Pierwszy wyjazd za granicę z dzieckiem – o co zadbać?

Pierwszy wyjazd za granicę z dzieckiem – o co zadbać?

  Planujesz egzotyczne wakacje z dzieckiem, a może chcesz odwiedzić rodzinę za granicą? Jeśli dla malucha będzie to pierwsza taka podróż, czeka Cię kilka ważnych spraw do załatwienia. Wyjaśniamy, jakich formalności należy dopełnić, aby wyjechać z dzieckiem za granicę.

 

 

Niezbędne dokumenty

Najważniejszy jest dowód osobisty dla dziecka. Zgodnie z przepisami Unii Europejskiej jest on wystarczającym dokumentem podróży dla obywateli polskich w obrębie strefy Schengen oraz krajów członkowskich Unii Europejskiej, które nie są częścią strefy Schengen. Dowód osobisty honorują również: Wielka Brytania, Irlandia, Bułgaria, Rumunia, Chorwacja, Cypr, oraz Bałtyckie kraje Litwa, Łotwa, Estonia i Turcja.

Wyrobienie dowodu osobistego dla dziecka trwa ok. 3 tygodnie, dlatego warto pomyśleć o tym wcześniej. Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o paszport. Jeśli planujesz wyjazd zagraniczny za kilka miesięcy, udaj się do urzędów „poza sezonem”. Próba wyrobienia paszportu przed samym wyjazdem może skończyć się fiaskiem.

Warto wiedzieć, że od kwietnia 2023 roku na Lotnisku Chopina w Warszawie działa punkt wydawania paszportów tymczasowych. Oznacza to, że w przypadku zgubienia, kradzieży, uszkodzenia dokumentu lub utraty ważności paszportu tuż przed wylotem, istnieje możliwość wyrobienia paszportu tymczasowego w ciągu 15 minut.

Ubezpieczenie zdrowotne

Na terenie Unii Europejskiej podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantują umowy międzynarodowe. Aby Twoje dziecko mogło korzystać z pomocy medycznej za granicą, potrzebuje karty EKUZ. Każde dziecko ma prawo do Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), pod warunkiem że jest ubezpieczone lub objęte ubezpieczeniem zdrowotnym w swoim kraju pochodzenia. Karta EKUZ może być wydana dla dzieci w wieku poniżej 18 lat na takich samych zasadach, jak dla dorosłych, i zapewnia takie same prawa do korzystania z opieki zdrowotnej za granicą.

Jak wyrobić kartę EKUZ dla dziecka? W celu jej uzyskania rodzic lub opiekun prawny może złożyć wniosek o wydanie dokumentu w imieniu dziecka, podając niezbędne informacje i zaświadczenia potwierdzające status ubezpieczenia. Zazwyczaj karta EKUZ dla dziecka jest wydawana na podstawie danych zawartych w ubezpieczeniu rodziców lub opiekunów prawnych dziecka.

Karta EKUZ obejmuje jedynie świadczenia medyczne, które są konieczne z medycznego punktu widzenia w trakcie pobytu tymczasowego za granicą. Nie obejmuje ona świadczeń kosmetycznych, planowych zabiegów medycznych czy też innych usług, które nie są związane z koniecznością leczenia pilnych przypadków zdrowotnych. Przed podróżą warto sprawdzić szczegółowe informacje dotyczące zakresu ochrony i korzystania z karty EKUZ w danym kraju, np. tutaj:  https://ekuz.com.pl/porady-dla-podrozujacych/.

Ubezpieczenie turystyczne

Karta EKUZ ma pewne ograniczenia – nie pokrywa transportu medycznego do kraju, a podstawowa opieka medyczna nie wszędzie działa na takich zasadach jak w Polsce. Dlatego przed wyjazdem z dzieckiem warto wykupić indywidualne ubezpieczenie turystyczne.

Taka polisa może zapewnić dostęp do wysokiej jakości opieki medycznej dla dziecka w razie potrzeby, włączając w to wizyty lekarskie, hospitalizację, leki oraz inne usługi medyczne. Ubezpieczenia turystyczne obejmują również koszty transportu medycznego, w tym ewakuacji medycznej, która może być konieczna w przypadku poważnych wypadków lub chorób.

Ubezpieczenie turystyczne może również zapewnić ochronę od kosztów rezygnacji z podróży w przypadku nagłego zachorowania dziecka lub innych nieprzewidzianych okoliczności uniemożliwiających wyjazd.

Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują również polisy z pakietem assistance, który zawiera wsparcie tłumacza, pomoc podczas podróży samochodem czy w razie zagubienia bagażu na lotnisku. W ramach polisy turystycznej dziecko może mieć również wykupione OC. Nie sprawdzi się w przypadku niemowlęcia, ale już dla starszych dzieci warto je wykupić. Ubezpieczyciel przejmie wtedy obowiązek naprawienia szkody wyrządzonej przez dziecko.

Szczepienia

Przed wyjazdem za granicę z dzieckiem zaleca się skonsultowanie się z lekarzem lub specjalistą ds. podróży międzynarodowych w celu ustalenia koniecznych szczepień. W Polsce mamy mocno rozbudowany kalendarz szczepień obowiązkowych. Warto go przestrzegać, ponieważ nasze szczepienia podstawowe chronią przed wieloma chorobami zakaźnymi, które mogą być szeroko rozpowszechnione na świecie.

Jeśli wybierasz się na egzotyczne wakacje z dzieckiem, możliwe jest, że potrzebne będą dodatkowe szczepienia, przeciwko chorobom takim jak:

  • WZW A i B,
  • malaria,
  • denga,
  • dur brzuszny,
  • Japońskiemu zapaleniu mózgu,
  • cholerze.

Warto również sprawdzić, czy szczepienia dziecka są aktualne i czy nie ma potrzeby uzupełnienia o dodatkowe szczepienia, które mogą być zalecane w okresie przed podróżą.

Podróżuj bezpiecznie

Wymienione wyżej formalności są niezbędne do tego, by pierwsza podróż z dzieckiem przebiegała spokojnie i bezpiecznie. Pamiętaj, by o wyrobienie dokumentów zadbać odpowiednio wcześniej. Choć w Polsce możliwe jest wyrobienie dziecku paszportu online i ekspresowo, to nie warto czekać z tym do ostatniej chwili. Kartę EKUZ można wyrobić w NFZ od ręki, ale jeśli złożysz wniosek online, to czas oczekiwania wynosi ok. dwóch tygodni.

 

[Artykuł sponsorowany]

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com