Sokoliki w Rudawach Janowickich na Dolnym Śląsku
Sokolik Duży i Krzyżna Góra, 654 m n.p.m. to dwa najbardziej znane wierzchołki Gór Sokolich, oddzielone przełęczą z Husyckimi Skałami. To także świetne punkty widokowe na rozległe Rudawy Janowickie, zielone wiosną, gwarne latem i kolorowe jesienią. W zimie dociera tu niewielu turystów, z wyjątkiem mroźnych i słonecznych weekendów z bazą wypadową z schronisku Szwajcarka. Tak dobra lokalizacja zachęcała już przed wiekami o czym świadczą ruiny kilku zamków jakie można zobaczyć w okolicy.
Na obrzeżach Jeleniej Góry, tuż obok głównego pasma Karkonoszy, w cieniu Śnieżki rozciągają się Sokoliki. Sokolik Duży i Krzyżna Góra które rozdzielają a może właściwiej będzie określenie łączą, Husyckie Skały. Całość otaczają w niedalekiej odległości ruiny Zamku Bolczów, Zamku Karpniki czy Pałacu Wojanów. Również niedaleko stąd do osławionych Kolorowych Jeziorek - żółtego, purpurowego, błękitnego i zielono-czarnego – powstałych w wyniku wydobywania minerałów.
Wędrówkę w najkrótszej wersji można rozpocząć przy schronisku Szwajcarka. To także okazja by zobaczyć a nawet przenocować w jednym z najbardziej klimatycznych schronisk w Polsce.
Pod wierzchołkiem Krzyżnej Góry jest miejsce do odpoczynu a tuż obok widoczne są skały z pozostałościami Zamku Sokolec - średniowiecznej warowni z przełomu XIV-XV w. Stąd na szczyt prowadzi ścieżka z wykutymi w skale stopniami i stalowe poręcze zabezpieczające przed upadkiem. Na szczycie, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się kilkumetrowy krzyż. Z wierzchołka rozpościera się panorama na Rudawy Janowickie.
Sokoliki to także miejsce przyciągające wspinaczy z całego kraju. Porozrzucane na całym terenie Rudaw Janowickich skalne turnie budziły zainteresowanie okolicznej ludności już w XVIII wieku.
Początki udokumentowanej działalności wspinaczkowej sięgają lat 30-tych XX wieku. Obecnie Góry Sokole, z niezliczoną ilością granitowych skał, turni czy wychodni stanowią wspaniałe miejsce do rozpoczęcia przygody ze wspinaczką skałkową. To właśnie tutaj swoje doświadczenia z liną i skałą zdobywali znani himalaiści m.in. Wanda Rutkiewicz, Krzysztof Wielicki czy Wojciech Kurtyka. Także i obecnie ściany skalne oblegane są przez amatorów i adeptów wspinaczki. W przeciwieństwie do Tatr, dotarcie do podstawy ściany jest stosunkowo łatwe a co za tym idzie, pozostaje więcej czasu na samą wspinaczkę w skale.