Bacowka Bartne w paśmie Magury Wątkowskiej Beskidu Niskiego

Bacowka Bartne w paśmie Magury Wątkowskiej Beskidu Niskiego

Bacówka Bartne

Schronisko turystyczne, położone nad wsią Bartne na stokach Mareszki (801 m n.p.m.) w paśmie Magury Wątkowskiej Beskidu Niskiego. Bacówka została otwarta w 1977 roku, a obecnie zarządza nią oddział PTTK w Gorlicach. Schronisko dysponuje 37 miejscami noclegowymi, węzłem sanitarnym w podpiwniczeniu i jadalnią z bufetem.
 
 
 
 
Jedno z tych miejsc, do których chciało się wracać by poza sezonem wakacyjnym mieć gwarancję ciszy i totalnego resetu.
 
ale...
tak było do niedawna bo, 1 sierpnia PTTK Gorlice zamknął na cztery spusty już drugie i ostatnie prawdziwe schronisko na swoim terenie. Ciągłe podnoszenie czynszu przy spadającej frekwencji turystów doprowadziło po 23 latach dzierżawcę do wypowiedzenia umowy.
 
Komentarz gospodarza który po 23 latach zrezygnował z prowadzenia obiektu:
"Dlaczego do cholery jej nie bierzecie?
Prowadziłem Bacówkę 23 lata. I wystarczy. Tutaj poznałem mnóstwo wspaniałych ludzi. Dzięki nim to schronisko tak długo istniało i działało. Mam nadzieję, że w innym miejscu stworzymy nową wersję naszej wspólnej Bacówki. W ciągu tych 23 lat przez schronisko przewinęło się też wiele takich osób, które nie akceptowały ani mojej osoby, ani mojego stylu działania. Zawsze uważałem i mówiłem to otwarcie, że każdy, bez względu na to czy był za czy przeciw, miał rację-swoją rację. Jednak wielu z moich najbardziej zagorzałych krytyków niejednokrotnie wyrażało opinie, z których wynikało wprost , że znacznie lepiej niż ja poradziliby sobie w roli dzierżawcy schroniska. Wiśta wio, łatwo powiedzieć. Dzisiaj Bacówka stoi zamknięta na cztery spusty i póki co, nie ma ani jednego chętnego do jej prowadzenia. Pytam więc, gdzie się podziali ci wszyscy fachowcy od właściwego gospodarzenia? Może jednak znajdzie się wśród was ktoś, kto będzie będzie miał tyle odwagi, żeby wziąć na siebie pełną odpowiedzialność za to miejsce. Bacówka czeka. Bierzcie ją. Przecież wiecie, jak to się robi."
 
 
 
 
 
 
szlaki turystyczne prowadzące do bacówki

czerwony -  Wołowiec – Bacówka PTTK w Bartnem – Świerzowa – Kolanin – Kamień – Kąty (Główny Szlak Beskidzki)
niebieski -  Siary – Magura Małastowska – Banica – Bacówka PTTK w Bartnem
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
opracowanie & foto  Albin Marciniak

.

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com