Raczki turystyczne – niezbędny dodatek na zimę
Raczki na buty to jeden z podstawowych elementów wyposażenia, który warto posiadać, kiedy wyruszamy na zimowy szlak. Dzięki kompaktowym rozmiarom z łatwością zmieścimy je nawet w niedużym plecaku na jednodniowe wycieczki.
Raczki są świetnym pomysłem nie tylko w zimie, ale również późną jesienią i wczesną wiosną, kiedy na naszej drodze możemy napotkać miejscowe oblodzenia szlaków. Dzięki prostej konstrukcji raczki turystyczne są bardzo intuicyjne w użytkowaniu. Ich zakładanie i zdejmowanie jest błyskawiczne, a uniwersalne systemy mocowania pozwalają na użytkowanie niemal z każdym obuwiem turystycznym, również tym, które charakteryzuje się dość miękką podeszwą i cholewką.
Raki czy raczki?
Na samym wstępie warto odpowiedzieć sobie na pytanie, którego z dwóch powyższych rozwiązań potrzebujemy. Wybór jednego z nich nie zależy bowiem od naszego upodobania, ale od tego, jaki typ turystyki uprawiamy, oraz w jaki teren wyruszamy na zimową wyprawę. W wyższe góry, takie jak Tatry czy Alpy, bezwzględnie potrzebne będą raki górskie, które w połączeniu z odpowiednim obuwiem oraz czekanem zagwarantują maksymalny stopień bezpieczeństwa. Z kolei raczki górskie przeznaczone są na szlaki o małym stopniu nachylenia oraz na płaskie ścieżki. Optymalnie sprawdzą się tam, gdzie nie ma możliwości odpadnięcia od ściany i zsunięcia się w przepaść. To doskonały wybór na wędrówki w łatwiejszym terenie, na którym może występować oblodzenie. Raczki w góry to też dobry wybór do przemierzania szlaków w dolinach oraz na mniejszych wysokościach. Raczki świetnie sprawdzają się też na płaskich szlakach, leśnych ścieżkach i wszędzie tam, gdzie potrzebna jest przyczepność na oblodzonym i niestabilnym podłożu.
Jakie raczki wybrać?
Nowoczesne raczki turystyczne to bardzo zróżnicowane konstrukcje, dlatego przed dokonaniem wyboru odpowiedniego dla nas modelu, warto zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami. Przede wszystkim raczki można podzielić ze względu na ich budowę. Podstawowe modele posiadają jeden panel z zębami, który mocuje się pośrodku butów. Bardziej rozbudowane raczki w góry posiadają kilka paneli rozmieszczonych pod całą podeszwą, dzięki czemu lepiej sprawdzają się na zróżnicowanych trasach. Różne mogą być także systemy mocowania raczków. Od klasycznych pasków, po modele z elastycznym elementem silikonowym, który automatycznie dopasowuje raczki turystyczne do obuwia. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy w w tym przypadku od naszych preferencji. Najlepiej zdecydować się na taki system mocowania raczków, abyśmy mogli je szybko zakładać i ściągać. Warto zaraz po zakupie przymierzyć raczki do wszystkich butów w których mamy zamiar ich używać. Nie ma bowiem nic gorszego, niż przekonać się na oblodzonym szlaku, że zakupionych raczków nie możemy założyć na nasz model obuwia.
Raczki turystyczne na szlakach
Raczki do butów turystycznych i zimowych to najbardziej wszechstronne konstrukcje wybierane do wędrówek po zaśnieżonych i oblodzonych szlakach. Jeżeli przemieszczamy się po zupełnie płaskich ścieżkach w zupełności wystarczą najprostsze modele o 4 lub 6 zębach. Najczęściej tego typu raczki turystyczne mocowane są za pomocą pasków. Ich dużym plusem jest bardzo prosta konstrukcja oraz niska waga. Kompaktowe rozmiary będą dodatkowym plusem. Jeśli na trasie pojawią się wzniesienia, lepszym wyborem będą raczki górskie. Nie nadają się one co prawda w wysokie czy strome góry, ale wyśmienicie spiszą się na umiarkowanych wzniesieniach. Tego typu raczki w góry to dobry wybór na większości szlaków w dolinach oraz niskich górach. Ich konstrukcja składa się z minimum dwóch paneli z ostrymi zębami, które są umieszczane z przodu oraz z tyłu butów. Dzięki temu zapewniają przyczepność w pochyłym terenie, niezależnie od tego czy zmierzamy pod górę czy w dół. Całość jest mocowana na butach najczęściej za pomocą elastycznej opaski, którą dodatkowo zabezpiecza się przed zsunięciem rzepem.
Raczki turystyczne świetnie pasują do większości obuwia turystycznego. Nawet modele z dość miękką podeszwą z powodzeniem będą współpracować z niemal wszystkimi modelami raczków turystycznych, dzięki czemu możemy zapewnić sobie doskonałą przyczepność podczas zimowej wycieczki.
Raczki do butów biegowych
Najlżejsze modele raczków są projektowane z myślą o biegaczach. Bez nich zimowy trening w oblodzonym terenie często nie byłby możliwy. Specjalnie zaprojektowane modele dla biegaczy cechują się bardzo niską wagą oraz kompaktową konstrukcją, dzięki czemu z łatwością zmieścimy je nawet w kieszeni kurtki. Raczki na buty biegowe są ponadto wyposażane w intuicyjny system zakładania i ściągania, który umożliwia ich szybkie zainstalowanie kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. W przypadku raczków dla biegaczy niezwykle ważne jest optymalne dopasowanie do obuwia, które najczęściej cechuje się duża elastycznością. Raczki składające się z kilku paneli z kolcami łatwo się zginają, umożliwiając naturalną pracę stopy w czasie biegu.
Nakładki z kolcami na buty
Najprostsze raczki turystyczne przyjmują formę nakładek na buty wyposażonych w krótkie kolce. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się na oblodzonym podłożu, które nie jest pokryte śniegiem. Nakładki antypoślizgowe najczęściej zajmują po spakowaniu jeszcze mniej miejsca niż raczki. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się kiedy oblodzenie wystąpi w mieście czy podczas spacerów po płaskich ścieżkach. Specjalne modele dedykowane do obuwia użytkowanego na co dzień pozwolą zachować maksymalną przyczepność na lodzie podczas wypełniania codziennych obowiązków.
Raczki do butów to świetny wybór do wielu zastosowań
Raczki turystyczne sprawdzą się podczas wielu aktywności na zmrożonym podłożu, oferując przyczepność i stabilność każdego kroku. Zróżnicowane modele pozwolą znaleźć optymalne rozwiązania dla każdego użytkownika – raczki w góry, na łatwiejsze szlaki, raczki na buty biegowe czy nakładki z kolcami na buty do miasta, to łatwość użytkowania oraz konstrukcja specjalnie przystosowana do potrzeb.