SKY WALK Świeradów-Zdrój to najwyższa wieża widokowa w Polsce

SKY WALK Świeradów-Zdrój to najwyższa wieża widokowa w Polsce

Podniebny Spacer

  Najwyższa wieża widokowa w Polsce Sky Walk to kładka o wysokości 62 i długości 850 metrów wznosząca się nad miastem Świeradów-Zdrój na Dolnym Śląsku w Górach Izerskich. Choć samo miasteczko jest niewielkie i liczy nieco ponad 4 tys mieszkańców, to od dziesięcioleci przyciąga turystów i kuracjuszy. Od niedawna kolejną atrakcją która przyciąga chętnych z całej Polski jest potężna wieża widokowa.

 

Konstrukcja Podniebnego Spaceru, jak nazywana jest ścieżka wijąca się na wieży, wykonana jest ze stali ocynkowanej ogniowo i dodatkowo obłożona jest drewnem modrzewiowym. Główną podporą nośną wieży jest konstrukcja stalowa kratownicowa, która składa się z trzech trójkątnych wież, połączonych strukturą pozioma. Wszystkie trzy wieże rozmieszczone są na planie trójkąta, o bokach 26-38 m. Trasa o długości 850 m wije się wokół trzech wież nośnych, i kończy się punktem widokowym na wysokości 62 m nad otaczającym terenem. Sky Walk oferuje kilka dodatkowych atrakcji - siatka do wspinaczki, zjeżdżalnia, przeszklony taras i siatka do odpoczynku na szczycie wieży.

 

 

Sky Walk oferuje widoki na piękno przyrody Świeradowa-Zdrój, doliny rzeki Kwisy i okolic. Konstrukcja wznosząca się na 62 m jest najwyższą wieżą widokową w Polsce. Miasto Świeradów-Zdrój jest miejscem o najmniejszym smogu świetlnym, w związku z czym ścieżka prowadząca na szczyt wieży oferuje również piękne widoki nieba wieczorem. Całkiem niedaleko bo zaledwie 5 km obok, w sąsiedztwie Chatki Górzystów znajduje się  Izerski Park Ciemnego Nieba. Dla miłośników fotografii i astrofotografii to miejsce wręcz idealne. Do takiej fotografii niezbędne są statywy i jasne obiektywy szerokokątne.  

 

 

Dodatkowych wrażeń można sobie zapewnić, wchodząc na szklaną platformę, wystającą ponad krawędź wieży a przez szybę widać to co znajduje się 62 m poniżej. Konstrukcja jest bardzo solidna i bezpieczna a adrenalina jaka towarzyszy wielu osobom podczas wejścia na szklaną płytę, jest wytwarzana wyłącznie dzięki naszej wyobraźni.

 

 

Operator wieży

SKYWALK ŚWIERADÓW - ZDRÓJ SP. Z O.O.

ul. Jarosława Dąbrowskiego 8
Świeradów-Zdrój

https://www.visitskywalk.today

 

Wjazd samochodem bezpośrednio pod wieżę jest niemożliwy. Bilety dostępne są w sprzedaży tylko na miejscu. Nie jest prowadzona sprzedaż on-line. Na wieżę widokową Sky Walk nie można wchodzić ze zwierzętami. Dla psów przygotowane są specjalne kojce zlokalizowane przy atrakcji. Pawilon wejściowy gdzie znajduje się kasa, mieści także sklep z pamiątkami, automaty z napojami oraz toalety. Obok pawilonu trwa budowa restauracji.

W skład grupy Horský resort Dolní Morava  będącej właścicielem wieży, wchodzi także Sky Bridge 721 - najdłuższy most wiszący na świecie oraz Ścieżka w Obłokach na Dolní Moravie, podobna do tej w Świeradowie-Zdrój.

 

 

 

Obok szklanej konstrukcji jest także siatka rozciągnięta na szczycie wieży. Ta atrakcja daje jeszcze większą dawkę adrenaliny. Jeżeli i ta atrakcja nie daje "kopa", to wrażenia można uzupełnić zjazdem 105 metrową zamkniętą zjeżdżalnią.

Ze szczytu wieży roztacza się widok na Mirsk, Gryfów Śląski z zamkiem Gryf na wzgórzu, a z drugiej strony Stóg Izerski. Tutaj do fotografii pomocne są teleobiektywy.

 

 

Po II wojnie światowej, wobec braku historycznej nazwy polskiej, miejscowość nazywano początkowo Wieniec-Zdrój. Nazwa Świeradów Zdrój została nadana w 1946 i wywodzi się od imienia słowackiego świętego Świerada. Według innych źródeł ma ona związek z otaczającymi miasto lasami świerkowymi oraz źródłami wód radonowych.

W przeszłości miejscowość miała inne nazwy. Nazwę Flinsberg, której pierwszy raz użyto w roku 1524 lub 1550 lub 1559, zaczerpnięto od łużyckich osadników, którzy wybudowali osadę na zboczu góry (niem. Berg) nazywanej Flynz, której nazwa z kolei wywodzi się od Flinsa – słowiańskiego bóstwa czczonego wśród słowiańskiej ludności w górach Harzu oraz na Łużycach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najdłuższy na świecie wiszący most dla pieszych SKY BRIDGE 721

otwarty dla publiczności - 13 maja 2022r.

(kliknij w zdjęcie)

 

najdłuższy na świecie wiszący most dla pieszych SKY BRIDGE 721

 

 

opracowanie & foto:

Albin Marciniak
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com