Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter
 
MIEJSCA WYJĄTKOWE     MIASTA     GÓRY     WODA     PODZIEMIA     ZAMKI I PAŁACE     ZABYTKI SAKRALNE     PAROWOZOWNIE      SKANSENY    MUZEA     FORTY I TWIERDZE     EUROPA     ŚWIAT   KONKURSY     WSPIERAMY     CIEKAWOSTKI     MEDIA     NEWSY     REKLAMA
 
Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 
testy sprzętu outdoorowego

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Góry dla każdego

Wędrówki górskimi szlakami to idealny sposób na odpoczynek, poznanie nowego krajobrazu, a nawet poprawę kondycji. Można wędrować w pojedynkę, całą rodziną lub z grupą znajomych. Polskie szlaki, tak samo jak i zagraniczne, proponują turystom mnóstwo ciekawych i wymagających tras. Wszyscy, którzy raz dali się namówić na eksplorowanie wyżyn, pragną to powtórzyć. Czyste powietrze, cisza, dźwięki lasu - idealny sposób na ucieczkę od codzienności wypełnionej obowiązkami.

Góry dla każdego 3

Poradnik każdego wędrowca

Jeśli decyzja o górskich wędrówkach została podjęta, należy dobrze się do wypraw przygotować. Nieważne, czy idziemy w wysokie czy niskie góry, należy zadbać o swoje bezpieczeństwo i wygodę. Nawet spacery w urokliwych dolinach mogą skończyć się nieprzyjemnie, jeśli nie będziemy mogli z nich wrócić o własnych siłach przez skręconą kostkę. Każdy turysta, który szykuje się na dzień spędzony na szlaku musi pamiętać o podstawowych elementach swojego wyposażenia:

  • kurtka nieprzemakalna - w górach pogoda bardzo szybko ulega zmianom,
  • prowiant - niektóre szlaki są wymagające i może nam zabraknąć sił, aby dojść do celu,
  • buty górskie - chronią przed urazami oraz zapewniają wygodne pokonywanie tras,
  • mapa - bez niej możemy się zgubić lub wybrać zły szlak.

To tylko podstawowe rzeczy, które bezwzględnie powinniśmy ze sobą zabrać. Należy pamiętać, że inaczej będą wyglądały przygotowania do wypraw zimą, a inaczej latem. Jednak jest jeden element, na który trzeba wyjątkowo zwrócić uwagę niezależnie od pory roku - to buty trekkingowe.

Buty trekkingowe - symbol górskiego turysty

Buty przeznaczone do wędrówek trekkingowych to jedne z niewielu butów, w których bardziej niż wygląd, powinny nas interesować cechy, takie jak: wygoda, amortyzacja, odporność na deszcz, śnieg. Górskie szlaki mają różne poziomy trudności, trasy nie zawsze mają równe podłoże. Często są to wąskie ścieżki, kamieniste, śliskie, zdarza się, że trzeba się powspinać. Każda trasa zakłada wchodzenie pod górę, dlatego zwykłe adidasy nie zapewnią naszym stopom odpowiedniej pozycji. But trekkingowy powinien przede wszystkim stabilnie trzymać stopę, dobrym wyborem są buty za kostkę. Gdy jest lato i wysoka temperatura mocno daje się we znaki, można wybrać niższe buty, o ile zapewnią stopom stabilność. Niskie buty bardzo dobrze sprawdzą się podczas jednodniowych wycieczek, zaś wysokie wybierzmy na wielodniowe wyprawy. Zimą należy zwrócić uwagę na wnętrze buta, czy jest ocieplane. Stopy bardzo szybko ulegają odmrożeniom, dlatego nasze buty muszą zapewnić im ciepło. Wielogodzinne chodzenie sprawia, że nasza skóra jest narażona na otarcia, zwróćmy więc uwagę, jak wygląda wnętrze buta, czy ma np. stabilizatory na piętach i w palcach. Jeśli tak, to możemy być pewni, że wycieczka skończy się bez nieprzyjemnych ran. Buty trekkingowe to obuwie na parę sezonów. Jest wykonane z bardzo wytrzymałych i profesjonalnych materiałów. Producenci prześcigają się w projektowaniu coraz nowszych modeli, aby turyści mogli bezpiecznie przeżywać swoje wędrówki.

Buty trekkingowe nie tylko w góry

Buty trekkingowe lub górskie, mimo swych nazw, nie są dedykowane jedynie osobom, które wybierają się na górskie szlaki. Takie buty na pewno spodobają się miłośnikom survivalu. Wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z trudnym podłożem, musimy zadbać o swoje bezpieczeństwo. Pierwszym krokiem jest wybór butów. Jeśli wybieramy się pod namiot, np. wzorem harcerzy, dobrze mieć spakowane buty trekkingowe. Nigdy nie wiemy, co nas spotka podczas wyprawy, dlatego lepiej być do niej przygotowanym. Zakup takich butów na pewno nie będzie błędem. Trzeba tylko wybrać właściwy model i to najlepiej w dobrze wyposażonym sklepie.

Sprawdź, jakie propozycje butów trekkingowych ma sklep internetowy e-horyzont.pl!

 

Pinguin SALE

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 
 
testy sprzętu outdoorowego
 
gmina Złoty Stok atrakcje
 

Polecamy

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Odwiedza nas 145 gości oraz 0 użytkowników.