Czyste Sudety 2014

"Czyste Góry Czyste Szlaki"
18-20.07
Sudety
Karkonosze i Góry Stołowe

Projekt "Czyste Góry Czyste Szlaki" to cykl edukacyjnych akcji społecznych. Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju, uczestnicy akcji starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji  zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury. Akcje "Czyste Góry Czyste Szlaki" nie mają za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym założeniem jest wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując.
Do udziału przyłączają się kolejne środowiska, instytucje i media. śród nich są już: Ministerstwo Środowiska, "Jan Niezbędny", Polska Organizacja Turystyczna, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, National Geographic Polska, Polski Związek Alpinizmu, Magazyn Górski NPM, serwis Nocowanie.pl a grono wsparcia ciągle się powiększa.
Organizatorem cyklu akcji od kilku lat jest Klub Podróżników Śródziemie a inicjatorem i niestrudzonym koordynatorem jest podróżnik, taternik, dziennikarz i fotografik Albin Marciniak
 


 
Wymagasz od innych ? Daj także coś od siebie.
Szanowni turyści, pasjonaci wypraw górskich, miłośnicy wędrówek wszelakich.
Zapraszamy do udziału i zachęcamy do zaplanowania  wyjazdów tak,
by włączyć się do wspólnych akcji i połączyć przyjemne z jeszcze przyjemniejszym.

 



W ramach akcji w Sudetach, będziemy w Karkonoszach i w Górach Stołowych. Zapraszamy do indywidualnego wyboru rejonu oraz szlaku jaki chcecie poznać a przy okazji uwolnić od śmieci. W Karkonoszach punktem bazowym będzie schronisko Samotnia u bardzo gościnnej Pani Magdy Siemaszko-Arcimowicz. Tutaj także zapraszamy na wieczorne ognisko i kiełbaski oraz rozdamy koszulki, dyplomy i upominki, natomiast w trakcie trwania akcji, punktem informacyjnym i "bazowym", będzie namiot Karkonoskiego Parku Narodowego.
Noclegi rezerwujemy indywidualnie w/g potrzeb i upodobań oraz w miarę wolnych miejsc:
http://www.samotnia.com.pl/

Punkty  punktach w których można będzie pobrać worki i rękawice.
1.      Wejście do Parku przy Orlinku – szlak czerwony w stronę Schroniska nad Łomniczką
2.      Wejście do Parku przy dolnej stacji Kolei linowej na Kopę – szlak czarny w stronę Białego Jaru
3.      Wejście do Parku przy kościele Wang – szlak niebieski w stronę Polany
Worki i rękawice będzie można pobierać od godziny 8.30 do godziny 13.00
oraz od piatku do niedzieli w schronisku Samotnia.
W tych samych punktach znajdują się pojemniki do sortowania odpadów i będzie można zostawić zebrane śmieci.

 

Karkonoski Park Narodowy

alt

Wolontariusze Parku Narodowego Gór Stołowych rozdający chętnym worki na śmieci:
1. Parking w Batorówku (wejście na szlak w kierunku Skalnych Grzybów).
2. Wejście do labiryntu Błędnych Skał.
3. Kancelaria Obwodu Ochronnego Szczeliniec - Karłów nr 33.
Biorący udział w sprzątaniu muszą worki ze śmieciami przekazać organizatorom ze Schroniska Pasterka. Jest tam wyznaczone specjalne miejsce.

Osoby które dołaczą do akcji w Górach Stołowych, zapraszamy do "bazy" w schronisku Pasterka i tradycyjnie na wieczorne ognisko z kiełbaskami (od ok 18.00), przy pięknej panoramie na Szczeliniec. Dla uczestników mamy koszulki, dyplomy i upominki.
W Pasterce z ekipą studentów z UR Kraków, koordynatorką będzie Karolina tel: 514044805 i do niej można zgłaszać się z pytaniami. Szlaki jakimi przejdą, podane są w raz z mapkami na forum: http://www.klubpodroznikow.com/forum/60-czyste-gory-czyste-szlaki/11097-czyste-sudety-2014?limit=6&start=18#11206
Noclegi rezerwujemy indywidualnie w/g potrzeb i upodobań oraz w miarę wolnych miejsc (Pasterka, Szczelinka, namiot) http://www.schroniskopasterka.pl/

Park Narodowy Gór Stołowych
 
http://www.pngs.com.pl/img/logo.gif



Prosimy o przesyłanie informacji o wyborze rejonu oraz szlaku, by łatwiej było nam dopasować wszystkim uczestnikom, koszulki i dostarczyć worki w określone miejsca.

Rozmowy na forum dotyczące wyboru miejsc, wspólny wyjazd, wolnych miejsc w samochodach itp: http://www.klubpodroznikow.com/forum/60-czyste-gory-czyste-szlaki/11097-czyste-sudety-2014

Dokładnie opisane szlaki turystyczne.

mapa  szlaków - Góry Stołowe
http://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/p_map.html
 
mapa turystyczna


Od momentu gdy człowiek po raz pierwszy zawitał w góry na szlakach zaczęły pojawiać się śmieci. Problem ten towarzyszy nam do dzisiejszego dnia. Ludzie dbający o czystość w górach ciągle borykają się z problemem, gdzie potrzeba ustawić kosze na śmieci tak by nie stanowiły zagrożenia dla dzikich zwierząt, a zarazem były wystarczająco gęsto rozstawione.
Sekcja Geomatyki KNL UR postanowiła pomóc poznać najbardziej zaśmiecone odcinki szlaków oraz określić co najczęściej zostawiają po sobie turyści na górskich szlakach. Sekcja rozlokuje swoich członków na każdym szlaku. Będą oni oprócz nauki obsługi sprzętu GPS, który staje się powoli niezbędnym narzędziem w górskich wyprawach,  aktywnie kartować wszelkie odnalezione śmieci. Oznaczane będą miejsca, rodzaj i ilość zebranych rzeczy tak by efekcie powstała Mapa Śmieci w Górach. Zachęcamy wszystkich do zabrania swoich odbiorników GPS oraz aparatów fotograficznych.
Sekcja Geomatyki UR

Prosimy o podawanie propozycji Waszych przejść.
Aby jak najlepiej zaplanować akcję, będziemy podawać ilości osób na danym szlaku.

Wydawca map firma Compass jak zawsze przekazuje nam mapy rejonu naszych działań.
Pierwsze 50 osób otrzyma mapę Karkonoszy lub Gór Stołowych, by łatwiej zwiedzać i sprzątać na szlakach.

Powstała mapa śmieci w Gorcach - kartowanie dzikich wysypisk przy szlakach dzięki współpracy z Sekcją Geomatyki KNL UR--> rezultaty możecie zobaczyć: bit.ly/1jFOCk3
Podobną mapę będziemy tworzyć w Karkonoszach i Górach Stołowych.
Każdy z Was może dołączyć. Wystarczy GPS i aparat a nawet telefon z funkcją GPS i aparatem. W ten sposób powstaje mapa śmieci ale takze ciekawych miejsc i ładnych widoków.




partner akcji 2014

 

Herb Województwa Dolnośląskiego DolnyŚląsk




wspierają nas

noclegi




 
http://www.naszaziemia.pl/graphics/nasza_ziemia_180.gif

patronat medialny
 

 
 
nasze akcje wspierają:

logo






 


Z miłości do gór i piękna przyrody !

Przy okazji górskich wędrówek, zachęcamy do zdobywania kolejnych stopni odznaki Turysta-Przyrodnik.
 

dyplomy dla wszystkich uczestników



Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]