Balon widokowy w Krakowie

Balon widokowy w Krakowie

Balon widokowy w Krakowie

  Platforma widokowa unoszona balonem na dobre zagościła w panoramie Krakowa. Śmiałkowie wznoszą się w powietrze by podziwiać panoramę Krakowa z wysokości prawie 200 metrów. Z tej perspektywy Kraków wygląda zupełnie inaczej. Wawel, Kazimierz, Podgórze, w dole Wisła, czy choćby wszystko to co dzieje się w otoczeniu Ronda Grunwaldzkiego, z tej wysokości wygląda bardzo ciekawie.

 
Krakow z balonu 1
 
 
 
Czym jest Balon Widokowy?
 
Atrakcja turystyczna miasta Krakowa, która funkcjonowała w latach 2009 – 2015 a po kilku latach przerwy powróciła na bulwary nad Wisłą, jest jedną z niewielu w Europie i na świecie.
Wzniesienie się balonem to unikalne i ekscytujące doświadczenie, które na długo pozostaje w pamięci. Jedyna tego typu atrakcja w Polsce stanowiąca alternatywę dla tradycyjnych punktów widokowych.
Z uwagi na obostrzenia związane z wpisaniem zabudowy starego miasta Krakowa i Kazimierza na listę Zabytków Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO balon jest jedyną opcją pozwalającą podziwiać miasto królów z lotu ptaka, nawiązując jednocześnie do lotniczych i aeronautycznych tradycji Krakowa i pionierskich wzlotów nierozerwalnie związanych z przestrzeniami parkowymi.
 


 
Balon widokowy w Krakowie 3
 
 
 
Balon widokowy w Krakowie 2
 
 
 
Balon widokowy w Krakowie 1
 
 
 
tak wyglądała likwidacja poprzedniego balonu który stał 200 m obok
 
 
 
 
 
 
wielkości
 
 
 
Inwestycja
 
Wartość inwestycji to ok. 1.400.000 euro
- Balon Aero30NG – 1.150.000 euro
- lądowisko z infrastrukturą – ok. 220.000 euro
Balon Aero30NG to najnowocześniejszy tego typu system na świecie o przepustowości ponad 2 tys. pasażerów dziennie. Maksymalny pułap gondoli – 300m.
 
 
Bezpieczeństwo
 
Cały system jest zaprojektowany z wyjątkowo dużym zapasem bezpieczeństwa - założony współczynnik przekracza SF10 (koleje linowe SF5). System platformy ma wszystkie atesty przewidziane przez Unię Europejską dla statków powietrznych łącznie z homologacją EASA - najbardziej rygorystyczną na świecie.
 
Firma wykonująca operacje lotnicze posiada certyfikat operatora lotniczego AOC. Jest pierwszym operatorem lotniczym wśród firm balonowych w Polsce i jednym z pierwszych w Europie. Ma doświadczenie w operacjach lotniczych od 2008 r.
 
 
 
Latające laboratorium atmosferyczne
 
Ta wyjątkowa atrakcja w najbliższych miesiącach zostanie uruchomiona w zupełnie nowej odsłonie. Wspólnie z władzami miasta Krakowa, Województwa Małopolskiego, miastem Paryż i WFOŚIGW przedstawiamy innowacyjny projekt polegający na:
 
- instalacji systemu informującego o stanie powietrza
- monitorowaniu zanieczyszczenia powietrza na różnych wysokościach
- instalacji opatentowanego systemu oczyszczania powietrza
- realizowaniu nowoczesnych form edukacyjnych (połączenie edurozrywki i refleksji).
 
Balon Widokowy - jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji turystycznych Krakowa stanie się wskaźnikiem zanieczyszczenia powietrza, równolegle realizując naukowy program badawczy. Balon stanie się jednocześnie największym zewnętrznym filtrem powietrza na świecie! W kontekście problemów ze smogiem przełoży się to pozytywnie na wizerunek partnera komercyjnego stojącego na straży czystego powietrza i wspierającego miasto we wprowadzaniu rozwiązań proekologicznych i w edukacji ekologicznej. W ramach projektu możliwa współpraca i wymiana doświadczeń z miastem Paryż – jedynego miasta na świecie, gdzie realizowany jest podobny projekt już od 10 lat.
 
 
 
czasza baalonu
 
 
 
 
 
 
 Tak wygląda Kraków z wysokości 180 metrów. 
 
 
 
 
Krakow z balonu 2
 
 
 
 
 
 
Krakow z balonu 3
 
 
 
Krakow z balonu 4
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
opracowanie & foto: Albin Marciniak
 
 

#dobraatmosfera.pl  #balon #balonwidokowy #lotybalonem #balonnadKrakowem

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com