Jak się spakować na wakacje?

 Jak się spakować na wakacje?

Wyjazd na wakacje to zawsze frajda. Dla niektórych jednak to też niemały stres związany z przygotowanie i pakowaniem. Co zabrać, by mieć wszystko, co niezbędne? Kiedy zacząć się pakować? Podpowiemy, jak pakować się z głową i cieszyć się wakacjami, nie martwiąc się, że czegoś się zapomniało.

 

pakowanie

Jak się przygotować do pakowania?

Jeśli chcesz by pakowanie przebiegało sprawnie i efektywnie, najpierw odpowiednio się do tej czynności przygotuj. Po pierwsze, sprawdź pogodę w miejscu, gdzie jedziesz. Ustal, czy potrzebujesz tylko letnich ubrań, czy przyda się coś na chłodne wieczory albo ewentualny deszcz. Po drugie, zrób listę rzeczy do zabrania. Wypisz wszystko, co niezbędne na kartce, by o niczym nie zapomnieć. Po trzecie, zastanów się, czy niego Ci nie brakuje. Dokup zapas plastrów czy soczewek kontaktowych, jeśli nosisz. Sprawdź, czy masz ważne dokumenty. Jeśli okaże się, że czegoś przy pakowaniu brakuje, będzie już za późno na zakupy. Po czwarte, sprawdź, co jest dostępne w asortymencie hotelu czy hostelu. Są ręczniki? Małe flakony kosmetyków takich jak żel pod prysznic czy szampon? Jest suszarka? W takim układzie tych wszystkich rzeczy nie musisz już pakować. Na koniec jeszcze jedna porada – jeśli podróżujesz z kimś, warto podzielić się listą rzeczy do zabrania. Nie potrzebujecie np. dwóch pełnych tubek pasty do zębów czy dwóch mydeł. Jedna osoba może zabrać część kosmetyków, druga resztę.

Kiedy się pakować?

Na pewno nie pół godziny przed wyjazdem. Pakowanie na ostatnią chwilę zazwyczaj skutkuje działanie w pewnej panice i może skończyć się tym, że w walizce nie wylądują podstawowe potrzebne rzeczy. Za to zapanuje w niej chaos od prędko wrzucanych rzeczy. Najlepiej się pakować dzień lub dwa dni przed wyjazdem. Na spokojnie, z przygotowana listą. Pakowanie wykonać raz a dobrze. Dorzucanie przez tydzień do walizki systematycznie kolejnych rzeczy może mieć zgubne efekty. Łatwo się pogubić, co już jest spakowane, a co nie i też łatwo o przesadę. Codziennie dorzucasz jedną rzecz czy dwie i ostatecznie po tygodniu walizka pęka w szwach. Poświęć na pakowanie godzinę i zapakuj wszystko od razu. Zostaw tylko na sam koniec szczoteczkę do zębów czy pastę, których będziesz jeszcze potrzebować przed wyjazdem, lub ładowarkę, żeby załadować przed samym wyjście telefon. Napisz karteczkę o tych kilku rzeczach do dopakowania na ostatni moment, tak by ich nie zostawić.

Jak się pakować?

Najważniejsze to nie pakować się chaotycznie, ale metodycznie. Zacznij od spakowania na dno walizki najcięższych rzeczy, jak buty. Następnie spakuj zrolowane ubrania. Ubrania w rulonie zajmują mniej miejsca niż złożone w kwadrat i nie gniotą się. W puste przestrzenie upychaj miękkie drobiazgi, jak skarpetki. Jeśli masz walizkę z dodatkową kieszenią u góry, daj tam rzeczy, które muszą leżeć płasko, np. dokumenty czy gazety, albo ubrania, które łatwo ulegają zagnieceniu. Kruche rzeczy, jak biżuteria czy okulary, zapakuj do ręcznika, skarpetki lub wewnątrz buta, tak by się nie zniszczyły. Na wierzchu daj to, czego będziesz w razie czego szybko potrzebować podczas podróży. Może to być bluza, którą wyciągniesz, gdy w samolocie zrobi się zimno albo ulubiona przytulanka dziecka, jeśli podróżujesz ze swoją pociechą. Bieliznę zapakuj w worki foliowe, podobnie buty.

W co się pakować?

Jeśli jedziesz na wakacje w ciepłe kraje do hotelu, najlepiej sprawdzi się walizka. Na tydzień wystarczy tzw. kabinową, czyli walizką, która nadaje się na pokład samolotu. Gdy potrzebujesz walizki trochę większej – bo jedziesz na 10 czy 11 dni – wybierz pojemność 65 litrów, na przykład https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/aktywnosc-rekreacyjna/torby/torby-podrozne/walizka-podrozna-002354/#tab02. Na dwa tygodnie przyda Ci się coś o jeszcze większej pojemności, np. 76 litrów, zwłaszcza jeśli wybierasz się z partnerem czy dziećmi. Sprawdź walizkę podróżną od Jula: https://www.jula.pl/catalog/wypoczynek/aktywnosc-rekreacyjna/torby/torby-podrozne/walizka-podrozna-002354/#tab02.

Co zapakować?

To już oczywiście w dużej mierze kwestia indywidualna, warto jednak trzymać się kilku zasad. Nie pakuj za dużo. Weź ubrania uniwersalne, pasujące do wielu stylizacji oraz wykonane z tkanin, które nie gniotą się. Zabierz wygodne, sprawdzone buty. Zapakuj rzeczy, których nie będziesz mógł kupić za granicą, a są ci niezbędne np. leki na receptę, Twoje okulary korekcyjne czy zapasowe soczewki kontaktowe. Pamiętaj o ładowarce do telefonów i ulubionych kosmetykach. Zabierz też kapelusz czy czapkę na słońce, krem z filtrem i klapki pod prysznic oraz plastry na wypadek skaleczenia.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com