Schronisko PTTK im. Józefa Piłsudskiego na Jaworzynie Krynickiej

Schronisko PTTK im. Józefa Piłsudskiego na Jaworzynie Krynickiej

Schronisko PTTK im. Józefa Piłsudskiego na Jaworzynie Krynickiej

Schronisko PTTK Jaworzyna Krynicka położone jest w Beskidzie Sądeckim poniżej szczytu Jaworzyna na wysokości 1050 m n.p.m.

 
 
 
Rozległe panoramy ze szczytu i hotelu udostępniają krajobraz Tatr, Beskidów i gór słowackich, stanowiąc uzupełnienie bajkowej scenerii lasów i hal otaczających Jaworzynę. 
 
Schronisko posiada bardzo bogatą historię. Prace budowlane nad pierwszym obiektem zakończono już w 1937 r. Stał się on wówczas znaną atrakcją turystyczną i gościł m.in. Jana Kiepurę, księżniczkę Julianę – przyszłą królową Holandii, a także lotników ze Szkoły Orląt. W październiku 1944 r. został niestety spalony przez oddziały niemieckie w czasie organizowanej obławy na partyzantów. W 1960 r. w miejscu starego schroniska postawiono parterowy budynek z 20 miejscami noclegowymi, a w turystycznym schronie poniżej urządzono Ośrodek Kultury Turystyki Górskiej z ekspozycjami muzealnymi. Ostatnia przebudowa obiektu miała miejsce w latach 1993-1997, kiedy to zwiększył się znacznie standard schroniska.
 
 
 
 
Schronisko PTTK im. Józefa Piłsudskiego położone jest poniżej szczytu Jaworzyny Krynickiej na wysokości 1 050 m n.p.m. Można tutaj dotrzeć zarówno na nogach, jak i kolejką gondolową prowadzącą na sam szczyt Jaworzyny Krynickiej. Oprócz kolejki gondolowej w pobliżu znajduje się również kilka wyciągów narciarskich, które zwłaszcza zimą zapewniają bardzo wiele możliwości różnego typu aktywnego spędzenia czasu wolnego.
 
 
 

Schronisko leży tuż obok Głównego Szlaku Beskidzkiego, prowadzącego przez najpiękniejsze zakamarki polskich gór. Obecnie stanowi jedną z najlepszych górskich baz noclegowych w Beskidzie Sądeckim. Można w nim odnaleźć ciszę, spokój i bezkres Beskidów.

Obiekt oferuje pełne wyżywienie: zestawy śniadaniowe, obiadowe i kolacje. Serwuje również desery, przekąski oraz napoje. Bufet schroniska jest czynny w godzinach od 8:00 do 20:00. W sezonie zimowym możliwy jest w nim pobyt jedynie z wyżywieniem.
Poza obsługą Gości indywidualnych obiekt przygotowany jest także na przyjmowanie grup zorganizowanych. Na ich życzenie zajmuje się organizacją imprez okolicznościowych: obozów dla szkół i klubów sportowych, białych i zielonych szkół, szkoleń i konferencji, spotkań po latach, imprez urodzinowych oraz festiwali.


 
 
Schronisko dysponuje 34 miejscami noclegowymi z możliwością dostawek do 50 miejsc. Pokoje 1, 2, 3, 4 – osobowe z łazienkami, część z balkonami. W schronisku funkcjonuje bufet a do dyspozycji Gości udostępniane jest także miejsce na ognisko. W przeciwieństwie do tradycyjnych schronisk, w zimie obiekt oferuje noclegi jedynie z wyżywieniem.

Schronisko Górskie PTTK
Jaworzyna Krynicka
33-380 Krynica-Zdrój

Recepcja/rezerwacje:
(telefon czynny od 09:00 do 19:00)
tel.: 514 487 740

 
Schronisko leży na skrzyżowaniu zielonego szlaku z Krynicy-Zdrój do Muszyny oraz czerwonego Głównego Szlaku Beskidzkiego.
szlak z Krynicy-Zdroju (3h, w dół 2h) na Jaworzynę Krynicką (0:30 h, z powrotem 0:20 h).
 
 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com