Wakacje w Kołobrzegu - co warto zobaczyć i gdzie można wypocząć
Jak co roku, w wakacyjne miesiące czy też słoneczne wiosenne i jesienne weekendy, Polacy ruszają nad Bałtyk. Od Świnoujścia po Krynicę Morską, przez Międzyzdroje, Kołobrzeg, Ustkę, Łebę, Hel czy Trójmiasto, rodacy ruszają na plażę, do wody czy na poszukiwanie smażonej ryby prosto z Bałtyku. Jest gdzie się rozłożyć ze swoim ręcznikiem, bo długość linii brzegowej wynosi 770 km (razem z Zalewem Szczecińskim i Zalewem Wiślanym). Nieco mniej wybrzeża jest dla tych, którzy szukają miejsc z leżakami, parasolami i zimnymi napojami na wyciągnięcie ręki. Znacznie mniej jest miejsc ustronnych a jeszcze mniej jest miejsc gdzie można wypocząć wygodnie, w ciszy, w komfortowych warunkach.
Zarówno w sezonie jak i poza miesiącami letnimi Kołobrzeg tętni życiem. Wszyscy przyjeżdżają tu po odpoczynek, rozrywkę oraz zabawę i niezależnie od aury - dostają to czego oczekują także w zimie. Spacer w zimowe mroźne, słoneczne dni także ma swoich zwolenników. Jedno z najbardziej popularnych miast północnej Polski, Kołobrzeg atrakcje serwuje zarówno w dziedzinach kultury, rozrywki, jak i sportu. W latach 1967-1989 Kołobrzeg słynął z corocznej edycji Festiwalu Piosenki Żołnierskiej. Jako że jest tutaj także ujście rzeki Parsęty, na plaży spotkać można wielu kajakarzy kończących spływ tą malowniczą rzeką.
foto Albin Marciniak
Atrakcje turystyczne Kołobrzegu:
- Latarnia morska o wysokości 26m - została zbudowana w 1945 roku, w miejscu dawnej latarni w forcie Ujście. Z budowli można podziwiać przepiękną panoramę okolicy. Światło latarni widoczne jest z 30 km.
- Molo o długości 220 m.
- Ratusz neogotycki z XIX w., który stanowi wizytówkę miasta. Wyglądem przypomina on średniowieczny zamek, o czym świadczą wieże i blanki strzelnicze.
- Nowa Starówka - ciekawy zespół budynków o zabytkowym układzie ulic, który rozciąga się na zachód od Ratusza. Architektura jedynie udaje starą zabudowę.
- Fortyfikacje twierdzy - Kołobrzeg od XVII w. do XIX w. miał charakter miasta-twierdzy, wtedy to właśnie zbudowano największe fortyfikacje. W czasie II wojny światowej Kołobrzeg również pełnił rolę obronną. Niektóre z fortyfikacji zachowały się do dzisiaj - przy plaży znajdują się mury szańca Kamiennego z lat trzydziestych XIX w., natomiast w parku im. gen. Henryka Dąbrowskiego można obejrzeć fragmenty rowów fortecznych z XVIII w.
- Muzeum Oręża Polskiego - istnieje od 1963 r. Prezentowane są w nim unikalne i bogate zbiory militariów, od czasów wczesnego średniowiecza do współczesności, ułożone w porządku chronologicznym.
- Pałac Brunszwickich wybudowany w 1808 r., znany jest także jako Pałac Branuschweigów. W czerwcu 1977 r. otwarto w nim wystawę „Dzieje Kołobrzegu”. Obecnie pałac pełni funkcje wystawowe (wystawa „Dzieje Kołobrzegu”, „Zbiory Metrologiczne” oraz wystawy czasowe), administracyjne, edukacyjne, kulturalne i magazynowe.
- Las Kołobrzeski - przebiega przez niego błękitny szlak turystyczny. W lesie znajdują się liczne bagna, pomniki przyrody i trasy rowerowe.
- Pomnik Sanitariuszki
- Pomnik Zaślubin Polski z morzem w Kołobrzegu
- Baszta Lontowa zwana Basztą Prochową jest jedynym dowodem istnienia średniowiecznego systemu obronnego Kołobrzegu.
- Port Jachtowy mieszczący się w Kołobrzegu, przy ujściu rzeki Parsęty do kanału portowego
- Park im. Stefana Żeromskiego w Kołobrzegu powstał w roku 1971 - na dawnych terenach cmentarzy ewangelickich i lasów podmiejskich. Stanowi obecnie zespół parkowy oddzielający miasto od pasa wydm nadmorskich
- Ukryta Kraina w Kołobrzegu - Interaktywne centrum zabaw inspirowane baśniami
Molo w Kołobrzegu
Swoje molo ma Sopot, Międzyzdroje czy Gdynia. Jak każda szanująca się miejscowość uzdrowiskowa nad Bałtykiem, także i Kołobrzeg posiada swoje molo, będące jednocześnie wizytówką miasta. Molo w Kołobrzegu zlokalizowane jest w dzielnicy uzdrowiskowej, na przedłużeniu ulicy Mickiewicza, przy sanatorium Bałtyk i bulwarze Jana Szymańskiego, w pobliżu Parku im. Stefana Żeromskiego. Pierwszy pomost, usytuowany przy sanatorium Strandschloß został zbudowany w 1881. Była to konstrukcja drewniana, w kształcie litery T, mająca około stu metrów długości. Na jej końcu znajdowała się przystań dla małych żaglowców. Historyczne molo zostało zniszczone w czasie II wojny światowej. Współcześnie istniejące molo zostało oficjalnie otwarte 19 czerwca 1971. Konstrukcja ma długość 220 metrów i szerokość 9 metrów, a pomost spacerowy znajduje się około 4,5 metra nad poziomem morza. Na końcu pomostu znajduje się dwupoziomowa głowica, która może być wykorzystana jako przystań dla małych statków wycieczkowych. W 2014 przeprowadzono generalny remont obiektu a w jego trakcie założono m.in. iluminację świetlną obiektu.
Latarnia Morska w Kołobrzegu