Schronisko na Soszowie Wielkim

Schronisko na Soszowie Wielkim

 Schronisko na Soszowie Wielkim

  Prywatne schronisko turystyczne położone jest na wysokości 792 m n.p.m. Schronisko na Soszowie to jedno z najstarszych schronisk w Beskidzie Śląskim. Znajduje się na początku Głównego Szlaku Beskidzkiego między Czantorią Wielką a Stożkiem Wielkim. Jest miejscem odpoczynku dla turystów, rodzin z dziećmi i mieszkańców Wisły oraz Ustronia.

Ilość miejsc : 33
Pokoje: 2, 3, 4, 5, 6-osobowe

 

Schronisko na Soszowie
ul. Soszowska 10,  Wisła

33 855 30 46
33 855 85 16

 

szlak - Wisła Jawornik (6 km od centrum Wisły), Beskid Śląski, Pasmo Stożka i Czantorii, góra Soszów Wielki 886 m n.p.m.

 

 

Schronisko na 40 miejsc noclegowych zostało otwarte przez Pawła Poloka w 1932. Następnie prowadziła je jego córka Anna wraz z mężem Janem Gajdzicą. Na początku II wojny światowej Gajdzicę wywieziono na roboty przymusowe, z których powrócił w 1941. W tym czasie Niemcy wymusili na jego żonie dzierżawę obiektu na rzecz Beskidenverein. Po wojnie schronisko znacznie rozbudowano, a w 10 marca 1946 utworzono w nim pierwszą stację turystyczną cieszyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego. W 1979 schronisko kupili Maria i Paweł Murzynowie. Od 2016 właścicielami są Katarzyna i Paweł Płonka.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykaz schronisk górskich w Polsce

 

SCHRONISKA GÓRSKIE W POLSCE wykaz

 

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com