Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
 

https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/20786006_1555618384512506_4588496333779302631_o.jpg?oh=8e8dcb36d037db387d51317128a9bd7f&oe=59F0FCF1

Zdjęcie użytkownika Albin Marciniak.

Ocena użytkowników: 0 / 5

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 
 
 
Trasa Geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina
 
Kopalnia Babina znalazła się w gronie siedmiu wyróżnionych w 6. edycji plebiscytu "7 Nowych Cudów Polski" National Geographic Traveler.
 
Dlaczego ta atrakcja znalazła się w gronie siedmiu nagrodzonych ? Można by zadać pytanie, dlaczego nie wygrała ? O wyjątkowości tego miejsca, jak i całego Parku Mużakowskiego przekona się każdy, kto tam zaglądnie choćby na chwilę.
 
Lubuskie coraz bardziej zadziwia i zachwyca. Jednym z miejsc na zachodzie naszego kraju, jest Łęknica i okolice tego zaledwie dwu i pół tysięcznego miasteczka.
Poza oczywiście przepięknym Parkiem Mużakowskim, przedzielonym Nysą Łużycką na  dwie części, Polską i Niemiecką, koniecznie należy wybrać się na ścieżkę geoturystyczną dawnej Kopalni Babina.
 
 
Zwiedzanie ułatwia 40 km ścieżka rowerowa.
 
Ścieżka geologiczna, położona jest w obszarze dawnej, podziemnej i odkrywkowej eksploatacji węgli brunatnych oraz iłów ceramicznych, która na skalę przemysłową prowadzona była tutaj w latach 1920-1973. Znajduje się ona, w bezpośrednim sąsiedztwie miasta Łęknicy, w południowej części morenowej struktury geologicznej nazywanej Łukiem Mużakowa, która kontynuuje się po stronie niemieckiej. Cała struktura Łuku Mużakowa znajduje się w granicach transgranicznego polsko-niemieckiego Geoparku Łuk Mużakowa, a jego polska część jest ponadto objęta prawną formą ochrony przyrody w formie – Parku Krajobrazowego Łuk Mużakowa.
 
 
Przejście trasą ścieżki, o około 5 kilometrowej długości, umożliwia zapoznanie się w bezpieczny i wygodny sposób, z elementami niezwykle rzadkiego w Polsce krajobrazu pokopalnianego, który powstał w efekcie wieloetapowych przemian. Początkowo, zwiedzany obszar, był miejscem silnej degradacji środowiska naturalnego, wywołanej przemysłem wydobywczym. Nieodwracalne jego przekształcenia związane były głównie ze zmianami ukształtowania terenu oraz warunków geochemizmu gleb, skał, wód podziemnych i powierzchniowych. Najbardziej widocznym tego przejawem jest powstanie, w miejscach wyrobisk odkrywkowych i obniżeń terenu nad wyrobiskami podziemnymi, licznych zbiorników wodnych, które w regionie mużakowskim tworzą specyficzne pojezierze antropogeniczne. Następnie, w efekcie kosztownych i pracochłonnych prac rekultywacyjnych, przeprowadzonych po zakończeniu robót górniczych, udało się częściowo zminimalizować szkody w środowisku naturalnym. Rekultywacja polegała głównie na złagodzeniu ukształtowania skarp wyrobisk i hałd, wykonaniu zabiegów przywracających pierwotne warunki powstawania gleb oraz wprowadzeniu nowych nasadzeń roślinnych. Po jej zakończeniu, teren ulegał procesom naturalnej renaturyzacji, regulowanej częściowo zabiegami rekultywacyjnymi. Doprowadziło to między innymi, do szybkiego rozwoju nowej szaty roślinnej. Procesy naturalnych przemian środowiskowych trwają do chwili obecnej. Bardziej wnikliwe ich poznanie wymaga informacji o stylu ogólnej budowy geologicznej regionu oraz historii rozwoju górnictwa węgla brunatnego i kopalin towarzyszących.
Obszerne informacje dotyczące mijanych punktów i zbiorników, zamieszczone są na tablicach informacyjnych rozmieszczonych wzdłuż całej ścieżki.
Trasa Geoturystyczna „Dawna Kopalnia Babina
http://www.geosciezkababina.pl/
 
 
Jedna z trzech bram prowadzących na ścieżkę
 
 
Wzdłóż najważniejszych miejsc, prowadzi szlak pieszo- rowerowy
 
 
Taras widokowy znajduje się na wysokości 14 metrów pierwszy poziom i drugi poziom na wysokości 24 metrów.  Na taras prowadzą wewnętrzne kręte schody drewniane o 120 stopniach.
 
W łęknicy działa kilka wypożyczalni rowerów, co ułatwia zwiedzanie i oszczędza trochę czasu, by zwiedzić także inne miesca w okolicy.
Jedna z wypożyczalni znajduje się w Hotelu Mużakowskim, a cena za wypożyczenie na cały dzień to zaledwie 20 zł. Dla gości hotelowych rower oczywiście w cenie noclegu.
 
 
 
 
Warto skorzystać z miejscowych przewodników, będących pasjonatami i miłośnikami całego Parku Mużakowskiego.
Koszt dwu godzinnego zwiedzania dla grupy to koszt 100 zł. Można zamówić na koniec ognisko z opowieściami (40 zł) 
 tel. do przewodników 530 365 800
 
Geościeżka dawnej Kopalni Babina, jest także w najnowszej mapie miejsc niezwykłych - Polska nie tylko na weekend
 

 
Galeria Trasy Geoturystycznej „Dawna Kopalnia Babina” wrzesień 2016
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

zlot zaglowcow

Góry

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

szkolenia

szkolenia porady

testy sprzętu

testy sprzetu

przewodnicy

baza przewodnikow

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

wyprawy

wyprawy

serwisy pogodowe

komunikaty GOPR, TOPR

mapy Tatr online

Małopolska Gościnna

 
     
 
 

https://scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/20424276_119474982023531_6736354655461153297_o.jpg?oh=c9e17044d294eeb148e2bd4bd6cfa5ad&oe=5A324578

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

 
 

Polecamy

Odwiedza nas 318 gości oraz 0 użytkowników.