Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki

Schronisko PTTK imienia Wincentego Pola w Dolinie Roztoki (1031m n.p.m.) położone jest poniżej wylotu Doliny Roztoki w Dolinie Białki przy starej leśnej drodze do Morskiego Oka.
 
Wędrując z Palenicy Białczańskiej do Morskiego Oka czy też do Doliny Pięciu Stawów Polskich, wiele osób omija to schronisko nie mając świadomości jego bliskości. Tuż obok Wodogrzmotów Mickiewicza, na polanie gdzie wiele osób odpoczywa lub korzysta z toalet, jest zejście łagodnym szlakiem do schroniska Roztoka. Wystarczy przejść zaledwie kilkaset metrów by skosztować legendarnej zupy borowikowej czy też ulubionych przez wielu bywalców tego miejsca, naleśników z serem, bitą śmietaną i jagodami.
 
 
 
 
Droga ta jest zamknięta dla ruchu pieszego, nowa prowadzi przez Wodogrzmoty Mickiewicza, gdzie znajduje się zielony szlak kierujący do schroniska (czas przejścia ok.15'). Schronisko położone jest w sąsiedztwie Wodogrzmotów Mickiewicza. W rzeczywistości, wbrew często spotykanej nazwie "schronisko w Dolinie Roztoki", usytuowane jest już w Dolinie Białki i stanowi świetny punkt wypadowy m.in. w okolice Morskiego Oka, na Rysy, Przełęcz pod Chłopkiem, Szpiglasową Przełęcz, Dolinę Roztoki, Dolinę Pięciu Stawów Polskich czy Rusinową Polanę.

Często spotykaną nazwą schroniska jest też "Stara Roztoka", a to z racji tego, że położony nieopodal w Dolinie Roztoki szałas (wiata) nosi miano "Nowej Roztoki". Z Palenicy Białczańskiej jest stałe połączenie „busami” z centrum Zakopanego, oraz dworcami PKS i PKP (25km).

 

 Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki 2

 

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki
http://www.schroniskoroztoka.com.pl

 

 

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki 3

 

Schronisko położone jest poniżej wylotu Doliny Roztoki w Dolinie Białki przy starej leśnej drodze do Morskiego Oka. Idąc z parkingu na Palenicy Białczańskiej potrzeba 40 minut, by dotrzeć do Wodogrzmotów Mickiewicza i kolejnego kwadransa marszu zielonym szlakiem w dół, by stanąć na urokliwej polanie przed roztockim schroniskiem. Położenie schroniska daje turystom na obranie różnych kierunków wypraw. Przy Wodogrzmotach Mickiewicza spotkamy następujące szlaki:

    zielony do Doliny Pięciu Stawów – 2.05 h,

    zielony do Schroniska w Dolinie Roztoki – 0.15 h,

    czerwony szosą w górę do Morskiego Oka – 1.30 h,

    czerwony na Rówień Waksmundzką – 1.35 h

    czarny szosą do parkingu na Palenicy Białczańskiej – 0.40 h

 

 
 
Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki 5
 
 
Schronisko w Dolinie Roztoki było drugim polskim schroniskiem wybudowanym w Tatrach z inicjatywy Towarzystwa Tatrzańskiego. Budowa pod nadzorem ks. Wojciecha Roszka i Leopolda Świerza ukończona została w roku 1876. Schronisku nadano wówczas imię Wincentego Pola – zasłużonego geografa, propagatora turystyki górskiej oraz odważnego patrioty, uczestnika Powstania Listopadowego. Schronisko w pierwszych latach gościło wielu znamienitych gości m.in.: Walerego Eljasza-Radzikowskiego, Tytusa Chałubińskiego i Stanisława Witkiewicza. Przed Roztokę biegła bowiem droga w kierunku Morskiego Oka i Tatr Wysokich.
 
 
 
 
 

W latach 1911-1912 wybudowano w miejscu pierwszego budynku, nowe większe schronisko, które w okresie międzywojennym było kilkakrotnie rozbudowywane.

W tym czasie do ksiąg pamiątkowych wpisało się wielu aktorów, poetów, polityków i artystów. Schronisko stanowiło dla Taterników bazę wypadową na słowacką część Tatr, bowiem możliwa była w tym czasie przeprawa przez rzekę Białkę płynącą obok roztockiej polany.

W latach 70. i 80. schronisko było miejscem spotkań polskich himalaistów, którzy w tym czasie dokonywali pierwszych wejść na azjatyckich ośmiotysięcznikach.

Oddalone obecnie od głównego szlaku do Morskiego Oka schronisko wraz z niezwykłą polaną zachowało w sobie urok dawnych lat. Jako gospodarze Roztoki czynimy wszystko, by pielęgnować wyjątkowy nastrój tego miejsca.

 
 
 
 
gospodyni schroniska Ania Krupa

Od listopada 2008 r. gospodarzami schroniska są Anna i Stefan Krupowie z Chochołowa.

Wraz z dwoma synami – Bolkiem i Józkiem na stałe mieszkają w Roztoce. W ciągu tygodnia codziennie dowożą synów do szkoły w Jurgowie, a sami zakasują rękawy do pracy – bo tej w schronisku nigdy dość. Ale obowiązki nie przesłoniły im miłości do gór – niezmiennie rozwijają swoje górskie pasje poprzez wyprawy, wspinaczkę, jazdę na rowerze (choć ta możliwa jest po słowackiej stronie Tatr), narciarstwo (zwłaszcza skitourowe), czy poszerzanie wiedzy przyrodniczej.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
Schronisko posiada ponad 70 miejsc noclegowych w pokojach 2, 3, 4, 5, 6, 8 i 9 – osobowych. Każdy z gości w cenie noclegu ma zapewnioną również pościel, a w razie potrzeby istnieje możliwość wypożyczenia ręcznika – koszt to 5 zł/szt.
 
 
 
 
Do dyspozycji gości pozostają także kuchnia turystyczna oraz suszarnia.

W schronisku dostępne są: Wi-Fi, ekran i rzutnik multimedialny, świetlica z grami planszowymi, książkami i czasopismami, skrzynka pocztowa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Roztoka słynie z doskonałej kuchni.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
autor przy porcji naleśników z jagodami
 
 
ceny lipiec 2023
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com