Najciekawsze kolejki linowe w Czechach

Najciekawsze kolejki linowe w Czechach

Najciekawsze kolejki linowe w Czechach

 

   Kolejki linowe można znaleźć nie tylko w górach, ale także w miejscach, w których się ich nie spodziewamy. Przykładem jest wyciąg krzesełkowy w zoo w Pradze, który słynie z kilku rekordów: jest najkrótszym wyciągiem krzesełkowym w Czechach (mierzy 110 metrów) i najwolniejszym. Został zbudowany w 1970 roku. Łączy pawilon goryli nizinnych i koni Przewalskiego. Przepustowość wyciągu wynosi 720 osób na godzinę, przejazd trwa dwie minuty. 

 

Tomáš Adamec, Zoo Praha

 

Ciekawa jest również praska kolej linowo-terenowa na Petřín, najstarsza naziemna kolej linowa w Czechach. Została uruchomiona w 1891 roku i działała do I wojny światowej. Kolej  odrestaurowano dopiero w 1932 roku, wówczas przebudowano ją na napęd elektryczny. W 1965 roku na Petřínie doszło do rozległych osuwisk, które zniszczyły tory kolejki linowej. Została ona ponownie uruchomiona po dwudziestoletniej przerwie w 1985 roku i włączona do systemu transportu publicznego. Od kilku lat utrzymuje tytuł najczęściej odwiedzanej atrakcji  w Czechach: w 2022 roku skorzystało z niej 1,7 miliona osób.

 

Větruše (3)_foto od miasta Ústí nad Labem

 

Najdłuższą kabinową kolejką linową bez słupów wsporczych w Czechach jest kolejka w Ústí nad Labem. Łączy centrum handlowe z pałacykiem Větruše. Dwulinowa kolej o ruchu wahadłowym mierzy 330 metrów. Dwie kabiny mieszczące 15 osób pokonują tę odległość w dwie minuty. 

Najdłuższą kolejką krzesełkową bez stacji pośredniej w Czechach jest dwuosobowa kolejka wiodąca z centrum Krupki na szczyt Komáří vížka we wschodnich Rudawach. W pobliżu górnej stacji znajduje się schronisko z panoramiczną restauracją. Kolejka linowa została oddana do użytku w 1952 roku, co czyni ją drugą najstarszą działającą napowietrzną kolejką linową w Czechach, po kolejce linowej na Śnieżkę. Jej długość wynosi 2348 m, a przewyższenie 480 m. Przejazd w jedną stronę trwa 15,5 minuty, kolejką można przewozić także rowery. Przy dobrej pogodzie z tarasu widokowego na szczycie rozciąga się widok na Karkonosze i piękną krainę wygasłych wulkanów – Średniogórze Czeskie

 

Lanovka na Sněžku (Ondřej Littera), Královéhradecká krajská centrála cestovního ruchu

 

Najdłuższą kolejką kabinową w Czechach jest Černohorský expres na Černą horę w Karkonoszach (2303 m), a najkrótszą – kolejka wiodąca od wejścia do jaskiń Punkvy do mostów widokowych nad przepaścią Macocha. Mierzy 249 metrów, jej przewyższenie wynosi 140 metrów, co czyni ją najbardziej stromą kolejką w Czechach.

W popularnym karkonoskim ośrodku turystycznym, Szpindlerowym Młynie, znajduje się największe skupisko kolejek linowych w Czechach. Działają tu trzy czteroosobowe kolejki linowe, jedna dwuosobowa i najnowsza trzyosobowa, oddana do użytku w 2005 roku. Latem do dyspozycji turystów są dwie kolejki.  

 

https://www.kudyznudy.cz/aktuality/seznamte-se-znate-rekordy-nasich-lanovek 

 

Lanovka s Komáří vížkou na šířku, foto Klaus Thuma

 

LD_Petrín Fot. Petr Hejna (DPP)

 

 

informacja prasowa

Czech Turism

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com