Rok Muzyki Czeskiej i międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej w Litomyšli.

Rok Muzyki Czeskiej i międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej w Litomyšli.

Rok Muzyki Czeskiej 2024

międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej w Litomyšli

Międzynarodowy festiwal Litomyšl Smetany. Fot. Destinační společnost Českomoravské pomezí

 

W 2024 roku mija 200. rocznica urodzin jednego z największych czeskich kompozytorów, Bedřicha Smetany. Z tej okazji w całych Czechach, a także za granicą, odbywają się różnorodne wydarzenia kulturalne, koncerty i inne inicjatywy, które mają na celu uczczenie jego dorobku oraz promowanie czeskiej muzyki na całym świecie.

Bedřich Smetana (1824-1884) był czołowym czeskim kompozytorem okresu romantyzmu, znanym przede wszystkim ze swojego cyklu symfonicznego "Má vlast" ("Moja ojczyzna"), opery "Sprzedana narzeczona" oraz wielu innych dzieł instrumentalnych i chóralnych. Smetana jest uważany za ojca czeskiej muzyki narodowej i jego twórczość odegrała kluczową rolę w kształtowaniu czeskiej tożsamości kulturalnej.

 

Pałac Litomyšl. Fot. Destinační společnost Českomoravské pomezí 

 

Jednym z najbardziej prestiżowych i najważniejszych festiwali muzycznych w Czechach jest międzynarodowy festiwal muzyki klasycznej w Litomyšli, mieście rodzinnym Bedřicha Smetany. W tym roku, z okazji 200. rocznicy urodzin kompozytora, festiwal będzie miał szczególne znaczenie. Oprócz koncertów, na gości czeka wiele wydarzeń towarzyszących, takich jak wystawy, warsztaty, wykłady oraz projekcje filmów poświęconych kompozytorowi. Koncerty będą odbywały się w salach i na dziedzińcu pięknego renesansowego pałacu, wpisanego na listę UNESCO, a także między innymi w Domu Smetany, w kościołach i w pałacu Nové Hrady. Festiwal rozpoczyna się 8 czerwca i potrwa do 7 lipca. 

smetanovalitomysl.cz/en 

www.rokceskehudby.cz/en   

Międzynarodowy festiwal Litomyšl Smetany. Fot. Destinační společnost Českomoravské pomezí

 

Litomyšl, ogrody klasztorne. Fot. Destinační společnost Českomoravské pomezí

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com