Góry Świętokrzyskie 201423-24. 08
Góry Świętokrzyskie

Dzięki wspólnemu działaniu nie tylko edukujemy, ale pomagamy ochronić środowisko.

Projekt "Czyste Góry Czyste Szlaki" to cykl edukacyjnych akcji społecznych. Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju, uczestnicy akcji starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji  zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury. Akcje "Czyste Góry Czyste Szlaki" nie mają za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym założeniem jest wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując.
Do udziału przyłączają się kolejne środowiska, instytucje i media. Wśród nich są już: Ministerstwo Środowiska, "Jan Niezbędny", Polska Organizacja Turystyczna, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, National Geographic Polska, Polski Związek Alpinizmu, Magazyn Górski NPM, serwis Nocowanie.pl a grono wsparcia ciągle się powiększa.
Organizatorem cyklu akcji od kilku lat jest Klub Podróżników Śródziemie a inicjatorem i niestrudzonym koordynatorem jest podróżnik, taternik, dziennikarz i fotografik Albin Marciniak

Wymagasz od innych ? Daj także coś od siebie.
Szanowni turyści, pasjonaci wypraw górskich, miłośnicy wędrówek wszelakich.
Zapraszamy do udziału i zachęcamy do zaplanowania  wyjazdów tak,
by włączyć się do wspólnych akcji i połączyć przyjemne z jeszcze przyjemniejszym.Jako że Świętokrzyski Park Narodowy nie ma wielu szlaków turystycznych, chcemy się skupić na tym łączącym najpopularniejsze miejsca - Święty Krzyż (Łysa Góra) i Święta Katarzyna i możliwe że także dalej szlakiem Bodzentyn (Miejska Góra) z ruinami zamku.
Podstawowym założeniem projektu jest jak zawsze element poznawczy i edukacja a przy okazji sprzątamy szlaki i się przy tym dobrze bawimy.
Samo przejście szlakiem chcemy połączyć ze zwiedzaniem i zakończyć wieczornym ogniskiem.

Dla lubiących chodzić, proponujemy wyruszyć z Bodzentyna, a dla pozostałych chcących dołaczyć, czekamy przy znaku ze szlakami na "Świętej Katarzynie" o 10.00. O tej porze dojdą piechurzy z Bodzentyna i każdy zdąży pozwiedzać. Tutaj także czekamy na wszystkich chętnych by rozdać worki, rękawice, okolicznościowe koszulki, a przy ognisku dyplomy. Wspólnie przejdziemy na Święty Krzyż (Łysa Góra) i tutaj także przerwa na zwiedzanie. W rejon biwaku - bazy , planujemy zejść ok 18.00 by spedzić wieczór przy ognisku.
W niedzielę dalsze zwiedzanie, a atrakcji w okolicy jest wiele.

Zapraszamy na nasze forum. Tu rozmawiamy o wspólnym dojeździe, noclegach i niedzielnym dalszym zwiedzaniu okolic.
http://www.klubpodroznikow.com/forum/60-czyste-gory-czyste-szlaki/11232-czyste-witokrzyskie-2014#11378

Bodzentyn – Święta Katarzyna
Bodzentyn (Miejska Góra) – Święta Katarzyna
Długość odcinka 7 km,
czas przejścia  2,5 h.

Wędrówkę w ŚPN tym szlakiem rozpoczynamy w szczytowej partii Miejskiej Góry (426 m n.p.m.). Jest ona zbudowana ze skał dewońskich mających około 400 mln lat. Stanowi bardzo dobry punkt widokowy na Dolinę Bodzentyńską. Wędrując na szczyt wśród lasu składającego się głównie z jodły, buka i sosny, mijamy liczne tutaj mrowiska. Po minięciu szczytu wędrujemy w kierunku doliny Czarnej Wody, oraz obszaru ochrony ścisłej Czarny Las. Utworzono go w 1954 r., a znajduje się on na lewo od szlaku. Obszar ten chroni fragment grądu subkontynentalnego, którego drzewostan składa się z jodły, dębu szypułkowego i sosny z domieszką lipy, buka, jawora i graba. W związku z niewielkim udziałem lasów grądowych w szacie Parku jest to miejsce niezwykle cenne. Malownicza dolina Czarnej Wody ukazuje nam piękno śródleśnych łąk i polan istniejących w wyniku okresowego zalewania tych terenów przez Czarną Wodę.
Po minięciu Doliny, szlak wkracza na teren zlikwidowanej w latach 50-tych XX wieku kolejki wąskotorowej, zbudowanej podczas zaboru austriackiego a służącej do transportu drewna. Szlak na tym odcinku jest bardziej monotonny, jednak znakomicie pozwala dostrzegać naturalne piękno świętokrzyskich lasów. Dalej szlak prowadzi niemal do końcowego przystanku kolejki, mieszczącej się w Świętej Katarzynie. W tym miejscu szlak niebieski łączy się z czerwonym (Gołoszyce-Kuźniaki). Zbaczając nieco w lewo możemy dotrzeć do źródełka św. Franciszka. Szlak w granicach ŚPN kończy się przed miejscowością Krajno Zagórze.

Nowa Słupia – Święty Krzyż (Łysa Góra)
Długość odcinka 2 km,
czas przejścia 1h.
W granicach ŚPN znajduje się 2 km odcinek szlaku biegnący wschodnim stokiem Łysej Góry zwanym Drogą Królewską. Nazwa drogi powstała w okresie jej budowy podczas zaboru austriackiego na przełomie XVIII i XIX w. i nazywała się na cześć cesarza drogą cesarsko – królewską.
W Nowej Słupi – miejscowości znanej z Dymarek Świętokrzyskich, w pobliżu wejścia do ŚPN znajduje się Muzeum Starożytnego Hutnictwa im. Mieczysława Radwana. Możemy w nim poznać m. in. historię wytopu żelaza w starożytności w tej okolicy. Na pobliskim „Piecowisku” możemy zobaczyć rekonstrukcje dymarki. W miejscu wejścia szlaku do Parku stoi brama Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wstępując do Świętokrzyskiego Parku Narodowego możemy podziwiać naturalne lasy. Jednym z najokazalszych drzew jest tutaj buk „Jagiełły”, rosnący nieopodal szlaku.
Wchodząc na szczyt Świętego Krzyża mijamy fragmenty kopca kamiennego poświęconego A. Czartoryskiemu. Kopiec – pomnik został usypany na cześć księcia Adama Czartoryskiego po jego śmierci w 1861 roku. Nieopodal po lewej stronie znajduje się Grota Matki Boskiej, a po prawej drewniana kapliczka „Dąbrówki”. Według niektórych podań stoi ona na miejscu zniszczonej małej romańskiej rotundy z X wieku. Podobno była ona tutaj jeszcze przed pojawieniem się zakonników. Stanowi więc pierwszy element chrześcijański na Łysej Górze. Udając się około 200 metrów ścieżką w prawą stronę docieramy do cmentarza jeńców radzieckich pomordowanych przez Niemców w obozie na Świętym Krzyżu istniejącym tu w latach 1941-42. Cmentarz jest zlokalizowany częściowo na miejscu cmentarza więziennego, na którym grzebano ciała skazańców i więźniów zmarłych w ciężkim więzieniu istniejącym na Świętym Krzyżu od 1884 do 1939 r. Wracając na szlak niebieski udajemy się wzdłuż łąk klasztornych w kierunku bramy Klasztornej. Tuż przed bramą po lewej stronie znajduje się okazała wychodnia skalna piaskowca kwarcytowego obrazująca ułożenie warstw skalnych mających ponad 500 mln lat. Szlak kończy się na szczycie Łysej Góry gdzie możemy zwiedzać m.in. Muzeum Świętokrzyskiego Parku Narodowego, kompleks pobedyktyńskich zabudowań klasztornych oraz gołoborze, na które prowadzą schody kończące się platformą widokową. Szczyt Łysej Góry stanowi jedno z najpiękniejszych punktów widokowych w naszym województwie.

http://www.swietokrzyskipn.org.pl/

Mezo, Joasia Jabłczyńska i Maciej Przywecki

zaprasza
Klub Podróżników "Śródziemie"
Kraków Piwnica Pod Baranami
Rynek Główny 27, 31-010 Kraków

http://klubpodroznikow.com/images/stories/materialy-do-pobrania/logo_duze.jpg

partner akcji 2014

http://www.pttk.pl/grafika/logo_pttk_jpg.jpgStrona główna

http://www.naszaziemia.pl/graphics/nasza_ziemia_180.gif
wspierają nas


patronat medialny
nasze akcje wspierają:

logohttp://www.fundacjakukuczki.pl//templates/kukuczka/images/logo_top.png


Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com