ISLANDIA CZEKA NA WYBUCH WULKANU KATLI

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu #1072 przez Albin
Wulkany trzy

Według prof. Thordarsona, oprócz wulkanu Eyjafjoell, który już wybuchł, zanosi się na uaktywnienie co najmniej trzech innych wulkanów na Islandii: Grimsvotn, Hekla i Askja, które - co trzeba zaznaczyć - są potężniejsze od Eyjafjoell.

Hekla wybuchła z niewielką siłą w 2000 r., ale ostatnio u stożka wulkanu zaobserwowano topnienie śniegu, co sugeruje, iż poziom lawy w stożku zaczął się podnosić. Od 874 r. Hekla wybuchła ok. 20 razy.

Inny aktywny wulkan Grimsvotn, położony pod lodowcem Vatnajoekull, wybuchł w 1996 r., powodując stopnienie lodowcowej czapy i zalanie głównej obwodnicy w Islandii. Grimsvotn połączony jest ze szczeliną wulkaniczną Laki, której wybuch w 1783 r. wypluł tak dużą ilość wulkanicznego pyłu, że ochłodził całą północną półkulę na trzy lata.
Groźna Katla

Wcześniej naukowcy wskazywali na groźbę wybuchu wulkanu Katla, położonego ok. 23 km od Eyjafjoell. Zapalnikiem dwóch spośród trzech ostatnich erupcji Katli był wybuch Eyjafjoell. Katlę uznano za wulkan bliski wybuchu na krótko przed erupcją Eyjafjoell.

Dla europejskiego ruchu powietrznego erupcja Katli miałaby znacznie groźniejsze skutki. Richard Weller, wykładowca geografii z uniwersytetu Keele, uważa, że Katla wyrzuciłaby w powietrze ogromną chmurę pyłu i wywołałaby w Islandii gigantyczną powódź.

więcej na www.tvn24.pl/-1,1656576,0,1,naukowcy-pyl...-lata,wiadomosc.html

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Gość
  • Gość
13 lata 11 miesiąc temu #1070 przez

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
13 lata 11 miesiąc temu - 13 lata 11 miesiąc temu #1062 przez Albin
dzisiaj ( sobota ) można zauważyć zwiększoną aktywność Eyjafjallajökull . słup popiołów jest wyższy niż wczoraj o ok. 2 km eldgos.mila.is/english/eyjafjallajokull-fra-hvolsvelli/ także seria wstrząsów w ciągu ostatnich 12 godzin. nastąpiły jakby w jednej linii hraun.vedur.is/ja/englishweb/myrjokull.html

.

Zapraszam na profil prywatny:
klubpodroznikow.com/tatromaniak-autor?showall=1
.
.
.
Ostatnia14 lata 1 godzinę temu edycja: Albin od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Gość
  • Gość
14 lata 2 dni temu - 14 lata 2 dni temu #1038 przez
Nazwa wulkanu faktycznie - może nasuwać przypuszczenia, że nadał ją człowiek cierpiący na chroniczny ból zębów, ale jest to wyjątek na Islandii. Język islandzki jest raczej szczodry w spółgłoski, czego nie można np powiedzieć o języku fińskim. Umberto Eco postulował nawet, że w zwykłym edytorze tekstów wystarczy w dowolnym języku zmieć każde "a" na "akka" i "o" na "ulla" i otrzymany tekst wychodzi prawie, że po fińsku. Próbowałem, doskonała zabawa, niestety Finowie nie podzielają mojego zdania
Ostatnia14 lata 2 dni temu edycja: od.

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Więcej
14 lata 2 dni temu #1037 przez Kominiarz
NO, no....ja też kolegi nie poznaję! :laugh:

Ale dzięki wielkie Raffee za pomoc!!!!!! :laugh:

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

  • Gość
  • Gość
14 lata 3 dni temu #1033 przez
admin napisał:

Raffee ja kolegi nie poznaję :woohoo:

Ja tylko niosę pomoc!... :blush:

Proszę Logowanie lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

Czas generowania strony: 0.638 s.

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com