Rezerwat przyrody Wietrznia Geopark Świętokrzyski
Geopark Świętokrzyski, "Geonatura Kielce" wraz z gminami Chęciny, Morawica, Nowiny i Piekoszów, zostały wpisane na listę Światowego Geoparku UNESCO.
Od 22 kwietnia 2021 Polska wzbogaciła się o kolejny wpis na liście UNESCO. Kilka lat wcześniej tatus "Światowy Geopark UNESCO" otrzymał niemiecko-polski Geopark Łuk Mużakowa
Geopark Świętokrzyski to obszar gmin: Kielc, Chęcin, Morawicy, Nowin i Piekoszowa. Na ich terenie występują m.in. unikatowe rezerwaty przyrody nieożywionej: Jaskinia Raj, Kadzielnia, Wietrznia czy Góra Miedzianka. Dziedzictwo geologiczne powiązane jest z wartościami historycznymi i kulturowymi w tym tradycjami górniczymi - liczne pozostałości historycznego górnictwa kruszcowego i skalnego. W 1996 roku znaczna część tego obszaru została objęta ochroną jako Chęcińsko-Kielecki Park Krajobrazowy. Obecnie w Światowej Sieci Geoparków UNESCO jest 147 placówek z 41 krajów. Jedynym geoparkiem z Polski należącym do sieci jest Park Krajobrazowy Łuk Mużakowa w województwie lubuskim.
Nadanie statusu Ṥwiatowego Geoparku UNESCO było możliwe dzięki przyjęciu w listopadzie 2015 r na 38 sesji Konferencji Generalnej UNESCO w Paryżu nowego programu UNESCO, International Geosciences and Geoparks Programme (IGGP). Konferencja Generalna uchwaliła również zasady dotyczące uzyskania i zachowania statusu światowego geoparku UNESCO.
Rezerwat Wietrznia znajduje się na obszarze dawnego wyrobiska skał wapiennych i dolomitu. Współcześnie teren ten jest doskonałym miejscem spacerowym – przebiega tu specjalnie przygotowana ścieżka edukacyjna. Wzdłuż ścieżki znajdują się tablice informacyjne, przybliżające walory przyrodnicze rezerwatu oraz przeszłość geologiczną terenu obecnych Kielc. W górnej części rezerwatu znajdują się także punkty, z których rozpościera się piękny widok na panoramę Gór Świętokrzyskich.
REZERWAT PRZYRODY NIEOŻYWIONEJ “WIETRZNIA” IM. ZBIGNIEWA RUBINOWSKIEGO
Pawilon Centrum Geoedukacji.
http://centrum-geoedukacji.pl/rezerwat-przyrody-wietrznia/
Zwiedzając dobrze wszystkim znany rezerwat Kadzielnia znajdujący się w Kielcach, niewiele osób ma świadomość, że w odległości ok 2 km znajduje się znacznie większe, surowe wyrobisko pokopalniane, przekształcone w Rezerwat Wietrznia. Zdecydowanie warto dołożyć taki spacer, by zobaczyć bardzo ciekawy obiekt i przejść się wyznaczonymi ścieżkami dnem oraz koroną wyrobiska.
Rezerwat Wietrznia ma poprowadzone ścieżki dnem wyrobiska jak i górą i są one dobrze oznaczone, z kilkoma tablicami dydaktycznymi na trasie. Niestety ale brakuje jakiegokolwiek oznakowania dojścia do tegogeoparku z centrum Kielc czy choćby z Kadzielni. Kolejnym minusem są duże ilości śmieci, zalegające na zboczach porośniętych krzewami. Można mieć nadzieję, że po otrzymaniu nobilitującego tytułu, gospodarze tego miejsca wezmą to pod uwagę.
Obiekty UNESCO w Polsce
Polecamy na kolejny weekend, wyjątkową trasę z kolorowymi jeziorkami.