Narciarskie kurtki męskie – jak wybrać odpowiednią odzież na zimowe szaleństwo?

Narciarskie kurtki męskie – jak wybrać odpowiednią odzież na zimowe szaleństwo?

Narciarskie kurtki męskie – jak wybrać odpowiednią odzież na zimowe szaleństwo?

 

  Narciarstwo to sport, który każdego roku zyskuje coraz większe grono sympatyków zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn. Niemniej jednak, aby przynosiło radość i satysfakcję potrzebne są nie tylko techniczne umiejętności, ale także odpowiednie wyposażenie, do którego bez wątpienia należy narciarska kurtka. Na jakie kryteria należy zwrócić uwagę przy jej wyborze, aby móc w pełni cieszyć się zimą? W dzisiejszym wpisie weźmiemy na „tapetę” narciarskie kurtki męskie i postaramy się odpowiedzieć na powyższe pytanie. 

 

Pierwszy krok – określ jakim typem narciarza jesteś?

Pierwszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przed zakupem narciarskiej kurtki męskiej jest określenie, jakim typem narciarza jesteś i jak lubisz jeździć na nartach! Warto wiedzieć, że inną ilość ciepła i oddychalność potrzebujesz uprawiając narciarstwo alpejskie, a inną jeżeli jesteś miłośnikiem skituringu. Rodzaj ocieplanej kurtki męskiej zależy także od pory roku – inna sprawdzi się w styczniu, a inna w kwietniu, a także od częstotliwości jazdy na nartach!

 

Kurtki męskie z izolacją, które zapewnią ciepło

Izolacja cieplna to bezapelacyjnie jeden z najważniejszych kryteriów, który musisz wziąć pod uwagę kupując kurtkę męską. Na chwilę obecną istnieją trzy rodzaje izolacji, stosowane w kurtach narciarskich:

  1. puch – gęsi lub kaczy to idealne rozwiązania dla prawdziwych „zmarzluchów”, ponieważ puch z uwagi na swoją sprężystość ma bezkonkurencyjne właściwości izolacyjne,
  2. izolacja syntetyczna, imitacja puchu – jest to tańsza opcja niż naturalny puch i posiada jedną dużą zaletę, mianowicie jest bardziej wytrzymała, szczególnie w wilgotnych warunkach. Z tych względów izolacja z włókien syntetycznych jest dobrą alternatywą dla pierwszej opcji,
  3. izolacja z tkaniny syntetycznej – jest to bardziej ekonomiczne i trwalsze rozwiązanie, ale niestety nie izoluje i nie zmniejsza objętości tak, jak puch naturalny czy syntetyczny. Właściwości izolacyjne tkaniny syntetycznej zależą od jakości i gęstości zastosowanych włókien, wyrażonej w g/m²: 80 g/m² – lekka kurtka, 100 g/m² – typowa, uniwersalna kurtka, 120 g/m² – bardzo ciepła kurtka.

Jeżeli Twoim hobby jest jazda na nartach w kurorcie, zwłaszcza w najzimniejszych miesiącach, wówczas warto zdecydować się na ocieplaną kurtkę męską z izolacją, która zapewni ciepło przez cały dzień i ochroni przed wiatrem podczas szybkiej jazdy. Jeżeli jednak jesteś fanem freeride’u lub skituringu, a co za tym idzie więcej się ruszasz i intensywniej pracujesz, najlepszym wyborem będzie ubranie w systemie trójwarstwowym. Taki system sprawdzi się również u osób, które jeżdżą na nartach regularnie przez cały rok, dlatego, że z łatwością dostosują odzież do panujących w ciągu dnia warunków pogodowych.

 

Narciarskie kurtki męskie – zwróć uwagę na nieprzemakalność

Ochrona przed wilgocią podczas jazdy na nartach, zwłaszcza w górach, gdzie warunki atmosferyczne szybko się zmieniają, jest wręcz niezbędna. Za nieprzemakalność narciarskich kurtek męskich odpowiada materiał zewnętrzny kurtki, a mówiąc szczegółowiej wodoodporna membrana, której wodoszczelność mierzona jest w skali Schmerbera. Nieprzemakalność wyrażona jest w wysokości słupa wody, przykładowo 1 Schmerber równa się 1 mm słupa wody. Dostępne na rynku kurtki męskie mogą mieć niniejszy współczynnik na poziomie od 5 000 mm do 30 000 mm. Warto jednak wiedzieć, że praktyczna wodoszczelność zaczyna się od zakresu 10 000 mm i taką odzież warto wybierać na narty.

 

Oddychalność narciarskich kurtek męskich

Oddychalność kurtki to nic innego jak jej zdolność do odprowadzania potu, co podczas męczącej aktywności, jaką jest jazda na nartach, jest niezwykle istotna. Mówiąc o oddychalności kurtek męskich należy rozróżnić dwa parametry: RET (współczynnik oporu parowania) i MVTR (przepuszczalność pary wodnej) wyrażona w g/m²/24 h:

  1. bardzo dobra oddychalność to kurtki o parametrach: RET poniżej 6 / MVTR powyżej 30 000,
  2. dobra oddychalność to odzież o właściwościach: RET w zakresie 6–12 / MVTR w zakresie 20 000–30 000,
  3. słaba oddychalność cechuje kurtki o RET powyżej 15 / MVTR poniżej 10 000.

Należy wiedzieć, że im więcej wysiłku wkładasz w daną aktywność, tym wyższy musi być współczynnik oddychalności kurtki!

 

Zwróć uwagę również na inne funkcje ocieplanych kurtek męskich

Wymienione powyżej parametry to nie koniec cech, na które należy zwrócić uwagę wybierając ocieplane kurtki męskie. Kaptur, pas śniegowy, zamki wentylacyjne przykryte i hydrofobowe, a także wielofunkcyjne kieszenie to elementy, które powinna posiadać wierzchnia odzież na narty. Oczywiście nie można zapomnieć również o ciekawym designie, bowiem modne kurtki dla mężczyzn to często niepozorny element, który dodaje pewności siebie i pozwala wyróżnić się z tłumu!

 

Kupując narciarskie kurtki męskie (https://a4a.pl/pol_m_Mezczyzna_Odziez-meska_Kurtki-meskie-2620.html) warto wybierać profesjonalny sklep z odzieżą outdoorową, w którym przeszkolony i doświadczony personel pomoże dokonać właściwego zakupu.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com