Schronisko PTTK Szwajcarka w Sudetach Zachodnich w Górach Sokolich

Schronisko PTTK Szwajcarka w Sudetach Zachodnich w Górach Sokolich

Schronisko PTTK "Szwajcarka" pod Krzyżną Górą

Górskie schronisko w Sudetach Zachodnich, w Górach Sokolich (Rudawy Janowickie), w woj. dolnośląskim.
 
 
Schronisko położone jest na wysokości 520 m n.p.m., na południowo-wschodnim stoku Krzyżnej Góry (654 m n.p.m.), na terenie Rudawskiego Parku Krajobrazowego. Mieści się w drewnianym zabytkowym budynku, wybudowanym w 1823 roku, w stylu tyrolskim. Położone jest przy węźle pięciu szlaków turystycznych. "Szwajcarka" jest jedynym całkowicie drewnianym schroniskiem w Sudetach.

 

Schronisko PTTK Szwajcarka 3

 

Pierwowzorem był domek myśliwski na wzór budowli z Wyżyny Berneńskiej w Szwajcarii.
Obiekt stojący na zboczu Krzyżnej Góry, nakazał zbudować właściciel pobliskiego zamku w Karpnikach Wilhelm von Hohenzollern.
Tak oto w 1823 roku powstała „Szwajcarka”. Budynek zbudowany jest w stylu tyrolskim w całości z drewna. Nietypowo dla wszystkich domów tyrolskich balkon okala budynek z wszystkich stron. Na dachu umieszczono kamienie w celu jego dociążenia.
Na piętrze znajduje się biesiadna sala z kominkiem i dwa pokoje. Na dole sprawiano i przygotowywano upolowaną zwierzynę. Gotowe jadło wędrowało windą na stoły jaśnie państwa.

Szwajcarka stała się miejscem bardzo popularnym, chętnie odwiedzanym przez gości z zamku. W kolejnych latach urządzono i prowadzono tutaj gospodę z której korzystać mogli wszyscy turyści.

Po II wojnie światowej Szwajcarka należała do Lasów Państwowych a 1950 roku obiekt przejęło PTTK i uruchomiło w nim schronisko turystyczne. Tak oto powstała ogólnodostępna baza noclegowa i gastronomiczna.

W 1990 roku gospodyni schroniska zamordowała swojego męża i ukryła zwłoki w szambie. Makabrycznego odkrycia dokonała pani z SANEPID-u.
Wiele zdarzeń i wspomnień powodują w ludziach opowieści o duchach które tu mieszkają, przez co czynią to miejsce wyjątkowym.

W schronisku mieszkało wielu sławnych alpinistów, którzy w Sokolikach stawiali pierwsze kroki w skałach. Między innymi na strychu Szwajcarki sypiała Wanda Rutkiewicz.

Obok schroniska znajduje się węzeł pięciu szlaków turystycznych. Jest tu bufet i sala w której można odpocząć.
Można przysiąść na ławeczce przy schronisku albo pod wiekową lipą i podziwiać piękne widoki.

 

Schronisko PTTK Szwajcarka 2

 

Schronisko "SZWAJCARKA"

ul. Janowicka 7
58-533 Karpniki
tel. 781 482 993,  75 753 52 83

 

Dojście od stacji PKP w Trzcińsku niebieskim szlakiem zajmuje 1h. Miejsce to stanowi doskonały punkt wypadowy w Rudawy Janowickie i Góry Sokole. Najwyższe i najbardziej charakterystyczne w tutejszym krajobrazie są Krzyżna Góra (654 m) oraz Sokolik (642 m). znakowane szlaki turystyczne umożliwiają uprawianie górskiej turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Zielony szlak prowadzi do Wojanowa i Jeleniej Góry, niebieski przez Starościńskie Skały, Wołek i Skalnik do Kamiennej Góry, a żółty do Trzcińska.

Schronisko jest także bazą dla uprawiania wspinaczki skałkowej – Góry Sokole są jednym z najlepszych terenów wspinaczkowych w Polsce. Obiekt oferuje noclegi w pokojach 2, 4 i wieloosobowych w standardzie turystycznym, całodzienne wyżywienie oraz organizację imprez.

 

Schronisko PTTK Szwajcarka 4

 

Schronisko PTTK Szwajcarka 5

 

Schronisko PTTK Szwajcarka 6

 

Schronisko PTTK Szwajcarka 7

 

Schronisko PTTK Szwajcarka 8

 

Wykaz schronisk górskich w Polsce

https://klubpodroznikow.com/schroniska-gorskie-203

 

.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com