nową. Aby trasa mogła spełniać wymogi Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS) potrzebne jest Wytycznie nowej trasy, a to będzie wymagało wycięcia hektara lasu. To mogłoby pozwolić na przeprowadzanie zawodów o randze międzynarodowej, z Pucharem Świata włącznie. 

 

 

Jak zapewniają władze TPN, udało się dojść do porozumienia i uzyskać akceptację właścicieli terenów położonych pod Nosalem. Biorąc pod uwagę że nowa infrastruktura narciarska będzie obejmowała także działki prywatne siedmiu właścicieli, może to być przełomem w środowisku górali.  

 

 

TPN na budowę ośrodka pieniądze ma zagwarantowane z budżetu centralnego – 50 proc. z programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu prowadzonego przez Ministerstwo Sportu, a 50 proc. z rezerwy celowej budżetu państwa.

 


Stara trasa narciarska na Nosalu wraz z kolejką, została wybudowana jeszcze w latach 60. XX w.  Do zamknięcia doszło w 2009 roku, ponieważ władze TPN nie mogły się porozumieć z właścicielami części terenów przez które przebiegał wyciąg jak i trasa. Od tego czasu pozostałości po wyciągu popadły w zupełną ruinę. 

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak
 
 
(zdjęcia pochodzą z 2018r)
 
zakaz kopiowania
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com