Tajny osrodek rakietowy w rejonie Zamku Czocha - nowe ustalenia

Tajny ośrodek rakietowy w rejonie Zamku Czocha - nowe ustalenia

Tajny ośrodek rakietowy istniał w czasie II wojny światowej w okolicach Zamku Czocha?

 

5

Wejście do jednego z zalanych obiektów należących do kompleksu Walterwerke.

 

 

Intrygujące, nowe ustalenia badaczy.

To właśnie w rejonie Zamku Czocha, Leśnej i Miłoszowa w czasie II wojny światowej miał funkcjonować potężny ośrodek badawczo-produkcyjny broni rakietowej – wynika z ostatnich ustaleń historyków. To historia tajnych laboratoriów, podziemnych fabryk budowanych w morderczych warunkach przez więźniów obozów, najnowocześniejsza na ówczesne czasy broń o napędzie rakietowym i pierwsze kroki w drodze na… księżyc. Wyniki wielomiesięcznych badań zaprezentowano w ośrodku „Czocha Palace” w październiku w czasie konferencji zorganizowanej przez wydawcę miesięcznika „Odkrywca”. Historycy, regionaliści i badacze zajmujący się technologią wojskową z okresu II wojny światowej spotkali się pod hasłem „Dolnośląskie Peenemünde…”. W czasie spotkania jednoznacznie rozprawiono się z mitem „Twierdzy Szyfrów”. Mowa tu o doniesieniach, wskazujących na to, że w Zamku Czocha w czasie wojny miało znajdować się urządzenie do rozszyfrowywania wojskowych depesz, przy którym pracowali najlepsi nazistowscy kryptolodzy. Na konferencji zaprezentowano jednak zupełnie nowe intrygujące ustalenia, w centrum których znajduje się Czocha. Elementem kluczowym w tej sprawie są tajemnicze elementy silnika rakietowego, które zostały odnalezione w Zamku Czocha.

 

9

Wnętrze zalanego schronu w Miłoszowie/Walterwerke

 - Ustalenia poszczególnych badaczy były publikowane w wielu fragmentach po raz pierwszy, dotyczą one szczegółów produkcji przez niemiecką firmę HWK Walterwerke broni nowej generacji – myśliwców i kierowanych pocisków rakietowych.  
mówi Łukasz Orlicki z miesięcznika „Odkrywca”, pomysłodawca konferencji  – wiele poruszonych wątków pozwoliło wytyczyć nowe kierunki badawcze. Jednym z elementów istniejącego w tym rejonie kompleksu były dwa podziemne obiekty w okolicach Leśnej i dokładnie zadokumentowany w ubiegłym roku zalany wodą schron w Miłoszowie, w którym do dziś znajdują się przedmioty związane z II wojenną produkcją.

 

2

Łukasz Orlicki z Odkrywcy– historyk i koordynator konferencji „Dolnośląskie Penemunde”

 

Główną siłą roboczą wykorzystywaną przez III Rzeszę w czasie przygotowywania i prowadzenia produkcji rakietowego napędu w rejonie Leśnej i Miłoszowej byli więźniowie obozu AL. Hartmannsdorf. Ich relacje zebrał Janusz Skowroński, dyrektor Muzeum „Dom Gerharta Hauptmanna”. Zebrane informacje pozwoliły na wytypowanie miejsc do badań, w których mogą istnieć nieznane elementy obozowej infrastruktury czy budowane przez więźniów tunele ucieczkowe. Obszerny raport dotyczący metod górniczych używanych w niemieckim projekcie przenoszenia produkcji pod ziemię przygotował Krzysztof Krzyżanowski, specjalista w dziedzinie historii górnictwa i wieloletni współpracownik miesięcznika „Odkrywca”. Inżynier Marek Michalski przeanalizował przedwojenne i powojenne zdjęcia lotnicze przedstawiające poszczególne fabryki kompleksu. Dotarł także do nieznanego dokumentu związanego z planowanym przeniesieniem firmy HWK w rejon Leśnej Baworowo. Jarosław Dobrzyński z Muzeum Lotnictwa w Krakowie przedstawił zastosowanie i koncepcje wykorzystania nowoczesnego napędu rakietowego w samolotach i bombach szybujących od wersji prototypowych do użytych bojowo. Inż. Andrzej Ditrich opisał rolę drugiej zagadkowej placówki Walterwerke znajdującej się na obecnych ziemiach polskich - w porcie wojennym Hel a inż. Stefan Moosburg zidentyfikował fragmenty tajemniczej pompy odnalezionej w Zamku Czocha.

 

3

inż. Stefan Moosburg z tłumaczką Martą Miatkowską.- Na konferencji zaprezentowano wiele nieznanych do tej pory szczegółów związanych z niemieckimi, podziemnymi obiektami w rejonie Leśnej. Wiele wskazuje na to, że jeden wciąż pozostaje nieodnaleziony – dodaje Łukasz Orlicki

 

Łukasz Orlicki - Kierownik
Dział Badań Archiwalnych i Terenowych
Instytut Badań Historycznych i Krajoznawczych sp. zoo/ wydawca Miesięcznika Odkrywca i Archeologia Żywa.
Kaszubska 4 Wrocław
www.odkrywca.pl
 
 
4
 
Jarosław Dobrzyński z Muzeum Lotnictwa w Krakowie
 
 
 
6
 
Krzysztof Krzyżanowski – Grupa Eksploracyjna Miesięcznika Odkrywca (GEMO)
 
 
 
7
 
inż. Andrzej Ditrich
 
 
 
8
 
inż. Michał Michalski   
 
 
 
10
 
Plansza z prelekcji dotyczącej inwentaryzacji zalanego podziemnego obiektu Walterwerke
 
 
 
11
 
Przedmioty znajdowane podczas eksploracji
 
 
 
12
 
Rozlokowanie obiektów naziemnych i podziemnych „dolnośląskiego Penemunde – kompleksu badawczo produkcyjnego w rejonie zamku Czocha. Plansza z prelekcji.
 
 
 
13
 
Plansza z prelekcji dotycząca broni, której napęd był wytwarzany w rejonie Leśnej.
 
 
 
 
14
 
Plansza z prelekcji prezentująca tajemniczą pompę odnalezioną kilka lat temu w Zamku Czocha.
 
 
 
 
 
 
 
 
 Zamek Czocha
 
Jeden z najbardziej tajemniczych i intrygujących zamków, na skraju Dolnego Śląska.
 

Zamki z dreszczykiem. Legendarny Zamek Czocha skrywa skarby i mroczne tajemnice.

 
 
Zamek Czocha Leśna

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com