Żywność liofilizowana - dlaczego warto zabrać ją ze sobą na szlak?

Żywność liofilizowana - dlaczego warto zabrać ją ze sobą na szlak?

 

Liofilizacja to obecnie jeden z bardziej popularnych sposobów utrwalania żywności. Cały proces polega na usunięciu wody z produktu, w wyniku czego zmniejsza się jego waga i objętość. Dzięki temu, jedzenie jest w stanie na dłużej zachować świeżość, gdyż brak wody uniemożliwia rozwój drobnoustrojów. Co istotne, żywność liofilizowana nie traci swoich właściwości odżywczych ani kaloryczności, przez co stanowi doskonały wybór dla osób, które chcą zjeść posiłek np. w nietypowym miejscu oraz wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do obiektów gastronomicznych.

 

Żywność liofilizowana 2

 

Czym wyróżnia się jedzenie liofilizowane?

Warto zaznaczyć, że procesowi liofilizacji może zostać poddany praktycznie każdy rodzaj pożywienia. Dotyczy to zarówno owoców, warzyw, kasz, makaronów, mięsa oraz produktów zbożowych. Co za tym idzie, możemy zjeść nie tylko owsiankę, ale również danie główne, zupę, gulasz oraz jajecznicę. Żywność liofilizowana jest zamknięta w specjalnym opakowaniu, do którego należy wlać odpowiednią ilość gorącej wody. Całość trzeba dokładnie wymieszać, zamknąć, a następnie pozostawić na okres kilku-kilkunastu minut. Po upływie wskazanego na opakowaniu czasu, wystarczy raz jeszcze przemieszać posiłek aby był gotowy do zjedzenia. Co warto wiedzieć na temat przygotowania?

  • Najważniejszą kwestią jest wlanie odpowiedniej ilości wody. Jeśli będzie jej zbyt mało, część jedzenia pozostanie sucha. Zbyt duża ilość sprawi, że konsystencja będzie zbyt wodnista. Bardzo ważne jest również dokładne wymieszanie dania, tak aby płyn mógł trafić do każdego zakamarka.
  • Jedzenie liofilizowane zachowuje swój pierwotny smak, zapach i aromat. Co więcej, nie stosuje się w nim żadnych składników konserwujących, ani polepszaczy smaku.

 

Żywność liofilizowana 1

 

W jakich sytuacjach sprawdza się żywność liofilizowana?

Z uwagi na lekkość i niewielki rozmiar, produkty poddane procesowi liofilizacji stanowią jedno z najlepszych rozwiązań dla osób uprawiających różnego rodzaju aktywności typu outdoor. Posiłki liofilizowane są bardzo często wybierane przez miłośników trekkingów, wspinaczki oraz podróży, którzy nie chcą rezygnować z pełnowartościowego posiłku. Kwestię gorącej wody można rozwiązać zabierając ze sobą turystyczną kuchenkę gazową oraz rondel lub niewielki czajnik, które również są lekkie. Posiadanie takiego zestawu pozwala na spożywanie posiłku w wielu atrakcyjnych krajobrazowo miejscach, np. na szczycie góry lub w pobliżu jeziora czy rzeki. Z uwagi na długi okres przydatności do spożycia, możemy z powodzeniem zabrać ze sobą większą liczbę sztuk, jeśli wybieramy się na dłuższą podróż. Posiłek może być spożywany prosto z opakowania, co jednocześnie wyklucza konieczność zabierania dodatkowych naczyń.

 

Dlaczego jeszcze warto zdecydować się na produkty liofilizowane?

Z uwagi na rosnącą popularność opisywanego procesu obróbki, producenci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej wymyślnych dań. Co istotne, osoby cierpiące na różnego rodzaju nietolerancje (m.in. związane z laktozą czy glutenem) również znajdą odpowiedni dla siebie produkt. Składniki używane do przygotowania potrawy są w 100% naturalne, dzięki czemu każda osoba ma pewność, że dostarcza swojemu organizmowi dobrze zbilansowany i zdrowy posiłek.

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]