Buty trekkingowe męskie wysokie czy niskie - które wybrać?

Buty trekkingowe męskie wysokie czy niskie - które wybrać?

 

   Jeszcze do niedawna widok zwykłych, niskich butów sportowych w górach budził dezaprobatę. Dość spektakularnie rozwijająca się kariera, jaką robią buty trekkingowe męskie niskie, czyli tak zwane podejściówki, pokazuje jednak, że niskie… wcale nie są gorsze! Kiedy zatem warto postawić na buty trekkingowe męskie “z prawdziwego zdarzenia”, za kostkę, a kiedy można sięgnąć po lżejszą wersję?

 

buty trekingowe

 

 

Aby w ogóle ustalić, o czym mowa, uściślijmy, czym są męskie niskie buty trekkingowe - by mieć jasność, że nie chodzi o wszelkie buty przed kostkę, jakie w górach można zobaczyć. Tak zwane podejściówki w zamyśle stworzone zostały dla dość wąskiej grupy odbiorców, czyli wspinaczy, którzy - by dotrzeć pod skałę - do pokonania mają czasem kilkaset metrów, a czasem znacznie więcej. W butach wspinaczkowych iść nie sposób, a tradycyjne buty trekkingowe męskie ciężko wpiąć u celu w szpejarkę. Dlatego powstało obuwie znacznie lżejsze, nie tak bardzo stabilizujące jak buty wysokie, ale też na tyle zaawansowane technologicznie, by poradzić sobie w trudnym technicznie, często skalistym terenie. Z czasem podejściówki zaczęły zyskiwać na różnorodności. Obecnie niskie męskie buty trekkingowe przybierają formę zarówno bardzo sztywnych i wyposażonych w grubą, solidną skórę z gumowymi zabezpieczeniami, jak i maksymalnie ascetycznych i przez to rekordowo lekkich. Czy wszystkie sprawdzą się w górach? 

 

Buty trekkingowe męskie niskie, czyli buty podejściowe na lato 

Pierwsza myśl wydaje się logiczna: lżejsze niskie buty trekkingowe będą lepiej “oddychać”, a więc są odpowiednie na cieplejsze miesiące. Sęk w tym, że nierzadko podejściówki wyposażone są i w całkiem grubą skórę, i w membranę, co sprawia, że nie będzie trudno znaleźć męskie buty trekkingowe wysokie z cholewką znacznie lepiej odprowadzającą wilgoć (szytą na przykład z łączonych materiałów - skóry i syntetyku). Dlaczego więc to właśnie niskie buty podejściowe często spotykane są na letnich wojażach górskich? Odpowiedź również tkwi w cholewce: zimowe śniegi czy jesienno-wiosenne błota bardzo szybko znalazłyby się wewnątrz męskich niskich butów trekkingowych. 

Czy jest to wobec tego jedyny “minus” niskich, letnich butów trekkingowych? Cóż, przyznać trzeba otwarcie, że pozostaje jeszcze kwestia stabilizacji stawu skokowego. W tym porównaniu męskie wysokie buty trekkingowe zawsze będą mieć przewagę, zabezpieczając kostkę przed skręceniem. Nie należy jednak jednoznacznie klasyfikować tego jako minus! Osoby, które od zawsze borykają się z problemem otarć w okolicach kostki, chętnie sięgną latem po niskie buty trekkingowe, które nie narażą na szwank newralgicznych miejsc, a przyczepnością podeszwy czy amortyzacją w niczym nie ustępują klasycznym męskim butom trekkingowym. 

 

Buty trekkingowe męskie wysokie - zimowe i nie tylko 

Świat nie jest czarno-biały i w świecie outdooru nie jest inaczej! Dlatego klarowny podział na męskie niskie buty trekkingowe letnie i - per analogiam - wysokie buty zimowe w zasadzie nie istnieje. Na rynku dostępnych jest wiele modeli męskich butów trekkingowych typowo letnich. Takie letnie obuwie ma z reguły cieńszą skórę, a cholewka w dużej mierze uszyta jest nie tylko ze skóry, ale też z materiału syntetycznego, co mocno poprawia tempo odprowadzania wilgoci na zewnątrz. Oczywiście regulacja termiki nie jest zadaniem wyłącznie letnich butów trekkingowych. Bardzo dużą rolę odgrywa skarpetka. Wiadomo - im cieńsza, tym bliżej letnich standardów, jednak pamiętać należy przede wszystkim o unikaniu bawełny. 

Jeśli chodzi o zimę, wybierając męskie wysokie buty trekkingowe należy zwrócić uwagę nie tylko na grubość skóry. Kluczowa jest sztywność podeszwy - jest przecież bardziej niż pewne, że będzie trzeba dopasować do nich raki. Nawet najbardziej uniwersalne raki koszykowe wymagają od zimowych męskich butów trekkingowych sztywności, która w czasie przetaczania stopy nie pozwoli, by raki się zsunęły. A jeśli już o zimie mowa… Czy istnieją wysokie, ocieplane buty trekkingowe? Oczywiście! Należy jednak mieć świadomość, że najczęściej są to już modele wysokogórskie, przeznaczone na wspinaczkę w naprawdę ciężkich warunkach atmosferycznych. Na potrzeby zimowej turystyki górskiej wystarczą dobrej jakości wysokie, męskie buty trekkingowe i… gruba, najlepiej wełniana skarpetka. 

 

Buty trekkingowe męskie GORE-TEX - jakie właściwości ma ten materiał? 

Zacznijmy od podstaw, czyli od tego, że GORE-TEX… nie jest materiałem. Jest membraną, której nie zobaczysz ani w męskich wysokich butach trekkingowych, ani w odzieży górskiej. Jest chroniona dwiema warstwami materiału, przy czym w przypadku wodoszczelnych butów trekkingowych wcale nie musi być to wyłącznie skóra. Materiał syntetyczny, który na pierwszy rzut oka będzie przemakać, również sprawdzi się w tej roli. By jednak utrzymać właściwości wodoszczelne męskich butów trekkingowych z GORE-TEX, należy pamiętać o częstej impregnacji zewnętrznej powierzchni - jeśli skóra lub syntetyk zamokną, uniemożliwią membranie wykonanie swojego zadania!

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]