Beskid Śląski

Czyste góry, czyste szlaki - Beskid Śląski

7 czerwca 2018 r.  uczniowie wraz z nauczycielami Szkoły Podstawowej nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi z Zabrza,  z kółka ekologicznego „Ekozespoły”  włączają się w akcję „Czyste góry, czyste szlaki”. 
W tym roku szkolnym realizujemy działania, mające na celu ubieganie się Międzynarodowy Certyfikat „ Zielonej Flagi”. Swoje działania opieramy na założeniu 3R (reduce, reuse, recycyle). Na pierwszym miejscu stawiamy na ograniczanie wytwarzanych odpadów, następnie zachęcamy do ich ponownego wykorzystywania, jako ostatni element i również bardzo ważny, kładziemy nacisk na odzyskiwanie surowców poprzez kampanii edukacyjne, dotyczące segregacji odpadów . Uczniowie poznają sposoby zapobiegania powstaniu zbyt dużej liczby odpadów, dzięki czemu mogą wpływać na stan środowiska, które ich otacza .          
7 czerwca 2018 r.  zapraszamy na akcję ekologiczną w Beskidzie Śląskim, będziemy zbierać śmieci na szlaku prowadzącym z Wisły – Dziechcinki na Stożek Wielki (998 m n.p.m.)  i z Stożka Wielkiego (998 m n.p.m.)  do Wisły – Dziechcinki. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczniowie będą zbierali wszystko to, co nie powinno znajdować się na szlakach górskich. Włączając się w akcję „Czyste Góry - Czyste Szlaki” naszym głównym założeniem jest wymiar edukacyjny, czyli odpowiedzialność za stan otaczającego środowiska.

koordynatorka:
Beata Ordon – Zaborowska 
Szkoła Podstawowa nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi
ul. Wajdy 7,  Zabrze

szlaki turystyczne:

  • szlak turystyczny czerwony czerwony z Wielkiej Czantorii przez Przełęcz Beskidek i Soszów Wielki – 2:10 godz., z powrotem 2:35 godz.
  • szlak turystyczny czerwony czerwony z Baraniej Góry przez Schronisko PTTK na Przysłopie i Przełęcz Kubalonkę – 5:25 godz., z powrotem 5:55 godz.
  • szlak turystyczny żółty szlak turystyczny czerwony żółty i czerwony z Jaworzynki Trzycatek przez Kiczory – 4:10 godz., z powrotem 4:25 godz.
  • szlak turystyczny żółty żółty z Wisły Dziechcinka przez Dolinę Dziechcinki – 2:05 godz., z powrotem 1:45 godz.
  • szlak turystyczny zielony zielony z Wisły Głębce przez dolinę Łabajowa – 1:30 godz., z powrotem 1:15 godz.
  • szlak turystyczny niebieski szlak turystyczny zielony szlak turystyczny czerwony niebieski, zielony i czerwony z Baraniej Góry przez Schronisko PTTK na Przysłopie, Karolówkę, Istebną i Kiczory – 5:10 godz., z powrotem 5:20 godz.
  • szlak turystyczny niebieski niebieski z Wisły Głębce przez Mraźnicę – 2:00 godz., z powrotem 1:30 godz.
  • szlak turystyczny niebieski niebieski z Wisły Dziechcinka przez Kobylą – 2:25 godz., z powrotem 1:55 godz.

 

 
 
Projekt "Czyste Góry Czyste Szlaki" to cykl edukacyjnych akcji społecznych. Poza dobrą zabawą, edukacją i poznawaniem naszego kraju, uczestnicy akcji starają się pomagać przyrodzie. W trakcie wędrówek górskimi szlakami, uczestnicy akcji  zbierają wszystko to, co nie powinno znajdować się na łonie natury. Akcje "Czyste Góry Czyste Szlaki" nie mają za zadanie zastępować firm i instytucji sprzątających, a głównym założeniem jest wymiar edukacyjny. Samo sprzątanie jest pewnego rodzaju happeningiem a udział w akcjach jest całkowicie non-profit. Jest także wyrazem wsparcia dla wszystkich, którzy nie pozostają obojętni na negatywne działania w stosunku do otaczającej nas przyrody. W trakcie kilku lat działań, w projekcie udział wzięło kilka tysięcy osób, wiele firm, szkół i instytucji. Zebrano tony śmieci dobrze się przy tym bawiąc i edukując.
Do udziału przyłączają się kolejne środowiska, instytucje i media. Wśród nich są już: Ministerstwo Środowiska, "Jan Niezbędny", Polska Organizacja Turystyczna, Polskie Towarzystwo Turystyczno Krajoznawcze, National Geographic Polska, Polski Związek Alpinizmu, Magazyn Górski NPM, serwis Nocowanie.pl a grono wsparcia ciągle się powiększa.
Organizatorem cyklu akcji od kilku lat jest Klub Podróżników Śródziemie a inicjatorem i niestrudzonym koordynatorem jest podróżnik, taternik, dziennikarz i fotografiAlbin Marciniak

Wymagasz od innych ? Daj także coś od siebie.
Szanowni turyści, pasjonaci wypraw górskich, miłośnicy wędrówek wszelakich.
Zapraszamy do udziału i zachęcamy do zaplanowania  wyjazdów tak,
by włączyć się do wspólnych akcji i połączyć przyjemne z jeszcze przyjemniejszym.
 
 

Monika Witkowska

Krzysztof Wielicki

Alek Lwow

Adam Bielecki i Artur Małek

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na witrynie skontaktuj się z nami pod adresem alejapodroznikow@gmail.com zamiast kraść.