Szklarska Poręba. Co zobaczyć i jak zaplanować wyjazd?

 Szklarska Poręba. Co zobaczyć i jak zaplanować wyjazd?

Szklarska Poręba to wymarzone miejsce na urlop – i to bez względu na to, czy zaplanowałeś go na lato, czy na zimę. Podpowiadamy, jak zaplanować wypoczynek w tym górskim mieście.

 

  1. Szklarska Poręba – noclegi
  2. Szklarska Poręba – co trzeba zobaczyć?
  3. Szklarska Poręba – historia
  4. Szklarska Poręba – położenie

 

ca4abbc5af33b3ee8c523040ca19b946 1

 

Szklarska Poręba to jedna z najchętniej odwiedzanych miejscowości polskich gór. Niesłabnąca od lat popularność tego kurortu oczywiście nie bierze się znikąd. To miejsce zachwyca nie tylko zapierającymi dech w piersiach krajobrazami, ale też klimatem sprzyjającym regeneracji nadszarpniętego miejskim życiem zdrowia i licznymi atrakcjami. Te ostatnie sytuują Szklarską Porębę w gronie najbardziej interesujących dla turystów miast na Dolnym Śląsku.

Wyjazd do tej miejscowości, przez wielu nazywanej „perłą Karkonoszy” to doskonały pomysł na spędzenie urlopu. Co ważne, Szklarka Poręba jest atrakcyjna dla przyjezdnych o każdej porze roku. Zimą kusi miłośników białego szaleństwa, zaś latem przyciąga tych wszystkich, dla których najlepszy wypoczynek oznacza górskie wędrówki. Nie oznacza to jednak, że ta destynacja jest ciekawa tylko dla aktywnych, bo wiele do zaoferowania ma również tym, którzy szukają po prostu miejsca, w którym mogliby oddać się błogiemu lenistwu.

 

Szklarska Poręba – położenie

Szklarka Poręba jest położona na południu Polski. Administracyjnie należy do województwa dolnośląskiego i leży nieopodal Jeleniej Góry. Miasto znajduje się na styku trzech regionów. Od południa otaczają je wzniesienia Karkonoszy, od północy Izerów, zaś od wschodu graniczy z Kotliną Jeleniogórską. Ze względu na bliskość granicy państwowej, miejscowość jest również doskonałą bazą wypadową dla turystów, którzy podczas swojego urlopu chcieliby zwiedzić również północno-zachodnie Czechy.

Szklarska Poręba wyróżnia się atrakcyjnym położeniem w dolinie górskiej rzeki Kamiennej, do której w pobliżu miasta wpływają także dwa mniejsze cieki – Kamieńczyk i Szklarka. Zarówno nad samym miastem, jak i całą doliną góruje szczyt Szrenicy, z której możesz podziwiać panoramę Gór Izerskich, kotliny oraz czeskiej części Karkonoszy. Okolice Szklarskiej Poręby obfitują w przyrodnicze ciekawostki, które szczegółowo omówimy na moment.

 

Szklarska Poręba – historia

Historia Szklarskiej Poręby sięga przełomu XIV i XV wieku, kiedy na teren zajmowany przez dzisiejsze miasto zaczęli napływać pasterze, którzy zakładali pierwsze osady. Wówczas też powstała pierwsza w okolicy huta szkła, której miejscowość zawdzięcza swoją nazwę. Dalszy rozwój ówczesnej wsi wiąże się z napływem czeskich imigrantów oraz eksploatacją licznych złóż minerałów – w znakomitej większości przetwarzano je w lokalnych zakładach.

XIX wieku przyniósł w Szklarskiej Porębie duże zmiany. Miejscowość stała się znana jako uzdrowisko, co ściągnęło do niej kuracjuszy z wielu regionów dzisiejszych Czech, Niemiec oraz Polski. Wtedy również upodobali ją sobie artyści, którzy poszukiwali tu weny i wytchnienia od miejskiego życia. Miasto cieszyło się wówczas opinią swego rodzaju artystycznej kolonii. Po II wojnie światowej Szklarska Poręba znalazła w granicach polski, a 14 lat później – w roku 1959 – uzyskała prawa miejskie. Przez okres powojenny stopniowo rosła renoma miejscowości jako kurortu – zarówno letniego, jak i zimowego.

 

Szklarska Poręba – co trzeba zobaczyć?

Szklarska Poręba to miasto, w którym nikt nie będzie narzekał na nudę. Nie ma znaczenia, czy urlop zamierzasz spędzić aktywnie, poznać zabytki, czy też nasycić oczy i duszę przyrodą. W okolicy miasta wytyczono wiele szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności i przeznaczeniu. Niektóre z nich możesz pokonać wyłącznie pieszo, inne zaś doskonale sprawdzą się jako trasa rowerowych wycieczek. Poza tym w mieście znajdziesz kilka tras narciarskich z wyciągami i kolejami linowymi, wśród których jest najtrudniejszy stok w Polsce – FIS.

Miasto może też poszczycić się bogactwem wiejskiej i małomiasteczkowej architektury z przełomu XIX i XX wieku. Najstarszym obiektem Szklarskiej Poręby jest pochodzący z XVII i przebudowany w XIX wieku kościół MB Różańcowej, położony malowniczo na zboczu wzgórza. Drugi z miejskich kościołów, Bożego Ciała, reprezentuje styl neogotycki. W Szklarskiej Porębie znajdują się także zabytkowe budynki poprzemysłowe. Są to dawny młyn, mieszczący obecnie restaurację oraz zabudowania niedziałającej już huty. Poza tym w rejestrze zabytków znajduje się kilkadziesiąt domów, willi i pensjonatów wzniesionych w unikatowym stylu drewnianym.

Tym, co najbardziej wyróżnia miasto na tle innych kurortów jest jednak mnóstwo przyrodniczych atrakcji. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim wąwóz Kamieńczyka ze specjalnym tarasem umożliwiającym zwiedzanie oraz dwa największe wodospady w Sudetach – jeden (wyższy) na Kamieńczyku, drugi zaś na Szklarce.

 

Szklarska Poręba – noclegi

Atrakcyjność turystyczną miasta podnoszą noclegi w Szklarskiej Porębie z wyżywieniem i widokiem na góry. O zarezerwowaniu miejsca w jednym z nich warto pomyśleć już teraz. Latem, kiedy do miasta przybywa wielu turystów, może okazać się, że wolnych pokojów w obiektach o interesującym cię standardzie już nie ma.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com