Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Weekend we Wrocławiu. 4 rzeczy, o których warto wiedzieć

 

 Weekend we Wrocławiu. 4 rzeczy o których warto wiedzieć 2

 

Cenne architektoniczne zabytki, ciekawa kultura i niezwykłe widoki – zarówno w samym mieście, jak i jego okolicach. Wrocław to miasto idealne na weekendowy lub nieco dłuższy wypad. Tym bardziej, że na miejscu czeka też różnorodna oferta noclegów, wśród których każdy znajdzie rozwiązanie dla siebie.

1.      Wrocław – położenie

2.      Wrocław – zabytki

3.      Wrocław – wydarzenia kulturalne

4.      Wrocław – noclegi

5 milionów – tylu turystów odwiedziło w w 2016 Wrocław. Liczba ta rośnie z roku na rok, a jeszcze pięć lat wcześniej wynosiła „zaledwie” 3 miliony. Co ważne, wśród gości stolicy Dolnego Śląsk są zarówno Polacy, jak i obcokrajowcy, wśród których dominują Czesi, Niemcy, Słowacy i Anglicy. Dla wielu Wrocław jest celem podróży, dla innych zaś tylko przystankiem na trasie. Miasto leży bowiem na wielu szlakach – najważniejsze z nich to droga św. Jakuba, rowerowa Euro Velo 9 czy Dolnośląski Szlak Piwa i Wina.

Miasto krasnali należy do najstarszych w Polsce i zarazem najbogatszych w zabytki – zarówno te z czasów średniowiecznych, jak i późniejszych, włączając w to świadectwa XX-wiecznej myśli architektonicznej. Turystyczna oferta Wrocławia oczywiście nie kończy się na zabytkach, bo stolica Dolnego Śląska słynie z ciekawych wydarzeń artystycznych, a poza tym jest świetną bazą wypadową dla turystów chcących poznać bliżej jego niezwykle interesujące okolice.

Wrocław – położenie

Wrocław jest położony na styku trzech regionów geograficznych – Równiny Wrocławskiej, Pradoliny Wrocławskiej i Równiny Oleśnickiej. Najbardziej charakterystyczna cecha terenu, na którym ulokowano miasto to jednak woda – a konkretnie sześć rzek. Chodzi o Odrę oraz jej dopływy, które zasilają nurt drugiej największej polskiej rzeki: Ślęzę, Bystrzycę, Widawę i Oławę, a także Dobrę i innych, mniejszych strug. Przez miasto przepływają ponadto liczne kanały, na czele z Miejskim, Granicznym i Żeglugowym.

Na uwagę zasługują także bliższe i dalsze okolice Wrocławia. Dolny Śląsk to region, który może pochwalić się największą liczbą zamków i pałaców w Polsce. Wrażenie robią też warunki naturalne – na terenie województwa na turystów czekają liczne, malownicze góry, przepiękne miasteczka i wsie oraz nieskażona przyroda. Co ważne, miasto jest doskonale skomunikowane zarówno z największymi metropoliami kraju, jak i okolicznymi miejscowościami – a to znacznie ułatwia organizację wycieczek.

Wrocław – zabytki

Może jednak okazać się, że podczas pobytu w stolicy Dolnego Śląska nie znajdziesz czasu na to, by zwiedzić jej okolicę. Samo miasto jest, jak dowiedziałeś się już na początku tekstu, przebogate w zabytki. Miłośnicy średniowiecznej architektury z całą pewnością nie będą nudzić się w obrębie Starego Miasta. Najważniejsze rozlokowane są w okolicy rynku. Warte wspomnienia są między innymi Stary Ratusz, Archikatedra św. Jana Chrzciciela oraz Kościół św. Stanisława, św. Doroty i św. Wacława.

Na architektonicznej mapie Polski Wrocław wyróżnia się nie tylko jako miasto gotyku. Fani pięknych i oryginalnych budynków mogą tu nasycić oczy bogactwem architektury z pierwszej połowy XX wieku. Style, które zostawiły swoje piętno na stolicy Dolnego Śląska to przede wszystkim modernizm i neogotyk. Na szczególną uwagę zasługują takie obiekty jak Hala Stulecia, Hala Targowa, Wieża Ciśnień przy Alei Wiśniowej, SDH Feniks, Hotel Monopol czy Dom Handlowy Kameleon.

Wrocław – wydarzenia kulturalne

Na Dolny Śląsk warto przyjechać także ze względu na bogatą ofertę kulturalną jego stolicy. Miasto uznawane jest za jedno z teatralnych, literackich i muzycznych centrów naszego kraju. Działają tu takie uznane w całej Polsce instytucje jak Teatr Polski, Wrocławski Teatr Współczesny, Opera Wrocławska, Filharmonia Wrocławska i Teatr Muzyczny Capitol. Najmłodsi na pewno będą zaś zainteresowani repertuarem przygotowanym przez Wrocławski Teatr Lalek.

Na uwagę zasługują też liczne tutejsze muzea. Najbardziej znane to z całą pewnością Panorama Racławicka – instytucja, która zajmuje się ekspozycją tego słynnego obrazu. Na tym jednak oferta wrocławskich muzeów się nie kończy, bo w mieście działa kilkadziesiąt tego typu placówek. Bez względu na to, czy interesuje cię przyroda, dzieje farmacji, archeologia czy też historia Polski i regionu – w stolicy Dolnego Śląska na pewno znajdziesz coś dla siebie. Planując spacer po wrocławskich muzeach, koniecznie weź pod uwagę wizytę w Muzeum Etnograficzne, Muzeum Człowieka, Muzeum Piastów Śląskich i Muzeum Sztuki Cmentarnej.

Wrocław – noclegi

Wrocław to miasto idealne na weekendowy city break nie tylko ze względu na mnogość atrakcji, które czekają tu na przyjezdnych oraz ciekawe pod wieloma względami okolicę. Obrazu miasta dopełnia bowiem bogata baza noclegów, wśród których wszyscy turyści znajdą opcję idealną dla siebie – bez względu na zasobność portfela i oczekiwania względem standardów.

Obok tanich, dostępnych dla wszystkich kwater w hostelach czy prywatnych pensjonatów, we Wrocławiu znajdziesz także pokoje w luksusowych hotelach, nierzadko ulokowanych w zabytkowych obiektach. Rezerwacja noclegu we Wrocławiu blisko dworca PKP będzie łatwa i szybka dzięki serwisom takim jak noclegi.pl.

 

 

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

fotografia warsztaty testy

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 281 gości oraz 0 użytkowników.