Zamek Drakuli w Hunedoarze w Rumunii

Zamek Drakuli w Hunedoarze w Rumunii

 Zamek Drakuli w Hunedoarze

Siedmiogrodzki zamek średniowieczny z XII-XIII w.
 
   Zwiedzając Rumunię nie sposób pominąć ten zamek. Jeden z kilku jaki łączony jest z Drakulą, a inscenizacja w lochach niejako to potwierdza. Niestety, zamek jest wewnątrz pusty, bez ciekawych ekspozycji. Niemniej jego bardzo ciekawa bryła zachęca do zwiedzania. Na wewnętrznym dziedzińcu zamkowym, często odbywają się spektakle i inscenizacje.
 
 
Zamek Hunedoara 2
 
 
  Zamek był ufortyfikowaną rezydencją królewską i nigdy nie spełniał funkcji czysto militarnych. Tym nie mniej jest jednym z najlepszych przykładów gotyckiej architektury obronnej na obszarze historycznych Węgier.  Hunedoara to miasto w Siedmiogrodzie, w Rumunii, nad rzeką Cemą.
 
 
Zamek Hunedoara 41
 
 
   Początki zamku w Hunedoarze sięgają XII-XIII w., kiedy to w dolinie rzeki Cernej wybudowano niewielką twierdzę, która należała później (XIV w.) do Andegawenów, panujących wówczas na terenie obecnych Węgier i Rumunii. Po śmierci ostatniego męskiego potomka rodu Andegawenów, Karola III, władzę na Węgrzech przejął Zygmunt Luksemburski. W dokumencie z 18 października 1409 r. Zygmunt przekazał dobra Hunedoary (lat. Possessionem nostram regalem Hwnyadwar) rumuńskiemu szlachcicowi Vojkowi w uznaniu jego zasług w służbie królewskiej.
Po śmierci Vojka, budowlę odziedziczył jego syn, Jan Hunyady, późniejszy regent Węgier i władca Transylwanii. W 1440 r. Jan rozpoczął przebudowę twierdzy w zamek, którą ukończono najprawdopodobniej przed 1446 r. Powstały wtedy dwa pierścienie murów obronnych z licznymi wieżami, zamek właściwy oraz kaplica. Po śmierci Hunyadego twierdzę przejęła jego żona, Elżbieta Szilágyi, a następnie ich syn Maciej Korwin, król Węgier (1458-1490), który rozbudował zamek w stylu renesansowym. Ostatnim właścicielem z rodu Hunyadego był nieślubny syn Macieja, Jan Korwin.
W XVI-XVII w. zamek często zmieniał właścicieli (rodziny Török, Bethlen, Apafi), z których najbardziej zaangażowanym w sprawy zamku okazał się Gábor Bethlen (1613-1629). Za jego czasów dokonano kolejnej rozbudowy, w stylu barokowym, dodając tzw. Skrzydło Bethlena, Białą Wieżę, Wieżę Bramną oraz platformę dla artylerzystów.
Ostatnim właścicielem prywatnym zamku była żona węgierskiego zarządcy Transylwanii, Michała II Apafiego (1690-1701), Katalina Apafi. Po jej śmierci w 1724 r. zamek przeszedł w posiadanie rządu Austrii, a później Austro-Węgier. Za panowania Habsburgów, Leopolda I oraz Józefa I, wiele węgierskich zamków uległo zniszczeniu. W zamku w Hunedoarze urządzono skład materiałów żelaznych.
W XIX w. zamek ucierpiał wskutek licznych pożarów. W 1854 r. wielki pożar zniszczył konstrukcję drewnianych stropów, co doprowadziło do zawalenia się dachu. Budowlę odrestaurowano w latach 1870-80 pod kierunkiem architektów węgierskich Imre Steindla i Frigyesa Schulka. Kolejną restaurację przeprowadzono w latach 1907-1913 pod okiem Istvana Möllera.
Po zakończeniu I wojny światowej i włączeniu Siedmiogrodu do Rumunii w 1918 r., zamek przejął rumuński rząd. Obecnie (2008) w zamku znajduje się muzeum historyczne. (Wikipedia)
 
 
 
Zamek Hunedoara 1
 
Zamek jest rozległy a do zwiedzania udostępniona jest jego cała przestrzeń. Na zwiedzanie warto zarezerwować sobie 1,5 - 2 godzin.
 

 

Zamek Hunedoara 40
 
 
 
Zamek Hunedoara 2
 
 
 
Strada Castelului 1-3, Romania
 
 
 
Zwiedzamy Europę - propozycje ciekawych miejsc:
 
 
 
Zamek Hunedoara 3
 
 
Zamek Hunedoara 4
 
 
Zamek Hunedoara 5
 
 
Zamek Hunedoara 6
 
 
Zamek Hunedoara 7
 
 
 Zamek Hunedoara 8
 
 
Zamek Hunedoara 9
 
 
Zamek Hunedoara 10
 
 
Zamek Hunedoara 11
 
 
Zamek Hunedoara 12
 
 
Zamek Hunedoara 13
 
 
Zamek Hunedoara 14
 
 
Zamek Hunedoara 15
 
 
Zamek Hunedoara 16
 
 
Zamek Hunedoara 17
 
 
Zamek Hunedoara 18
 
 
 
We wschodniej części zamku znajduje się kaplica gotycka, która została gruntownie przebudowana przez Gábora Bethlena w XVII w., kiedy to m.in. usunięto gotyckie ostrołuki.
 
 
 
 
Zamek Hunedoara 19
 
 
Zamek Hunedoara 20
 
 
 Zamek Hunedoara 21
 
 
Zamek Hunedoara 22
 
 
Zamek Hunedoara 23
 
 
Zamek Hunedoara 24
 
 
Zamek Hunedoara 25
 
 
Zamek Hunedoara 26
 
 
Zamek Hunedoara 27
 
 
Zamek Hunedoara 28
 
 
Zamek Hunedoara 29
 
 
Zamek Hunedoara 30
 
 
Zamek Hunedoara 31
 
 
Zamek Hunedoara 32
 
 
Zamek Hunedoara 33
 
 
Zamek Hunedoara 34
 
 
Zamek Hunedoara 35
 
 
Zamek Hunedoara 36
 
 
Zamek Hunedoara 37
 
 
Zamek Hunedoara 38
 
 
 Zamek Hunedoara 39
 
 
 
 
Zamek Hunedoara 40
 
 
 
opracowanie & foto Albin Marciniak
 
 
 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo [email protected]

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: [email protected]