Grupowe czy indywidualne szkolenie kitesurfingowe: który sposób nauki jest bardziej efektywny?

Grupowe czy indywidualne szkolenie kitesurfingowe: który sposób nauki jest bardziej efektywny?

  Wybór między kursem kitesurfingu grupowym a indywidualnym to jedno z kluczowych rozważań, które pojawia się na drodze każdej osoby zainteresowanej nauką tego fascynującego sportu. To decyzja, która wymaga przemyślenia i uwzględnienia różnych czynników. Zarówno kurs grupowy, jak i indywidualny mają swoje unikalne cechy, a wybór między nimi może wpłynąć na przebieg procesu nauki oraz osiągnięte wyniki.

 

 

Proces nauki kitesurfingu krok po kroku.

Ale zanim zagłębimy się w analizę zalet i wad obu form kursu, warto zastanowić się nad tym, czy kitesurfing w ogóle jest dla nas. Nauka kitesurfingu rozpoczyna się od podstaw, a kurs IKO poziom 1 stanowi solidną bazę dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć swoją przygodę z tym sportem. To tutaj uczymy się sterowania latawcem i podstawowych technik pływania, co pozwala nam zdecydować, czy kitesurfing to rzeczywiście coś, co chcemy kontynuować.

Jeśli postanowimy kontynuować naukę, możemy przejść do kolejnego etapu - podstawowego kursu kitesurfingu IKO 1+2. To już na tym poziomie zdobędziemy umiejętności potrzebne do samodzielnego uprawiania tego sportu. Kurs ten obejmuje szeroki zakres technik, począwszy od nauki sterowania małym latawcem po pływanie na desce w obie strony. Po ukończeniu kursu otrzymujemy międzynarodową licencję IKO, która stanowi oficjalne potwierdzenie naszych umiejętności.

Ostatni etap szkolenia koncentruje się na doskonaleniu zdobytych umiejętności, pozwalając nam pogłębić naszą wiedzę i praktykę. To tutaj uczymy się zaawansowanych technik, takich jak pływanie pod wiatr, wykonywanie zwrotów czy nawet pierwsze skoki.

Podczas kursu kitesurfingu wykorzystuje się łączność radiową, co umożliwia ciągłą komunikację z instruktorem. Istnieje możliwość wyboru między lekcjami indywidualnymi a grupowymi, a każda z tych form nauki ma swoje wady i zalety.

 

 

 

Czym różni się kurs indywidualny od grupowego?

Kurs grupowy jest doskonałą opcją dla tych, którzy chcą uczyć się w towarzystwie innych osób. To świetny sposób na wymianę doświadczeń, wzajemną motywację i wzajemne wsparcie. Kurs indywidualny natomiast pozwala na skupienie się na naszych własnych potrzebach i tempie nauki, co może być szczególnie korzystne dla osób, które potrzebują dodatkowej uwagi i wsparcia.

Pierwsze dwie godziny kursu to głównie wprowadzenie teoretyczne oraz nauka podstawowych technik sterowania latawcem. Jest to moment, który możecie przeżyć komfortowo, ucząc się razem bez pośpiechu i presji. To jest ten etap szkolenia, gdy jeszcze nie odpływacie do instruktora i możecie sprawnie wymieniać się sprzętem podczas poszczególnych ćwiczeń wykonywanych na zmianę.  

Podczas kursu grupowego  , będziesz mieć możliwość nauki w grupie maksymalnie dwuosobowej, co pozwoli na efektywne korzystanie z lekcji. Ta opcja jest szczególnie korzystna dla osób o słabszej kondycji, ponieważ umożliwia odpoczynek w trakcie oczekiwania na wykonanie ćwiczeń przez drugą osobę. Ponadto, będąc w parze, możecie nawzajem korygować błędy i wspólnie rozmawiać z instruktorem o postępach i trudnościach.

Wybór kursu grupowego pozwala również zaoszczędzić pieniądze. Na przykład, kurs pierwszego poziomu (IKO 1) w EASY SURF Chałupy trwa grupowo 5 godzin i kosztuje 770 zł od osoby, podczas gdy opcja indywidualna to 920 zł za 4 godziny.

 

 

Kiedy warto rozważyć indywidualny kurs? 

Kiedy dochodzicie do etapu startów z wody  a przerwy między ćwiczeniami stają się coraz dłuższe, to chęć dzielenia się latawcem z drugą osobą maleje. Jeśli wolisz tego uniknąć, zależy Ci na szybszym progresie albo zwyczajnie nie masz ochoty ustalać wspólnych terminów innymi kursantami, to może być znak, że warto rozważyć tryb indywidualny.

Podsumowując, wybór między kursem kitesurfingu grupowym a indywidualnym zależy od naszych preferencji, możliwości czasowych i finansowych, a także naszych celów i oczekiwań. Ważne jest, aby wybrać tę formę nauki, która najlepiej odpowiada naszym potrzebom i pozwoli nam osiągnąć nasze cele.

 

 

KURS KITE GRUPOWY 

KURS KITE INDYWIDUALNY

PLUSY

MINUSY

PLUSY

MINUSY

zaoszczędzone pieniądze

graniczne widełki wagowe od etapu zajęć w wodzie

uwaga instruktora skupiona na jednej osobie

nieco wyższa cena

idealny na pierwszy etap kursu

wspólny sprzęt do nauki – uciążliwe od etapu startów z deską.

brak potrzeby dopasowania godzin zajęć z partnerem

szybsze zmęczenie

oszczędność czasu przy nauce teorii i sterowania latawcem

 

brak konieczności wymieniania się sprzętem

brak motywacji ze strony drugiej osoby

wzajemna weryfikacja błędów

 

szybkie postępy

 

odpoczynek kiedy druga osoba wykonuje ćwiczenia

 

brak ograniczeń wagowych

 

 

Skoro wiesz już, kurs kitesurfingu jest najodpowiedniejszy dla Ciebie, to mamy nadzieję, że do zobaczenia wkrótce na wodzie!

 

EASY SURF Team

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com