Kierunek Bałkany

Więcej
11 lata 8 miesiąc temu #6344 przez zkarola
Dzięki za wyczerpującą wypowiedz ! Jeśli chodzi o noclegi to też namioty będą zapewne naszym dachem nad głową. Czyli jak mam rozumieć z rozbiciem się w większości miejsc nie ma problemów ?

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 8 miesiąc temu #6342 przez BALKANDRIVER
Nie zawiedziesz się - Kolory jesieni, owoce dojrzałe, morze ciepłe, tabuny turystów już na szczęście odpuściły, ceny posezonowe - same plusy.
Poprawka do cen paliwa - jest i zawsze było najtańsze w Bośni (BiH).
Aktualne ceny w Euro:
BiH - 1,278 Pb95 i ON / 1,304 Pb98
SRB - 1,389 Pb95 / 1,321 ON
MNE - 1,45 Pb95 / 1,33 ON
AL - 1,409 Pb 95 / 1,394 ON
Co do Policji i radarów - ich zaawansowanie technologiczne jest takie, że mój wykrywacz "widzi" je na jakieś 2 km.
Niemniej jednak zarówno w Bośni (wszelkie wylotówki wokół Sarajeva),jak i w Czarnogórze (główne krajówki) jest sporo patroli, w Bośni zaś obstawiają również te "zapyziałe" dziurawe asfalty (ale to głównie w lecie) i polują na takich, jak ja, luzaków w terenówkach.
Poza sezonem zagęszczenie maleje. Ale "czuj duch".
Potwierdzam najprostszą metodę wypłaty z bankomatów.
Nie idzie o oszczędność na drugim miejscu po przecinku (choć Krakusami jesteśmy), ale o komfort. No bo dostań w kantorze leki albańskie (hahhaha), bosenske maraki (czyli marki konwertiblne).
albo walutę serbską (dinary).
Co do trasy i zabytków/miast nie podejmę tematu, ponieważ każdy ma inne preferencje i ja robię to jedynie dla grup, które sam prowadzę.
Jeśli chodzi o Albanię - zmartwię Cię - żadnych dzikich terenów nie odwiedzisz plaszczakiem, czyli osobówką.
Co do kwater, też nie pomogę, bo z nich nie korzystam, auto i namiot są naszym domem.
Jedynie Belgrad - dzielnica Zemun, kemping Dunav, fajne miejsce, tanie, ale, jak to nad Dunajem - komary, jak woły (ale jako podróżniczka wiesz, że one nie tną po pewnej godzinie i da radę tam przeżyć).
Ogólnie, po sezonie trafisz w ciemno dach nad głową.
Pozdrówka

BALKANDRIVER

"Podróże są zabójcze - dla uprzedzeń, fanatyzmu i ciasnoty umysłowej."- Mark Twain

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 8 miesiąc temu #6331 przez zkarola
Dzięki za info, o policji zawsze warto wiedzieć ;)

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 8 miesiąc temu #6330 przez pawrut79
Bałkany super rzecz :) Miesiąc temu byłem ze znajomymi autem. (potrzeba Wam będzie zielona karta). Poza Czarnogórą (byliśmy w Kotorze i okolicach Budvy), zwiedziliśmy jeszcze Bośnie i Hercegowinie (Mostar i Sarajewo) i Chorwację (Zadar). W Czarnogórze uważajcie na ograniczenia prędkości - jest dużo patroli Policji na drodze. Paliwo najtańsze w Serbii :) Pieniądze najlepiej wypłacać w bankomatach na miejscu - lepszy przelicznik niż w kantorze w PL, pod warunkiem że Twój bank nie pobiera prowizji przy wypłacie kasy za granicą.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 8 miesiąc temu #6328 przez zkarola
Dokładnie taką podobną trasę chcemy zrobić, postój w stolicy Serbii, główne zwiedzanie Czarnogóry z morzem i trekingiem w Parku Durmitor, jezioro również, a w Albanii oprócz stolicy jakieś dzikie tereny. Jeśli byłabyś tak miła to namiar na hostel jak najbardziej sie przyda, skoro sprawdzony, nie będziemy musieli szukać na miejscu czy też wcześniej. Myślałam też o mapie gór, ale z tym podobno nie ma problemu na miejscu w miejscowości Żabljak.
A przewodnik i mapę chciałabyś sprzedać?
Czy orientujesz się może czy tam w górach można rozbijać namiot bo na wielu forach piszą że tak, gdzieś tam że do czasu aż strażnik nas nie złapie, itd.. ;)

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
11 lata 8 miesiąc temu #6321 przez Małgosia
Witaj.
Byliśmy z mężem i dzieckiem dwa lata temu w Serbii,Czarnogórze i Albanii-głownie objechaliśmy Czarnogórę-Durmitor i wybrzeże;dwa dni w Belgradzie-namiar na fajny hostel;i objazd wokół jeziora szkoderskiego.
Jeśli potrzebujesz mamy i mapy i przewodnik z wyd.Bezdroża.
Zazdroszczę Wam podrózy-Bałkany są przepiękne i mnie urzekły te dziksze rejony bo Chorwacja to już kolonia Polska:)
Pozdrawiam

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.537 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com