Zamek Svojanov, Czechy, Pardubicki Kraj

Zamek Svojanov, Czechy, Pardubicki Kraj

Zamek Svojanov, Czechy, Pardubicki Kraj

   Jeden z najstarszych zamków królewskich w Czechach, który jest również nazywany „willą czeskich królowych”, wznosi się wśród gęstych lasów w przepięknej dolinie rzeki Křetínky. Założony został w 1224 r. przez królewskiego burgrabiego Svéslava z Bořitova. Jest jedynym zamkiem w Czechach, w którego architekturze w wyjątkowy sposób miesza się gotyk ze stylem empire, a więc średniowiecze z XIX wiekiem. Od 1910 roku zamek Svojanov jest własnością miasta Polička. Odwiedzając naszych południowych sąsiadów, warto zjechać z głównej trasy by zwiedzić ten zamek.

 

 

Zamek został wzniesiony dla króla Przemysła Otokara II w XIII wieku, rozbudowany w XV wieku, następnie przebudowany w stylu renesansowym, a po pożarze w 1842 roku zrekonstruowany w stylu empire. Zespół zamkowy, wieża Hláska, stary pałac, zbrojownia, ogród. Nowy pałac w stylu empire z wystawą poświęconą historii zamku. Figurki z ceramiki autorstwa Jana Kutáleka. Od 1287 roku aż do egzekucji w 1290 roku w zamku mieszkał wraz ze swoją żoną Elżbietą Węgierską Zawisza z Falkenštejnu.

 

 

Wkrótce po zakupie zamku miasto rozpoczęło pierwsze prace ratownicze mające na celu przywrócenie i udostępnienie całego terenu. W 1952 r. zamek znacjonalizowano, a w 1992 r. zwrócono go miastu w ramach restytucji. W 2006 roku miasto Polička rozpoczęło szeroko zakrojoną przebudowę zamku, której celem było przywrócenie mu wyglądu z drugiej połowy XIX wieku. Rekonstrukcja została zrealizowana przy udziale Ministerstwa Kultury Kraju Pardubickiego, Fundacji ČEZ i wreszcie UE. Rekonstrukcja zamku jest z punktu widzenia monumentalnego bardzo udana. Jego realizacja została zachowana dla przyszłych pokoleń znaczący zabytek naszej narodowej historii.

 

 

 

Pokoje gościnne

Zamek Svojanov oferuje wyjątkową możliwość zakwaterowania we własnych pomieszczeniach. Pokoje gościnne znajdują się na pierwszym piętrze empirowego budynku wejściowego. W przeszłości pomieszczenia te służyły jako mieszkania dla urzędników stanu. W tym celu po raz ostatni wykorzystano je w 1910 roku, kiedy to ostatni prywatni właściciele sprzedali zamek miastu Polička. Dlatego pokoje gościnne wyposażone są dzisiaj w meble z XIX - XX wieku. Dzięki temu hotelowi goście mogą poczuć się tu naprawdę „jak na zamku”.

Trzy pokoje w północno-wschodnim bastionie są wyposażone w łóżka piętrowe do prostego zakwaterowania turystycznego. Ale perspektywicznie planowana jest również renowacja tych pomieszczeń w sposób historyczny.

 

 

 

zwiedzanie

 

Trasa A

Wnętrza pałacu w stylu empirowym z zabytkową instalacją meblową przedstawiającą życie na zamku w XIX wieku - oprowadzanie + teren zamkowy bezpłatny bez przewodnika

Dorośli  - 120 CZK
Dzieci, studenci, seniorzy - 80 CZK
Rodzinny (2 osoby dorosłe + 3 dzieci)  - 340 CZK


Trasa B

Dwie kondygnacje piwnic, ekspozycja z postaciami z legend zamku, sala tortur, lapidarium, House of Armigers - oprowadzanie + teren zamkowy bezpłatny bez przewodnika

Dorośli ludzie - 120 CZK
Dzieci, studenci, seniorzy - 80 CZK

 

 

Svojanov Castle

http://www.svojanov.cz/en/

 

 

restauracja zamkowa

Stylowa zamkowa restauracja oferuje 40 miejsc siedzących w środku i kolejnych 60 osób na zewnętrznym tarasie na pierwszym dziedzińcu. Restaurację zdobią trofea myśliwskie, broń i zbroje oraz współczesne przedstawienia zamku. Dominantą jest zabytkowy piec kaflowy. Przyjemną i przytulną atmosferę podkreśla duża ilość kwiatów. Oczywiście jest połączenie Wi-Fi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

opracowanie & foto  Albin Marciniak

 

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com