Ubezpieczenie turystyczne – dlaczego jest tak istotne?

 Ubezpieczenie turystyczne – dlaczego jest tak istotne ?

 
Ubezpieczenie turystyczne
 
 
Wyjazd turystyczny to nie tylko odpoczynek, zwiedzanie i przyjemności, ale również ryzyko wypadków i ogólnie zdarzeń, które mogą wymagać pomocy lekarskiej i nie tylko. Wybierając się na taki urlop, powinniśmy pamiętać przede wszystkim o ubezpieczeniu, które może nas uchronić przed finansową odpowiedzialnością za zdarzenia, do których może dojść podczas wyjazdu.
 

EKUZ to nie wszystko

 Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli karta EKUZ, zapewnia nam refundację niektórych zabiegów medycznych w krajach Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Należy jednak pamiętać, że zakres ochrony, jaką ona nam gwarantuje, jest ograniczony i odmienny w zależności od tego, w jakim kraju znajduje się turysta. Ubezpieczenia turystyczne nie są związane z wysokim wydatkiem, a jednak zapewniają przez okres wyjazdu ochronę ubezpieczeniową uzależnioną od tego, na jaki jej zakres się zdecydujemy. Na wstępie warto pamiętać o tym, że w przypadku ubezpieczeń turystycznych również obowiązuje karencja, której czas należy sprawdzić przed podpisaniem umowy. Możliwe, że ochrona rozpocznie się po kilku godzinach, po kilku dniach albo obowiązywać będzie w wyznaczonym czasie.

Ubezpieczenie turystyczne – przed czym zabezpiecza?

 Zakup ubezpieczenia turystycznego nie jest obowiązkowy wyłącznie w przypadku osób, które podróżują na własną rękę. Wprawdzie biuro podróży oferuje ubezpieczenie w cenie urlopu, ale jednak jego zakres jest mocno ograniczony i wskazane tam kwoty mogą w wielu krajach nie wystarczyć do pokrycia podstawowych kosztów! Ubezpieczenie turystyczne zapewni ochronę w przypadku:

  • Kosztów związanych z transportem medycznym do kraju – co rusz w mediach pojawiają się informacje o kolejnej poszkodowanej osobie, dla której rodzina uruchomiła zbiórkę środków na sfinansowanie kosztów transportu medycznego. W 2018 roku transport medyczny z Kirgistanu ponad 30-letniej Polki kosztował 126 tysięcy złotych. Podobną kwotę należało zebrać dla 52-letniej Anny, która leżała w szpitalu w Kairze. Gdyby ci turyści pamiętali o ubezpieczeniu turystycznym, to takie problemy by się nie pojawiły.
  • Wakacyjne OC – w czasie wakacji można również spowodować wypadek osobie trzeciej – np. jadąc rowerem. Jeśli nie mamy polisy, to sami ponosimy odpowiedzialność, ale jeśli ją kupiliśmy, to ubezpieczyciel pokryje koszty.
  • Pomoc medyczna – jest finansowana z ubezpieczenia. O tym, jak jest to ważne, przekonywało się wielu polskich turystów, a doskonałym przykładem może być Polak, który wypoczywał na Majorce. Rachunek za wykonane 2 operacje, opiekę medyczną i transport medyczny opiewał na 680 tysięcy złotych! U turysty wykryto tętniaka mózgu. W tym przypadku urlopowicz miał jednak ubezpieczenie, które uchroniło go przed ogromnymi kosztami.
  • Pomoc dla rodziny – w ramach polisy turystycznej można otrzymać również auto zastępcze, nocleg dla siebie i pasażerów. Po prostu większość ubezpieczeń turystycznych ma w swoim zakresie assistance. Polisa umożliwia również odwiezienie rodziny do domu czy do miejsca noclegowego przez innego kierowcę.
  • Ratunek w górach – wypadki w górach zdarzają się szczególnie często. W Polsce bezpłatną pomoc w takich przypadkach świadczy GOPR. Tymczasem jeśli turysta nie ma ubezpieczenia, to np. w Czechach czy na Słowacji za godzinę pracy helikoptera ratowniczego trzeba będzie zapłacić około 5 tysięcy złotych!
  • Pomoc prawna i językowa (tłumacza) – może się okazać niezbędna w przypadku rozmów z lekarzami czy policją. Nawet jeśli turysta zna język angielski, to wcale nie oznacza, że w trudnych chwilach poradzi sobie w rozmowie ze specjalistami, gdzie konieczne będzie używanie specjalistycznego słownictwa.

Ubezpieczenie turystyczne to obowiązek!

 Zakup polisy turystycznej to rozsądne rozwiązanie bez względu na to, do jakiego kraju wyjeżdżamy na wakacje. Należy pamiętać o odpowiednim dopasowaniu zakresu polisy. Np. Allianz ma ubezpieczenia turystyczne na wyjazd roczny, na podróż biznesową czy wyjazd sportowy. Ważne jest przeanalizowanie, jakie wykluczenia odpowiedzialności zakłada ubezpieczyciel. Sprawdź ofertę Allianz na stronie https://www.allianzonline.pl/

 

 

artykul sponsorowany l

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]