Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy

 

  Jedno z najmniejszych a zarazem jedno z najciekawszych muzeów w Polsce oraz jedyne takie w Europie, zaskakuje każdego kto tutaj trafi. Nie tylko eksponaty ale i historia czystości w Europie zdumiewa. Dla wielu osób to także sentymentalna podróż do dzieciństwa, gdy mydełko "Jacek i Agatka" miało zapach a naszyjnik z 10 rolkami papieru toaletowego był oznaką zwycięstwa w długiej kolejce osób wracających do domów. To jedno z miejsc które należy zobaczyć odwiedzając Bydgoszcz.

 

"Od III wieku n.e. z higieną było coraz gorzej. Ascetyczni chrześcijańscy pustelnicy nauczali, iż człowiek nie potrzebuje kąpieli. Wystarczy mu bowiem chrzest święty i mycie zwłok przed złożeniem do grobu."

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 10

 

W żywym Muzeum Mydła i Historii Brudu można dotykać prawie wszystkich eksponatów. Można również próbować prać dawnymi sposobami, usiąść na „tronie”, zrobić sobie selfie z Franią, wziąć udział w warsztatach mydlarskich i zostać czeladnikiem, a wyprodukowane własnoręcznie mydełko zabrać ze sobą na wieczną pamiątkę. 

 

"ALUSIA czyli "stan nieumycia" cieszył się dużym uznaniem wśród mnichów i świętych. I tak św. Agnieszka nigdy sięnie umyła, a św. Olimpia zaledwie kilka razy i to tylko wtedy, gdy zmusiła ją do tego poważna choroba".

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 5

 

 

W Składzie Mydła mozna zakupić wyjątkowe towary z Bydgoskiej Wytwórni Mydła. Ciężko się zdecydować gdyż wybór, kształtów, kolorów i zapachów jest ogromny.

 

"Ascetyczne UWIELBIENIE BRUDU I SMRODU znudziło się Europejczykom około XI wieku i wtedy zaczęły powstawać przyklasztorne łaźnie i umywalnie. To one właśnie stały się miejscem spotkań towarzyskich i różnorodnych uciech cielesnych. Kobiety i mężczyźni kąpali sięw nich razem".

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 1

 

Historia powstania muzeum

W 2008 roku w Wyższej Szkole Gospodarki odbywał się konkurs fotograficzny, na którym w jury pojawili się Daria Kieraszewicz przewodniczka po Bydgoszczy oraz Adam Bujny reprezentujący wydawnictwo Pascal. Tam poznali się nasi właściciele, ale ich wspólne mydlenie musiało trochę poczekać. Dopiero w 2011 roku, gdy Adam wysłał do swoich znajomych maila z informacją, że ma do sprzedania ostatnie sztuki mydła z koziego mleka, Daria stwierdziła, „To jest to!”. Jej zapał próbowali ostudzić jednak rodzice, z wykształcenia chemicy, którzy kazali jej popukać się w głowę. „Dzieci się poparzą!”, „Robienie mydła jest niebezpieczne!”, „To się nie może udać!” mówili. Daria wiedziała lepiej i zaprosiła Adama na spotkanie, proponując, „Zróbmy Muzeum Mydła!” Adam się zgodził i rozpoczęli poszukiwania eksponatów, lokalu oraz Obwoźną Pracownię Mydła.

Początkowo robili mydełka w Zabytkowym Tramwaju na ul. Długiej, ale szybko zaczęli też jeździć za Bydgoszcz. Zdobyte eksponaty składowali w piwnicach, a pozyskane fundusze zbierali na otarcie obiektu. Trwało to półtora roku i zaowocowało otwarciem obiektu 1 września 2012 roku. Założenie Muzeum było proste - ma bawić i uczyć. Pokazywanie historii przez ciekawostki, zabawne anegdoty oraz dotykanie, to miało odróżniać Muzeum Mydła i Historii Brudu od innych muzeów w Polsce. Daria i Adam mieli nadzieję, że do końca roku przyjdzie do nich 3600 osób, jest to ilość niezbędna do utrzymania się firmy. Jednakże do końca grudnia 2012 Muzeum odwiedziło 6500, czyli dwa razy więcej gości! Od tego momentu wiedzieli, że będzie coraz lepiej i liczba gości będzie stale rosła. W 2019 roku przekroczyliśmy łącznie 200 000 gości!

Już rok później Muzeum zostało nominowane przez National Geographic w plebiscycie „7 nowych cudów Polski”. W 2015 roku ten sam magazyn umieścił Muzeum na pierwszym miejscu listy najciekawszych muzeów w Polsce. Wtedy też dołączyliśmy do Szlaku Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O. W 2017 roku Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna przyznała nam „Certyfikat Najlepszego Produktu Turystycznego Regionu”, a kilka miesięcy później otrzymaliśmy nasze najważniejsze odznaczenie - Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej. W 2018 roku zdobyliśmy II miejsce w plebiscycie „Firma i Biznesmen roku 2017” w kategorii „Firma roku - mikro i małe przedsiębiorstwo” oraz I miejsce w konkursie „Złota Setka Pomorza i Kujaw”. Natomiast w 2019 roku otrzymaliśmy od władz miasta najważniejsze odznaczenie - Medal Kazimierza Wielkiego.

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 2

 

Do muzeum trafić jest nietrudno, gdyż mieści się przy głównej ulicy w starej zabytkowej częsci miasta. Niespieszny spacer z wizytą w jednym z wielu kawiarnianych ogródków można połączyć ze zwiedzaniem tego muzeum.

 

W cenie biletu prowadzone są warsztaty mydlane oraz zwiedzanie Muzeum z przewodnikiem.

 

ul. Długa 13-17 Bydgoszcz

https://muzeummydla.pl

 

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 3

 

 

Wyjść jak Zabłocki na mydle...

"Cyprian Zabłocki to postać realna. Żyjący w XVIII wieku, pod Sochaczewem, właściciel fabryki mydła chcąc przechytrzyć celników na Wiśle, postanowił przewieźć mydło nie na barce, ale pod nią. Nakazał do tego skonstruować specjalne skrzynie, które miały być wodoodporne. Niestety, gdy dopłynął z towarem do Gdańska, okazało się że skrzynie są puste. Mydło zostało w Wiśle a Zabłocki stracił fortunę".

 

Więcej takich niesamowitych historii usłyszycie i zobaczycie na miejscu w muzeum.

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 4

 

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 8

 

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 9

 

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 11

 

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 12

 

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 13

 

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 14

 

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 16

 

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 17

 

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 18

 

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 19

 

 

Muzeum Mydla i Brudu w Bydgoszczy 22

 

 

 

Exploseum w Bydgoszczy

Ważny punkt na turystycznej mapie Kujawsko-Pomorskiego.

 

Exploseum Bydgoszcz 12

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com