Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach zrzutka
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 5 powodów dla których warto odwiedzić Sri Lankę

Sri Lanka jest państwem położonym w Azji Południowej na wyspie Cejlon. Ta niezwykle zróżnicowana tropikalna wyspa może zaoferować turystom przeróżne atrakcje: od dziewiczych, piaszczystych plaż i dzikiego safari w dżungli, po starożytne buddyjskie świątynie i bujne zielone wzgórza, pokryte plantacjami herbaty. Więcej informacji o atrakcjach Sri Lanki znajdziesz tutaj: https://r.pl/sri-lanka . Sri Lanka, z uwagi na malownicze krajobrazy nazywana „rajem dla fotografów”, jest idealnym miejscem na odpoczynek, ponieważ wciąż w dużej mierze pozostała nietknięta przez masową turystykę. Błogi, tropikalny klimat Sri Lanki oferuje mieszkańcom północnej półkuli słońce wtedy, gdy najbardziej go potrzebują, czyli zimą. Ponadto klimat jest tutaj dość urozmaicony, więc podczas jednych wakacji można rozkoszować się błogim lenistwem na jednej z pięknych plaż oraz wybrać się na trekking po górach, gdzie powietrze jest rześkie, a temperatury znacznie niższe. Przedstawiamy pięć głównych powodów, dla których warto zacząć planować wakacje na Sri Lance.

 

5 powodów dla których warto odwiedzić Sri Lankę


1. Przyjaźni i bezproblemowi ludzie
Zachwycające krajobrazy, imponujące świątynie, tętniące życiem miasta lub ciche małe wioski przyciągają każdego, kto tu przyjeżdża, ale to spotkanie z mieszkańcami Sri Lanki sprawia, że wakacje stają się niezapomnianym przeżyciem. Ludzie są niesamowicie uprzejmi, zawsze uśmiechnięci i serdeczni – turyści często wracają do domu, mówiąc, że jest to najmilszy naród na świecie. Sri Lanka jest krajem wielokulturowym, gdzie obok siebie żyją wyznawcy wielu różnych religii, przedstawiciele wielu grup etnicznych i społeczności wywodzących się z imigrantów. Szybko przekonasz się, że Lańczycy są bardzo gościnni i pomocni, chętnie będą rozmawiać z Tobą na ulicy, a nawet zaproszą do swojego domu na pogawędkę i herbatę.


2. Kuszące plaże
Sri Lanka, jak przystało na wyspę, to raj dla miłośników wypoczynku na plaży. Znajdziesz tu bardzo różnorodne plaże, ze złocistym lub śnieżnobiałym piaskiem, ukryte wśród zieleni i takie, gdzie wysoka fala rozbija się o małe klify. Jest tu wszystko, co przychodzi na myśl, gdy wyobrażasz sobie rajskie wakacje. Relaks w słońcu, to jednak nie wszystko, ponieważ czeka tu na Ciebie wiele atrakcji i zajęć. Wybierz się na powolny spacer wzdłuż plaży o wschodzie słońca lub o zmierzchu. Obserwuj delfiny długodziobe w Kalpitiya i płetwale błękitne u wybrzeży Mirissy, surfuj przez surowe wody w Ahangamie i obserwuj wylęg żółwi morskich w ich naturalnym środowisku. Właśnie te doświadczenia sprawiają, że pobyt na Sri Lance jest tak wyjątkowy. Odwiedź nadmorskie miasteczko Unawatuna, słynące ze złocistej plaży i wspaniałej rafy koralowej idealnej do nurkowania. To jedna z najbardziej turystycznych miejscowości, pełna wspaniałych restauracji i eleganckich hoteli. Arugam Bay to z kolei ulubione miejsce surferów i miłośników innych sportów wodnych. Na południu i wschodzie jest również wiele spokojnych plaż niedotkniętych masową turystyką, gdzie znajdziesz tradycyjne, rybackie wioski i wszechobecny spokój.


3. Starożytne świątynie i ruiny

Na Sri Lance znajduje się mnóstwo miejsc wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO, które warto zwiedzić. Należą do nich między innymi: położone na płaskowyżu w środkowej części kraju Święte Miasto Kandy, gdzie znajduje się ważna dla buddystów Świątynia Zęba czy stare fortyfikacje w mieście Galle, które zostało założone w XVI w. przez Portugalczyków na południowo-zachodnim krańcu wyspy. Kolejnym miejscem, które trzeba zobaczyć jest Złota Świątynia Dambulla, klasztor buddyjski składający się z pięciu jaskiń, ze starymi malowidłami ściennymi i 157 posągami przedstawiającymi podróż życia Gautama Buddy. Świątynia Anuradhapura to ważne centrum buddyzmu i ruiny historycznej stolicy syngaleskiego państwa, gdzie do dziś rośnie szczep drzewa Bodhi, pod którym Budda osiągnął oświecenie. Miłośnicy historii na Sri Lance odnajdą wiele fascynujących miejsc i śladów po rdzennych mieszkańcach oraz holenderskich, portugalskich i brytyjskich kolonizatorach. Na każdym kroku widać tu bogate, tysiącletnie dziedzictwo buddyjskie, chrześcijańskie, muzułmańskie i hinduskie. Zwiedzanie cudów i zabytków Sri Lanki to niezwykłe doświadczenie, które będziesz wspominał przez wiele lat.


4. Różnorodna przyroda
Dla miłośników przyrody zróżnicowana dzika przyroda na Sri Lance jest nie mniej atrakcyjna niż fauna i flora Afryki. Znajduje się tu aż 14 parków narodowych i obszarów chronionych, a także rezerwaty przyrody, w których spotkać można 91 gatunków ssaków, w tym lamparty, wargacze leniwe, dziki euroazjatyckie i cywety. Warto odwiedzić sierociniec dla słoni w Pinnawela, który powstał w 1975 r., aby zapewnić ochronę i opiekę słoniom osieroconym, znalezionym w dżungli lub okaleczonym przez kłusowników. W Parku Narodowym Udawalawe organizowane są safari, podczas których można zaobserwować słonie, sambary jednobarwne, wargacze leniwe, mangusty, szakale, węże i całe mnóstwo dzikich ptaków. Wybierz się do miasteczka Mirissa, skąd możesz podziwiać podpływające blisko brzegu wieloryby, w tym płetwale błękitne. Między styczniem a lipcem przypada okres lęgowy żółwi morskich, gdy samice wychodzą na ląd złożyć jaja, możesz wtedy z bliska obserwować zachowanie rzadkich gatunków, takich jak żółw oliwkowy, żółw skórzasty czy karetta. Sri Lanka słynie z niezwykłej bioróżnorodności, która z pewnością jest jednym z powodów do odwiedzenia tego niesamowitego kraju.


5. Wyjątkowa kuchnia
Dla kuchni Sri Lanki, ukształtowanej przez barwną przeszłość historyczną i kulturową, można stracić głowę. Choć tutejsza kuchnia wykazuje pewne podobieństwa do kuchni południowych Indii, to jednak pozostaje wyraźnie odrębna i wyjątkowa. Przez lata kolonizacji i wpływów z innych krajów Sri Lanka dostosowała swoją kulturę, także kulinarną, tworząc wiele smacznych i wyjątkowych potraw. Kilka rzeczy o tutejszym jedzeniu można powiedzieć z całą pewnością: Lańczycy uwielbiają przyprawy, kochają potrawy pełne smaku i aromatu. Możesz być pewien, że cokolwiek wybierzesz z bogatej kulinarnej oferty, będziesz zadowolony. Dwa główne składniki lankijskiej kuchni to kokos i ryby, co nie dziwi w przypadku tropikalnej wyspy. Wiele dań zawiera również ryż i różne rodzaje pieczywa. Koniecznie spróbuj kiribath, tradycyjnego dania z ryżu gotowanego w mleku kokosowym, serwowanego zazwyczaj na śniadanie. Pokochasz również sycące i aromatyczne curry, z dodatkiem ryb, mięsa i warzyw, które wcale nie ustępują daniom, które znasz z kuchni tajskiej lub hinduskiej.

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

 SERWIS POGODOWY

komunikaty GOPR, TOPR

 
komunikaty GOPR TOPR

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 

 
Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

 
testy sprzętu outdoorowego
 

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Polecamy

Obiekty UNESCO w Polsce

 
Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 
Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie
 

szczyty pasm górskich w Polsce

 
niebezpieczne zwierzęta w Polsce
 
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata
 
najwyższe drzewa świata
 
najdłuższe mosty świata
 
najdziwniejsze budynki świata
 

Turystyka - zobacz na Ceneo

Odwiedza nas 118 gości oraz 0 użytkowników.