Aplikacja do parkowania — czy warto z niej korzystać?

Aplikacja do parkowania — czy warto z niej korzystać?

Każdy kierowca marzy o szybkim i łatwym parkowaniu. Jednak nie zawsze jest to możliwe, szczególnie w większych miastach, do których podróżujemy. Znalezienie wolnego miejsca to jedno, poszukiwanie parkometru to drugie. Nic więc dziwnego, że coraz większą popularnością cieszą się aplikacje do parkowania. Czym się charakteryzują? Czy warto z nich korzystać? 

Aplikacja do parkowania — co to takiego? 

Parkometry, które znajdują się w płatnych strefach parkowania, są urządzeniami do naliczania opłat za postój. Kierowca określa czas parkowania i otrzymuje bilet, który powinien umieścić za przednią szybą auta. Dzięki temu kontroler biletów w płatnej strefie parkowania wie, że pojazd jest zaparkowany zgodnie z zasadami. Jednak w obecnych czasach nie jest to jedyne rozwiązanie jeśli chodzi o uiszczenie opłat za parking. 

Nowoczesna aplikacja do parkowania to idealne rozwiązanie dla kierowców, którzy na co dzień korzystają z płatności mobilnych. Dodatkowo nie da się ukryć, że korzystanie z dedykowanej aplikacji jest niezwykle wygodne. W takiej sytuacji kierowca nie traci czasu na szukanie parkometru, oczekiwanie w kolejce czy drobnych w kieszeni. 

Co należy zrobić, aby skorzystać z aplikacji do parkowania? Za pomocą smartfona zalogować się do sklepu Google Play lub App Store, wybrać aplikację, zainstalować ją na telefonie i założyć konto klienta. Jak widać, wystarczy kilka kliknięć, aby cieszyć się tym wygodnym rozwiązaniem. 

Każda dedykowana aplikacja działa w porozumieniu z organem zarządzającym konkretną strefą płatnego parkowania. Dlatego warto upewnić się, czy wybrany parking lub strefa są objęte usługą. Jak najłatwiej to sprawdzić? Na stronie internetowej miasta. Często też strefy i parkingi np. na parkometrach mają logo konkretnej aplikacji do parkowania. 

Parkowanie telefonem — zasady 

Zainstalowanie aplikacji na telefonie i założenie konta to jednak nie wszystko. Decydując się na usługę mobilnego parkowania, należy dodać numer rejestracyjny pojazdu, a następnie wybrać strefę parkowania, w której znajduje się aktualnie samochód oraz źródło płatności. I…można cieszyć się z wygodnego i oszczędnego rozwiązania!

Kierowcy, którzy korzystają z aplikacji do parkowania, są zobowiązani do oznaczenia auta za pomocą dedykowanej naklejki (dostępnej np.w punktach stref płatnego parkowania). Należy mieć jednak na uwadze fakt, że takie oznakowanie auta nie jest wymagane w każdym mieście. Ten obowiązek indywidualnie określa miasto. Może być to też wydruk z nazwą aplikacji. Dlaczego oznakowanie pojazdu jest ważne? Dzięki temu odpowiednie służby, które sprawdzają auta na parkingu, są w stanie sprawdzić w odpowiednim systemie czy kierowca uiścił opłatę za miejsce postojowe. 

Jak aplikacja do parkowania ułatwia życie kierowcom? 

Nie da się ukryć, że wydatki na parking to istotny element budżetu kierowców szczególnie w tych większych miastach. Przemieszczanie się autem po aglomeracji miejskiej i załatwianie spraw w urzędach czy innych miejscach zmusza do korzystania z płatnych parkingów. 

Korzystanie z parkometrów jest już więc codziennością, jednak istnieją inne, a przede wszystkim wygodniejsze rozwiązania. Warto dodać, że wybierając parkometr, kierowca jest zobowiązany płacić za każdą rozpoczętą godzinę, co nie jest adekwatne do rzeczywistego czasu parkowania. Kolejnym minusem jest poszukiwanie parkomatu na terenie parkingu, a potem np. drobnych w kieszeni. Jeszcze większy kłopot to sytuacja, gdy trafiamy na awarię terminala, lub wybrany parkometr nie udostępnia płatności za pomocą karty. 

Dedykowane aplikacje do parkowania to przede wszystkim wygoda i elastyczne płatności. Kierowca sam wybiera najlepsze rozwiązanie dla siebie i co najważniejsze, może zakończyć parkowanie jednym kliknięciem. Dzięki temu płaci za rzeczywisty czas/koszt parkowania. Warto jednak zaznaczyć, że sposób naliczania różni się w zależności od miasta, a także konkretnej aplikacji. 

W obecnych czasach aplikacje do parkowania są nie tylko pomocne, ale stają się też coraz bardziej popularne. To gwarancja omijania kolejek do parkometru — parkowanie można opłacić, nie wychodząc z samochodu. Co więcej, płatności mobilne gwarantują możliwość elastycznych płatności, unikając nadpłaty. Warto też nadmienić, że niektóre aplikacje do parkowania oferują też inne funkcjonalności, takie jak: płatność za autostrady czy zakup biletów komunikacji miejskiej. Tego typu rozwiązania są niezastąpione do osób zmotoryzowanych.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]