ISLANDIA CZEKA NA WYBUCH WULKANU KATLI

Więcej
14 lata 3 dni temu #1032 przez Albin
Raffee ja kolegi nie poznaję :woohoo: przy Tobie prof. Miodek to pikuś :laugh: ... Pan Pikuś

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Gość
  • Gość
14 lata 3 dni temu #1030 przez
Proszę bardzo.
Informacja pochodzi z pierwszej ręki, bo od rodowitej Islandki z okolic Reykjaviku.

"this name that's been giving reporters such a hard time translates simply to "Island-mountain-glacier" and is pronounced "aya-fyadla-yuhgudl", with emphasis always on the first part of each of the three parts. That's the closest phonetic interpretation i can come up with, in any case."

www.flickr.com/photos/rebba/4537844806/in/photostream/

Dla nieanglojęzycznych:
Nazwa, która sprawia reporterom tak wielkie trudności tłumaczy się prosto na "lodowiec góry wyspy" [za Wikipedią ładniej wygląda "Lodowiec masywu Eyja (wyspa)" - przyp.tłum.] i wymawia się "aya-fyadla-yuhgudl" z akcentem na pierwsze sylaby wszystkich części. To najbliższa interpretacja fonetyczna jaką potrafiłam stworzyć.

Dodatkowo:
"jökull" w nazwie oznacza lodowiec, więc zasadniczo nazwa samej góry-wulkanu powinna brzmieć Eyjafjöll (fjalla to dopełniacz od fjöll), ale nie upieram się, bo nawet sami Islandczycy używają do nazwania wulkanu pełnej nazwy lodowca.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
14 lata 3 dni temu #1022 przez Kominiarz
a ja mam pytanie z innej beczki - czy ktoś wie co oznacza (i czy w ogóle coś oznacza) nazwa tego wulkanu o dziwnej nazwie Eyja....????? i czy ktoś mógłby napisać wymowę fonetyczną???

dziękuje uprzejmie! :laugh: :laugh:

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
14 lata 4 dni temu #1017 przez Albin
wszystkie informacje zebrane w jednym miejscu z wieloma kamerami internetowymi pokazującymi stan obecny :
www.klubpodroznikow.com/component/conten...24-eyjafjallajoekull

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Gość
  • Gość
14 lata 4 dni temu #1013 przez
Englishman: Hey! Icelander! Why do you bringing me all that ash?
I: Why? You demanded it lately...
E: Stupid! It was "cash" - not "ash"!

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
14 lata 4 dni temu #1012 przez Albin
w ciągu ostatnich godzin było dużo małych wstrząsów w okolicy Eyjafoell...
hraun.vedur.is/ja/englishweb/myrjokull.html

a od jakiegoś tygodnia bez przerwy mruczy koło Grimsey

czyżby preludium ?......

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.696 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com