Szlakiem zamków nad Orlicą w Czechach

Szlakiem zamków nad Orlicą w Czechach

Szlakiem zamków nad Orlicą w Czechach

 

  Region turystyczny we wschodniej części Czech, który biegnie wzdłuż pasma Gór Orlickich, jest jeszcze ciągle nieodkrytym rajem dla miłośników przyrody, sportów zimowych, turystyki rowerowej, a także zabytków i atrakcji kulturalnych. Fenomenem regionu Pogórza Orlickiego są zamki i pałace. W promieniu dziewięciu kilometrów można tu znaleźć sześć historycznych siedzib, nic więc dziwnego, że rzeka Dzika Orlica ma tutaj podobny urok jak francuska Loara. Niektóre zamki do dziś znajdują się w rękach dawnych rodów szlacheckich. Spotkanie w tym miejscu ich właścicieli – szlachciców – nie należy więc do rzadkości. Zamki nad Orlicą pod koniec 2017 roku zdobyły tytuł Najlepszej Europejskiej Destynacji Turystycznej w konkursie EDEN, organizowanym przez Komisję Europejską. 

 

Pałac Častolovice_fot. Gerald Blondy

 

Zwiedzanie z właścicielem         

Sześć zabytkowych budowli – pałace Častolovice, Doudleby, Potštejn i Nowy Zamek v Kostelcu nad Orlicą, zamki Potštejn i Litice – to właśnie zamki nad Orlicą. Po restytucji rezydencje zostały gruntownie odnowione i udostępnione zwiedzającym. Wszystkie zamki są w dużej mierze w rękach starych szlacheckich rodów lub pod opieką prywatnych właścicieli, którzy tam mieszkają. Po pałacu w stylu empire w Kostelcu nad Orlicą kilka razy w roku oprowadza gości sam jego właściciel, František Kinský. Renesansowy pałac Častolovice jest domem Diany Phipps Sternberg, pałac barokowy Potštejn znajduje się w prywatnych rękach rodziny Nováčków, a pałac w Doudlebach nad Orlicą już od wieków należy do rodu Bubnów.

 

Pałac Doudleby

 

Pomysł na rodzinną wycieczkę

Wycieczki po tamtejszych zamkach są idealne dla rodzin z dziećmi.  Zrewitalizowany pałac Potštejn oferuje oryginalne zwiedzanie w kostiumach barokowych, podczas którego można poznać ciekawostki z życia miejscowej szlachty w pierwszej połowie XVIII wieku. Po zamkowych komnatach oprowadza hrabina Anna Marie Harbuval Chamaré. Wyjątkowe emocje czekają na gości także podczas zwiedzania podziemi zamku Potštejn, pełne tajemniczych duchów postaci historycznych. Na zabawy dla dzieci wyznaczono w parku zamkowym Labirynt Karola IV, w którym nie brakuje elementów scenografii i miejsc  związanych z życiem czeskiego króla. Na zamku Potštejn znajduje się kuźnia z miejscem do wybijania monet, w pałacu Doudleby - Babcine Podwórko ze  zwierzętami gospodarskimi. Atrakcją parku pałacowego w Častolovicach jest zwierzyniec i zagroda z białymi danielami. Pałace w Kostelcu nad Orlicą i Častolovicach łączy trasa rowerowa, wiodąca przez parki. Jest ona także miejscem przyjemnych spacerów dla rodzin z dziećmi.

Amatorzy noclegu na zamku mogą wybrać się do pałaców w Potštejnie i Doudlebach nad Orlicą, a po wcześniejszym uzgodnieniu również do Častolovic.

 

Pałac Kostelec n.O. fot. Gerald Blondy

 

Co jeszcze warto zwiedzić?

Polecamy wycieczkę do pobliskiego pałacu Rychnov nad Kněžnou, do historycznej siedziby rodu Colloredo-Mansfeldów w Opočnie i do Twierdzy Orlica i Muzeum Rzemiosła w Letohradzie. Warto także odwiedzić Muzeum Koronki w Vamberku czy Browar Rzemieślniczy Clock w Potštejnie.

 

 

Więcej informacji o regionie turystycznym Góry Orlickie i Pogórze Orlickie: www.goryorlickie.cz  

 

Pałac Doudleby_fot. Gerald Blondy

 

Pałac Potštejn, fot. Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko

 

Pałac Kostelec, biblioteka

 

Pałac Potstejn_wnętrza, fot. Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko

 

Zamek Potstejn, fot. Eva Vanickova

 

 

 

informacja prasowa

Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com