Beskid Wyspowy - zbiór praktycznych informacji

Beskid Wyspowy - zbiór praktycznych informacji

 

Beskid Wyspowy to raj dla miłośników górskich wycieczek. Ma on w sobie coś magicznego, przyciągającego turystów z całego kraju. Co sprawia, że jest on tak wyjątkowy? W czym tkwi fenomen tego miejsca? Być może jest to niesamowity spektakl "płynących chmur", który można obserwować ze szczytów w sezonie jesiennym i w którym każdy wierzchołek wygląda jak pojedyncza wyspa pośród białych fal. W tej przepięknej części Beskidów, każda góra jest wyjątkowa, tworzy odrębną historię oraz skrywa inną tajemnicę. Aby ją zdobyć, trzeba zacząć od postaw i podjąć nową odkrywczą przygodę.

 

beskid wyspowy

screenshot2022-07-03at22-25-56beskid-wyspowy.jpgobrazwebp

 

Miejsce dla wszystkich

Beskid Wyspowy to kraina pełna odosobnionych szczytów, sięgających do 1170 m n.p.m., spośród których wiele zalicza się do najwybitniejszych w Polsce. Nie tworzą one długich pasm, lecz pojedyncze wzniesienia, potocznie nazywane "wyspami", które otoczone są obszernymi dolinami. Góry są w większości zalesione, ale na wielu wierzchołkach i przy szlakach turystycznych występują rozległe polany, z których rozpościerają się przepiękne panoramy na Tatry, Gorce, Pienny, czy Beskid Sądecki. 

Ta położona w większości w obrębie powiatu limanowskiego kraina oferuje wiele atrakcji dla podróżnych. Właściwe każda osoba znajdzie tutaj coś ciekawego i inspirującego dla siebie. Wielbiciele trekkingu mogą z całymi rodzinami przemierzać szlaki turystyczne, które są bezpieczniejsze i mniej wymagające jak w Tatrach. Oprócz walorów krajobrazowych region bogaty jest również w ciekawostki natury historycznej, architektonicznej, czy sakralnej, które koniecznie trzeba poznać.

 

Górskie atrakcje Beskidu Wyspowego

Najpopularniejszą górą regionu jest z pewnością najwyższa Mogielica, która sięga prawie 1200 m n.p.m. Na jej szczycie znajdowała się drewniana wieża widokowa. Obecnie trwają prace nad budową nowej, metalowej, która będzie trwalsza i całkowicie bezpieczna. Przy wierzchołkowej części szlaku napotkać można przepiękne polany widokowe, które niewątpliwie są nagrodą za poniesiony trud wspinaczki. Dookoła góry wiodą trasy, które zimą oblegane są przez setki miłośników narciarstwa biegowego, a latem przez biegaczy i rowerzystów.

Beskid Wyspowy nie istnieje bez Ćwilina. To kolejny sławny "tysięcznik", który rozkochał w sobie wielu turystów. Jego wierzchołek jest olbrzymią łąką, z której widać niemal cztery strony świata. To wielbiona przez fotografów "miejscówka" oraz weekendowa destynacja wielu trekkingowych fanatyków.

Innymi wartymi odwiedzenia szczytami jest Łopień ze swoją Jaskinią Zbójecką, Śnieżnica i jej ośrodek rekolekcyjny, Lubogoszcz oraz Jasień z pięknymi krokusowymi łąkami.

 

Ciekawe obiekty na szlaku

Piękne widoki to nie jedyne walory, jakich można się doszukać na beskidzkich trasach. Na niektórych szczytach znajdują się interesujące schroniska turystyczne, które są oblegane przez tłumy. Jednym z nich mieści się na Luboniu Wielkim i znane jest ze swojej pięknej, drewnianej architektury oraz prowadzącej do niego kamienistej "Perci Borkowskiego". Aby być dobrze przygotowanym do trudnych górskich warunków, warto skorzystać z wiedzy profesjonalistów i zajrzeć na portal https://goryaktywnie.pl/, w którym można odnaleźć fachową poradę oraz potrzebne informacje. 

 Innym przykuwającym uwagę obiektem jest Schronisko Kudłacze, które mija się po drodze na Lubomir, a sławę zyskało dzięki rockowemu klimatowi oraz przesmacznej zupie z czosnku niedźwiedziego.

Na szczycie wyżej wspomnianego Lubomira znajduje się Obserwatorium Astronomiczne im. Tadeusza Banachiewicza, gdzie w sezonie wakacyjnym można się udać na wieczorne pokazy gwiazd. To niebywała przygoda dla turystów, a zwłaszcza dla ciekawych świata dzieci, dla których już nocna wyprawa przez las przyprawia o dreszczyk emocji. 

 

Nie tylko góry

Beskid Wyspowy znany jest nie tylko z niesamowitych krajobrazów. Ma do zaoferowania również wspaniałe zabytki architektoniczne i historyczne oraz religijne. Już wjeżdżając w ten region z drogi widoczne są stare, wspaniałe kościoły należące do Szlaku Architektury Drewnianej, które całkowicie oddają specyfikę góralskiego ducha i tworzą idealną całość z otaczającą przyrodą i kulturą.

W powiecie limanowskim znajduje się wzniesienie, które zwróci uwagę znawców historii. Jabłoniec to miejsce jednej z najważniejszych i przełomowych bitew I wojny światowej. Obecnie mieści się tam zabytkowy cmentarz i kaplica.

 

Dlaczego Beskid Wyspowy jest wyjątkowy?

Góry Limanowszczyzny to propozycja dla osób, które pragną kontaktu z naturą i chcą uciec od wielkomiejskiego zgiełku i tłumów. Wycieczki pośród drzew, dostępne i nieprzeciążone szlaki turystyczne prowadzące pośród pustych, pachnących łąk, to idealne miejsce na rodzinną wyprawę, zakończoną piknikiem na polance. Czego można więcej chcieć od życia? Przyroda, świeże powietrze, zdrowe nogi oraz wspaniałe towarzystwo to chyba wszystko.

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]