Przedawnienie roszczeń z OC – wszystko co musisz wiedzieć

Przedawnienie roszczeń z OC – wszystko co musisz wiedzieć

 
Każda osoba, która została poszkodowana w wypadku komunikacyjnym, ma prawo do odszkodowania z polisy OC sprawcy. Prawo daje dużo czasu na zgłoszenie się po odszkodowanie, ale warto wiedzieć, że roszczenie ma swój termin ważności. Z tego tekstu dowiesz się wszystkiego, co najważniejsze o przedawnieniu roszczeń OC.

 

Przedawnienie roszczeń z OC – najważniejsze informacje
Przedawnienie to instytucja, która ma swoje źródło w kodeksie prawa cywilnego. Istota przedawnienia polega na możliwości uchylenia się od odpowiedzialności po upływie wyznaczonego terminu. W praktyce oznacza to, że na zgłoszenie się do ubezpieczyciela po odszkodowanie masz określony czas. Jeśli tego nie dopilnujesz, roszczenie ulegnie przedawnieniu, a Ty zostaniesz bez odszkodowania.


Przedawnienie ma dwa podstawowe cele. Pierwszy to zmobilizowanie poszkodowanych do gromadzenia oraz złożenia odpowiedniej dokumentacji, a drugi stanowi ochronę dla ubezpieczyciela. Ze względu na określony czas, który przysługuje poszkodowanym, towarzystwo nie musi likwidować szkód powstałych np. 20 lub 30 lat temu.


Jak i kiedy może dojść do przedawnienia roszczeń z OC?
Bardzo ważne w kontekście dochodzenia swoich praw przed ubezpieczycielem jest znajomość przepisów. Dzięki niej będziesz wiedzieć, kiedy towarzystwo może uchylić się od odpowiedzialności i odmówić wypłaty odszkodowania.

 

  • Roszczenie dotyczy odszkodowania lub zadośćuczynienia – w takim wypadku termin ogólny wynosi 3 lata i jest liczony od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie oraz tożsamości sprawcy. Co ważne, termin ten nie może być dłuższy niż 10 lat.
  •  Szkoda jest wynikiem zbrodni lub występku – okres przedawnienia wynosi 20 lat od dnia popełnienia przestępstwa. Termin przedawnienia nie ma wpływu na, to kiedy poszkodowany dowiedział się o szkodzie i tożsamości sprawcy.
  •  Szkoda na osobie – zgodnie z przepisami poszkodowany ma 3 lata na dochodzenia swoich praw u ubezpieczyciela. Termin jest liczony od dnia, w którym ofiara dowiedziała się o szkodzie i tożsamości sprawcy. W przypadku gdy sprawca zostanie ujawniony po np. 10 latach, to dopiero od tego momentu zacznie liczyć się termin 3 lat.
  •  Szkoda na osobie małoletniej – przedawnienie roszczeń ma miejsce po 2 latach od uzyskania pełnoletności przez poszkodowanego. Oznacza to więc, że dochodzić swoich praw może do 20 roku życia. Wcześniej ofiara wypadku jest reprezentowana przed ubezpieczycielem przez rodziców lub prawnych opiekunów.


O czym warto jeszcze pamiętać?
Warto, żebyś wiedział również o przerwaniu terminu przedawnienia. Otóż przepisy mówią, że w sytuacji, gdy dojdzie do przerwania biegu przedawnienia z jakiejkolwiek przyczyny, to okres jest liczony od nowa. Nie ma więc mowy o tym, że z jakiegoś powodu gwarantowany termin zostanie skrócony. Poszkodowany i jego interesy są odpowiednio chronione.


Teraz już wiesz, czym jest przedawnienie roszczeń z OC!
Jak widzisz, przedawnienie roszczeń jest tematem, o którym warto wiedzieć. Jeśli jesteś ofiarą wypadku lub przestępstwa, miej świadomość, że czas na dochodzenia swoich praw jest ograniczony i jasno określony przez prawo. Najlepiej, jeśli uruchomisz wszelkie procedury uzyskiwania odszkodowania najwcześniej jak to tylko możliwe po wystąpieniu zdarzenia. W ten sposób unikniesz ryzyka przedawnienia i otrzymasz należne środki z polisy ubezpieczeniowej sprawcy. Pamiętaj, że są to pieniądze, które Ci się należą i warto o nie zawalczyć. Dowiedz się więcej o ubezpieczeniach OC i bądź przygotowany na sytuacje, które mogą spotkać Cię na drodze: https://www.link4.pl/ubezpieczenie-samochodu.
Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl


Artykuł powstał we współpracy z LINK4.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]