Mata do jogi. Jaką matę do jogi wybrać?

Mata do jogi. Jaką matę do jogi wybrać?

Mata do jogi. Jaką matę do jogi wybrać?

 

   Jeżeli interesuje Cię ten artykuł, to znaczy, że praktyki jogi są Ci bliskie. Świetnie! Nie ma nic bardziej odprężającego. Aby ćwiczyć jogę, warto wyposażyć się w specjalną matę. Profesjonalna mata zapewnia idealne wsparcie podczas każdego ruchu. To ważne, szczególnie jeżeli uprawiasz dynamiczne style jogi, ale nie tylko. Sprawdź, jaka grubość maty oraz pozostałe czynniki będą dla Ciebie odpowiednie.

Aktualnie w sprzedaży jest naprawdę spory wybór mat. Są one do siebie łudząco podobne, lecz ich właściwości znacznie się od siebie różnią. Inne będą parametry pianki termoplastycznej, a nieco innymi cechami będzie odznaczała się mata do jogi kauczukowa.

 

Jaką matę do jogi wybrać?

Maty do jogi to zaraz obok odzieży bardzo ważne akcesorium, w które powinien wyposażyć się każdy jogin. Niezależnie od tego, czy praktykę jogi odbywamy w prywatnym zaciszu, czy w szkole jogi potrzebujemy odpowiedniego podłoża do wykonywania poszczególnych asan.

Wybór idealnej maty jest dość prosty pod warunkiem, że poznasz podstawowe zasady jej wyboru. Niezależnie od tego, czy jesteś początkującym, czy praktykujesz już jakiś czas mata, zapewni Ci właściwości antypoślizgowe, co jest szczególnie ważne w przypadku dynamicznej jogi.

Podstawowe kryteria wyboru maty do przede wszystkim własne potrzeby. Zwróć uwagę na takie punkty jak wrażliwe kolana, swój wzrost, poczucie komfortu w stosunku do izolowania się od podłoża, potliwość oraz skłonność do alergii. Wybierając mate, musisz wziąć pod uwagę także rodzaj praktykowanej jogi.

Pamiętaj, że niezależnie od Twojego stopnia wytrenowania czasami może przytrafić Ci się kontuzja. Wtedy dobrym rozwiązaniem jest odpowiedni tejp.

 

Wybierz grubość maty

Maty do jogi mają grubość od 1 mm do nawet 1 cm. Ten parametr zwiększa się o 1 mmm, a przy cieńszych wersjach o 0,5 mm. Najpopularniejszymi modelami są te o grubości 4-6 mm. Mata o grubości 1-2 mm to wersje turystyczne, które posiadają zwykle możliwość składania w kostkę lub rulon.

Jeżeli Twoje kolana lub nadgarstki są wrażliwe, to konieczna może być mata, która zapewni Ci dobrą amortyzację. Dobra mata o większej grubości wybierana jest zwykle przez osoby szczuplejsze, które odczuwają spory dyskomfort przy braku amortyzacji. Koniecznie weź to pod uwagę przy wyborze maty.

 

Tekstura maty, czy to ważne?

Następnym czynnikiem jest tekstura. Decyduje ona przede wszystkim o tym, jaką będzie miała przyczepność podczas wszelkiego rodzaju ćwiczeń. To bardzo istotne nie tylko w przypadku wykonywania asan, ale i w kwestii bezpieczeństwa.

Dobrą przyczepność zapewniają maty z PCV. Są jednak bardzo lepkie. Ich alternatywą jest mata gumowa lub mata z naturalnego materiału — bawełniana z wypukłym wzorem. Taka tekstura pomoże pozostać w miejscu nawet przy bardziej dynamicznych ruchach. Jeżeli chcesz gładką matę to kup matę do jogi z PVC.

 

Wybierz ciężar maty – gdzie będziesz ćwiczyć?

Maty powstają z różnych materiałów. Do tego posiadają różną grubość, szerokość i wysokość. Najlżejsze wersje dla początkujących osób ważą ok. 800 g, są to jednak cienkie maty turystyczne. Najbardziej popularnymi modelami zarówno dla osób początkujących, jak i zaawansowanych joginów są wersje o wadze od 1,5 do 2,5 kg.

Jeżeli przykładasz się do ćwiczeń w domu, to nie ma w zasadzie znaczenia, jak ciężka będzie Twoja mata. Różnicę dostrzeżesz dopiero wtedy, gdy będziesz ćwiczyć w każdych warunkach i konieczne będzie częste przenoszenie maty. Optymalnym wyborem w takim przypadku mogą być maty o wadze do 2,5 kg.

 

Długość maty – jaką wybrać?

Wielkość maty powinna być dostosowana przede wszystkim do Twojego wzrostu. Jej standardowa długość to 180 cm. Wystarcza ona do klasycznej praktyki dla większości osób. Często nawet zaawansowani jogini korzystają z takiej wersji. Jeżeli ćwiczysz jogę i masz powyżej 180 cm to dopiero wtedy, rozważ zakup dłuższej maty. Takie modele są zazwyczaj nie tylko dłuższe, ale i szersze. Mata powinna być na tyle długa, aby zapewnić pełen komfort w trakcie savasany.

 

Jaki rodzaj jogi praktykujesz?

Jeżeli chcesz ćwiczyć głownie hatha jogę lub yogi Yin to standardowa mata będzie wystarczająca. Jeżeli joga nie jest dla Ciebie zbyt wymagająca i nie pocisz się zbyt obficie podczas ćwiczeń to nawet lekkie maty bez względu na materiał, spełnią Twoje oczekiwania.

Inna praktyka zwykle wymaga bardziej zaawansowanych rozwiązań. Ashtanga i Vinyasa. Aby zachować wygodę podczas takich praktyk, wybierz maty wykonane z mikrofibry i pokryte poliuretanem. Zdadzą egzamin podczas bardziej wymagających sesji.

 

Z jakiego materiału powinna być wykonana?

Joga to piękna praktyka, która może dać nam dużo dobrego. Aby zapewnić sobie pełen komfort i wygodę należy zwrócić uwagę szczególnie na to, z jakiego materiału nasza potencjalna mata jest wykonana. Może pochodzić z naturalnego kauczuku, polichlorku winylu, PVC, czy gumy.

  • Naturalny kauczuk – takie maty mają najwyższy współczynnik lepkości. Ich faktura zapewnia bardzo dużą przyczepność. Są zaliczane do mat ekologicznych. Jest to idealne rozwiązanie, jeżeli borykasz się z alergiami lub dbasz o środowisko.
  • Maty PVC – wykonane są z materiału na bazie plastiku. Zaliczane są do niezwykle trwałych, a regularnie ćwiczenie może odbywać się za ich pomocą nawet dekadę. Łatwo utrzymać je w czystości. Materiał zapewnia doskonałą przyczepność do podłoża. Nie wchłaniają jednak wilgoci i mogą stać się śliskie jeżeli mocno się spocisz.
  • Mata z naturalnego korka – mata korkowa charakteryzuje się tym, że zachowuje swoje właściwości antypoślizgowe nawet wtedy, gdy jest mokra. Jest przyjazna środowisku i dla osób ze skłonnościami do alergii. Nie zawierają szkodliwych substancji.
  • Mata z TPE – to mieszanka polimerów gumowych z tworzywami sztucznymi. Zapewniają optymalną przyczepność i nieco gorszą trwałość niż maty PVC.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]