Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

 Spoglądać z góry na Sowie Góry

Sowie Góry - kamienne wieże widokowe

    Na wielu szczytach gór w Polsce, wieże widokowe wyrastają jak grzyby po deszczu. Pieniny, Gorce, Beskidy, Karkonosze a nawet Bieszczady. Jak okiem sięgnąć, coraz więcej wybitniejszych szczytów "zdobi" konstrukcja stalowa czy też drewniana.  Góry Sowie nieco od tego odbiegają, bo wieże stoją tam już od dosyć dawna. Stoją od wielu lat kamienne konstrukcje, które wcześniej służyły różnym celom, nie tylko ku uciesze gawiedzi spoglądajęcej ponad konarami drzew na rozległe panoramy. Jedna z bardziej znanych wież zdobi górę Wielka Sowa. Zresztą nie tylko wieżę murowaną tam zbudowano. Obok kamiennej wieży stoi metalowa konstrukcja przekaźnika. Na polanie jest także kilka wiat dla turystów na wypadek niepogody i miejsca na bezpieczne rozpalenie ogniska. Miejsce to jest bardzo popularne wśród turystów przez cały rok. Także w zimie docierają tutaj narciarze korzystający z pobliskich wyciągów. Miejsce to jest dosyć łatwo dostępne, bo po drodze na krótkim odcinku od Przełęczy Sokolej, mamy dwa schroniska a na samej przełęczy kilka kolejnych obiektów noclegowych.

 

Wieża widokowa na Wielkiej Sowie

   Wieża została wzniesiona w latach 1905–1906 z bloków betonowych, z inicjatywy Towarzystwa Sowiogórskiego z Dzierżoniowa, które współpracowało z Towarzystwem Sowiogórskim z Walimia. 20 września 1885 wmurowano kamień węgielny. Prace budowlane ruszyły wiosną 1886. Utrudniała je deszczowa pogoda. Otwarcie wieży nastąpiło 18 lipca 1886. Budowla miała 20 m wysokości z czego 2 m przypadały na kamienną podstawę. Koszty budowy wyniosły 4576,69 marek. W 1887 zatrudniono strażnika, który dbał o porządek i pobierał opłaty za wstęp (10 fenigów od dorosłych, 5 fenigów od dzieci). W następnych latach wieżę wielokrotnie naprawiano. 24 maja 1904 pod dwoma turystami z Wrocławia załamały się spróchniałe schody. Obaj spadli na niższą kondygnację, nie odnosząc obrażeń. Budowlę zamknięto i jesienią 1904 zburzono. Inicjatorem budowy nowej wieży był prezes dzierżoniowskiego Towarzystwa Sowiogórskiego Richard Tamm, który przeforsował ideę wzniesienia trwałej konstrukcji. Kamień węgielny został położony 1 czerwca 1905. Uroczyste otwarcie nastąpiło 24 maja 1906. Wieża miała 25 m wysokości. Na parterze znajdowała się sala pamięci z popiersiem Bismarcka wykonanym przez rzeźbiarza Harro Magnussena. W jej trzech oknach znajdowały się witraże z motywami nawiązującymi do żelaznego kanclerza. Koszty budowy wyniosły ok. 20 000 marek. W 1910 w wieży umieszczono brązową tablicę ku czci zmarłego rok wcześniej Richarda Tamma. Wstęp na wieżę był płatny. Zatrudniano strażnika budowli zwanego der alte Stephan lub Vater Spitzer. Pracował on co najmniej do 1931. Po II wojnie światowej wieża otrzymała imię generała Władysława Sikorskiego, a następnie ok. 1980 Mieczysława Orłowicza. Obie nazwy się nie przyjęły. W 2006 zakończono remont budowli, który kosztował 250 000 złotych.

 

Wielka Sowa 4

 

Wielka Sowa 3

panorama z Wielkiej Sowy

 

Wielka Sowa 2

polana na górze Wielka Sowa, obok wieży

 

Wielka Sowa 9

 

Wielka Sowa 5

z Wielkiej Sowy szlak wiedzie w kierunku starego schroniska Sowa, oraz schroniska Orzeł i na przełęcz Sokolą

 

Wielka Sowa 6

Schronisko Sowa uruchomione w 1897

 

Wielka Sowa 7

Schronisko Orzeł

 

Wielka Sowa 1

200 m powyżej Przełęczy Sokolej jest także Chata "Szyprówka"

Z przełęczy mamy godzinę marszu do Podziemnego Miasta Osówka, jednego z obiektów kompleksu Riese.

Wybierając jednak kolejne wieże widokowe kierujemy się na Nową Rudę. Z Przełęczy Sokolec mamy 3 h marszu (ok 14 km) jakie dzielą nas od Góry Św. Anny.

Zielony szlak łączy: - Góra Wszystkich Świętych - Góra Świętej Anny - Przełęcz pod Krępcem - Nowa Ruda - Włodzicka Góra - Świerki Dolne - Kompleks Gontowa - Sokolec - Schronisko Sowa - Wielka Sowa

 

Wieża widokowa na Górze Świętej Anny 9

 

Wieża widokowa na Górze Świętej Anny

    Kamienna wieża widokowa zbudowana w 1911 r. na  Wzgórzach Włodzickich. Wieża zbudowana jest z miejscowego piaskowca o charakterystycznej czerwonej barwie (tzw. "piaskowiec budowlany"). W miejscu posadowienia wieży, znajdował się dawniej schron turystyczny z pomostem widokowym. W 1911 r. staraniem Carla Ferchego i noworudzkiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego (Glatzer Gebirgsverein) wybudowano wieżę widokową według projektu Heinricha Wolfa z Berlina dla turystów oraz pielgrzymów odwiedzających górę w celach religijnych, którą otwarto 29 października 1911. Była to jedna z pierwszych sudeckich wież widokowych wzniesionych w stylu modernizmu. Carl Ferche był również inicjatorem zbudowania schroniska na szczycie Góry św. Anny w 1903 r.

Po 1945 r., gdy na tych terenach nastąpiła wymiana ludności, wieża nieco podupadła. Od 1962 r. znajdował się na niej przekaźnik radiowo-telewizyjny i nie była ona dostępna dla zwiedzających. Od 2006 r. lokalna społeczność podejmowała starania o przywrócenie obiektowi funkcji turystycznych. EmiTel Sp. z o.o., ówczesny dzierżawca, nie był skłonny do rezygnacji z jego użytkowania; niemniej na rok 2012 planowano udostępnienie wieży turystom. Od 23 kwietnia 2013 roku prowadzono z niej emisję sygnału trzeciego multipleksu w ramach naziemnej telewizji cyfrowej.

We wrześniu 2013 r. władze Nowej Rudy ogłosiły przetarg na renowację wieży. Wykonawca wytyczył również miejski szlak turystyczny (pieszy i rowerowy) łączący ją z wieżą na Górze Wszystkich Świętych. Na początku 2014 r. rozpoczęły się prace remontowe: m.in. renowacja schodów, ścian, tarasu widokowego, balustrad, rekonstrukcję czternastu kolumn, wykonanie hełmu wieży, wyłożenie kamieniem posadzki między murkiem a wieżą, wiaty i ławki. Otwarcie odremontowanej wieży nastąpiło 5 października 2014 r.

 

Wieża widokowa na Górze Świętej Anny 10

 

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych 3

Widok na Górę Świętej Anny z wieży na Górze Wszystkich Świętych

 

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych 1

Do przejścia mamy kolejne 3 km by dojść na trzecią wieżę, na Górze Wszystkich Świętych. W dolinie Nowa Ruda

 

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych 4

 

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych - kamienna wieża zbudowana w 1913 r.

    Wieża ma wysokość ok. 15 m. Zbudowana jest z kamienia na planie koła, zwęża się nieco ku górze. Zwieńczona jest galeryjką i okrągłą latarnią przykrytą stożkowatym, blaszanym daszkiem z masztem. Po przeciwnej stronie głównego wejścia wybity jest otwór wyjściowy na nieistniejący współcześnie balkonik. Wejście główne wykończone jest łukiem. Prowadzą do niego schody i niewielka platforma. Na lewo od schodów znajduje się wąskie, boczne wejście do przyziemia. Na budulec i detale architektoniczne wykorzystano miejscowy piaskowiec o charakterystycznej czerwonej barwie (tzw. "piaskowiec budowlany"). Nad wejściem znajduje się kamienna płyta z płaskorzeźbą feldmarszałka H. K. von Moltke. Wieża jest otwarta i udostępniona dla turystów. Dawniej bezpośrednio przy wieży znajdowała się wiata z ławkami, a nieco dalej schronisko turystyczne "Lucasbaude", którego resztki fundamentów widoczne są do dzisiaj.

Wcześniej stała tam od 1889 r. drewniana miniwieża o wysokości 2,8 m – już wówczas miejsce było popularne wśród turystów. 12 czerwca 1913 r. położono kamień węgielny pod budowę nowej wieży i jeszcze w tym samym roku budowla została ukończona.

W latach 80. XX wieku wieża zaczęła powoli popadać w ruinę. Wówczas to zawalił się balkonik i schody. Po pewnym czasie wieżę częściowo odrestaurowano, naprawiając schody i dach (balkoniku nadal nie ma).

Wieżę widać wyraźnie od strony północno-wschodniej i z części Słupca. Droga do niej prowadzi z ul. Radkowskiej w Słupcu (szosa Słupiec-Ścinawka Średnia). Z galerii wieży widoczna jest szeroka panorama ziemi kłodzkiej z Masywem Śnieżnika, Górami Stołowymi, Górami Suchymi, Sowimi i Bardzkimi. Dalej widać również Czechy (Broumowskie Ściany), a przy sprzyjających warunkach pogodowych także Śnieżkę w Karkonoszach.

 

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych 5

 

     Szlaków pieszych jest dużo i nie trzeba ograniczać się wyłącznie do zdobywania wież widokowych, choć one ułatwiają podziwianie rozległych panoram, a przy każdej wieży jest miejsce na biwak i rozpalenie ogniska.

Ten region Dolnego Śląska nie jest jeszcze zbyt popularny, więc na szlakach możemy mieć ciszę i przyjemność się z bliskiego kontaktu z przyrodą.

 

Wieża widokowa na Górze Świętej Anny 2

 

Wieża widokowa na Górze Świętej Anny 3

 

Wieża widokowa na Górze Świętej Anny 4

 

Wieża widokowa na Górze Świętej Anny 6

 

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Świętych 2

 

Polska na weekend

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

najpiekniejsze szlaki kajakowe w Polsce

 

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

SKANSENY I MUZEA PLENEROWE W MAŁOPOLSCE 3   Zamki i obiekty obronne w Małopolsce 2  PODZIEMIA W MAŁOPOLSCE 2
 
  

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

FOTOGRAFIA PODRÓŻNICZA

fotografia warsztaty testy

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

aleja 2019

Underground in Europe

Underground in Europe to explore

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce
najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
najniebezpieczniejsze rośliny świata
najwyższe drzewa świata
najdłuższe mosty świata
najdziwniejsze budynki świata
 
 
FESTIWALE PODRÓŻNIKÓW
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 449 gości oraz 0 użytkowników.