Ekwipunek survivalowca – co zabrać na wyjazd survivalowy?

Ekwipunek survivalowca – co zabrać na wyjazd survivalowy?

   Sztuka przetrwania zyskuje na popularności w różnych grupach docelowych i nie zawsze musi oznaczać wyłącznie skrajnie ekstremalne eskapady. Zawsze warto jednak dobrze przygotować się do takiego wyjazdu – zgodnie z jego charakterem i własnymi potrzebami. W tym celu przydaje się racjonalne skompletowanie bagażu. Co każdy survivalowiec powinien koniecznie zabrać ze sobą? Jeśli chcecie wiedzieć, zachęcamy do przeczytania tego artykułu. 

Survival – na czym polega sztuka przetrwania?

Survival, nazywany inaczej sztuką przetrwania, to szereg praktycznych umiejętności, które pomagają poradzić sobie w różnych, niekiedy bardzo ekstremalnych, warunkach, zagrażających życiu lub zdrowiu. Dotyczy to najczęściej sytuacji w nieznanych terenie, często z dala od ludzkich siedlisk. Survivalowiec uczy się, jak znaleźć pożywienie, zbudować schronienie, rozpalić ogień czy poruszać się w obcym miejscu, a także rozwija zdolności do działania pod presją czasu, sprawnego podejmowania decyzji, zarządzania grupą lub współpracowania w jej ramach.

Rodzaje survivalu – wyjazdy dopasowane do różnych potrzeb

Współcześnie wyróżnia się wiele rodzajów survivalu. W dużej mierze wynikają one z formy, jaką przybiera wyjazd, oraz do kogo jest on kierowany.

Można zatem wspomnieć o takich opcjach, jak:

  • survival zielony,

  • survival militarny.

W pierwszym przypadku sednem jest radzenie sobie w terenach lesistych czy górskich. Przy survivalu militarnym natomiast kluczowa jest zdolność do kamuflażu, orientacji w terenie czy podchodów. Ciekawym przykładem nietypowej sztuki przetrwania jest survival miejski, w którym nauka dotyczy tego, jak przetrwać w mieście, nie mając środków do życia i będąc zdanym tylko na siebie.

Wyposażenie prawdziwego survivalowca – lista przedmiotów

Wyjazdy survivalowe wymagają wcześniejszego przygotowania wyposażenia. Warto pamiętać, że przedmiotów nie powinno być zbyt wiele – muszą być łatwe do przenoszenia i praktyczne do wykorzystania w trudnym terenie. Spory wybór takich produktów można znaleźć, odwiedzając choćby sklep survivalowy Karaluch.

Plecak

Podstawą każdego ekwipunku survivalowego musi być dobry plecak. To w nim ma zmieścić się cały ekwipunek. Plecak powinien być wygodny w noszeniu oraz trwały – odporny na uszkodzenia mechaniczne i zalanie wodą. Warto wybierać modele z wieloma wygodnymi kieszeniami, by łatwo pomieścić wszystkie przedmioty i zapewnić do nich łatwy dostęp w każdej sytuacji.

Multitoole i noże survivalowe

W dzikim i nieznanym terenie często trzeba samodzielnie wykonać różne przedmioty, zbudować schronienie czy przyrządzić posiłek. Do tego celu przydają się takie narzędzia, jak multitoole czy noże survivalowe, dopasowane do indywidualnych preferencji.

Latarka

Dobra latarka taktyczna pozwala na wygodne przemieszczanie się w trudnym terenie również po zapadnięciu ciemności. Należy stawiać na modele z trwałych materiałów, odporne na działanie czynników atmosferycznych czy uszkodzenia mechaniczne, a przy tym mogące posłużyć za narzędzie do samoobrony (odpowiedni ciężar, tryb stroboskopowy i SOS).

Krzesiwo lub inne narzędzia do rozpalania ognia

Zapewnienie ciepła, światła i warunków do przyrządzenia posiłku to klucz do przetrwania w wielu sytuacjach. Dlatego trzeba mieć ze sobą zapałki sztormowe, krzesiwo, zapalniczki survivalowe – wszystko, co pozwoli rozpalić ogień nawet w najtrudniejszych warunkach.

Karimata, śpiwór, tarp, namiot lub hamak

Survival często oznacza spanie w leśnej głuszy. Jeśli nie planuje się samodzielnego wznoszenia szałasu i spania na ściółce, powinno się zabrać ze sobą odpowiednie wyposażenie. Jako przestrzeń do snu może posłużyć lekki namiot survivalowy. Bardziej ekstremalni survivalowcy mogą zdecydować się na hamaki lub tarp turystyczny, z którego tworzy się samodzielnie schronienie. Dodatkowo można zabrać ciepły śpiwór, chroniący przed nocnym chłodem, oraz karimatę izolującą od podłoża.

Prowiant i woda

Na każdy wyjazd survivalowy warto zabrać ze sobą produkty spożywcze o długim terminie przydatności do spożycia, lekkie i wygodne do przyrządzenia w każdych warunkach. Świetnie sprawdzają się konserwy, ale też produkty suche, jak suchary czy żywność liofilizowana.

Nie zapominajmy ponadto o zapasie wody. Oprócz tej butelkowanej lub w manierce, można zabrać zestawy do uzdatniania wody, by zapewnić sobie czystą i bezpieczną wodę również w leśnej głuszy.

Apteczka

Choć wyjazdy survivalowe wymagają ograniczenia do minimum ekwipunku, powinno się mieć ze sobą apteczkę, w której znajdą się podstawowe materiały opatrunkowe, a także leki wykorzystywane na co dzień. To sposób na zwiększenie bezpieczeństwa wszystkich uczestników wyprawy.

Wyjazdy survivalowe – zadbaj o odpowiednie wyposażenie

Survival potrafi być nie tylko ekstremalną sztuką przetrwania, ale też sposobem na ciekawe spędzenie czasu i zdobycie cennych umiejętności. Warto jednak przygotować się do niego i dobrze zapakować plecak – by wyjazd przyniósł jak najwięcej korzyści w przyjemnych warunkach.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]