Predyspozycje indywidualne
Polskie prawo nie reguluje, kto może, a kto nie może zostać masażystą, a właściwie technikiem masażystą (jeśli kształci się w szkole policealnej). Masażysta to profesja medyczna w rehabilitacji. Każda osoba pracująca w takim zawodzie powinna cechować się dobrą sprawnością fizyczną, łatwo nawiązywać kontakty z innymi ludźmi, odznaczać się dużym poziomem empatii i życzliwości w stosunku do pacjentów. Często kontakt między osobą chorą a masażystą jest bardzo bliski, dlatego umiejętności i wiedza z zakresu psychologii na takim stanowisku pracy niewątpliwie się przydają.
Należy pamiętać, że przez kilka godzin dziennie masażysta stoi podczas wykonywania zabiegów. Młodzi ludzie nie mają z tym większego problemu, ale jeśli cierpimy na schorzenia kręgosłupa, mamy wady postawy, tendencję do powstawania żylaków czy chorób zwyrodnieniowych rąk, niestety najprawdopodobniej zawód masażysty nie będzie dla nas odpowiedni. Dobry masażysta powinien cechować się wysoką kulturą osobistą, taktem, wyczuciem i intuicją w rozpoznawaniu nastrojów pacjentów.
Gdzie na naukę?
Jeśli kandydat na masażystę posiada odpowiednie predyspozycje, powinien wybrać odpowiednią drogę kształcenia w tym zawodzie. Może nią być nauka w szkole policealnej, np. w Krakowie, na kierunku technik masażysta. Nauka trwa cztery semestry, czyli dwa lata, i obejmuje przekazanie uczniom wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych z zakresu technik masażu klasycznego, sportowego czy limfatycznego. Po ukończeniu kształcenia i zdaniu egzaminów absolwent otrzymuje dyplom technika masażysty.
Wykwalifikowany masażysta stosuje wszystkie metody i techniki masażu. Potrafi zdiagnozować problem pacjenta i wykorzystać nabyte w szkole policealnej umiejętności dla usprawnienia leczenia i rehabilitacji chorych. Umie rozpoznawać schorzenia kręgosłupa i dobierać właściwy schemat postępowania w masażu, aby był on odpowiedni do stanu zdrowia pacjenta. Masażysta posiada szerokie możliwości podejmowania pracy zawodowej - w ramach własnej działalności gospodarczej lub zatrudniając się np. w gabinecie zdrowia i urody.