Třebíč świętuje 20 rocznicę wpisu na listę UNESCO

Třebíč świętuje 20 rocznicę wpisu na listę UNESCO

Třebíč świętuje 20 rocznicę wpisu na listę UNESCO

 

  Třebíč leży w samym sercu Europy, w południowo-zachodniej części Moraw, pośród malowniczego pagórkowatego krajobrazu Wyżyny Czesko-Morawskiej, nad rzeką Igławą, około 60 km na zachód od Brna. 

 

Trebic, Bazylika św. Prokopa. Fot. shutterstock_autor Sergey Fedoskin

 

Początki miasta związane są ze słynnym klasztorem benedyktynów, założonym przez morawskich książąt już w 1101 roku. Dzięki bogatej historii zwiedzający mogą podziwiać wiele cennych zabytków. Najważniejsze z nich, teren dawnego klasztoru benedyktynów z bazyliką św. Prokopa i Miasto Żydowskie wraz z cmentarzem, w 2003 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO.

 

Trebic, klasztor. Fot. shutterstock_Pecold

 

Miasto i jego okolice spodobają się nie tylko miłośnikom historii i kultury, ale także przyrody – Třebíč leży w jednym z najczystszych ekologicznie regionów Czech. Malownicze krajobrazy, liczne szlaki piesze i rowerowe zachęcają do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Na amatorów sportów wodnych czeka zbiornik zaporowy w pobliskiej miejscowości Dalešice. Przystanie przy zbiorniku oferują wypożyczalnie sprzętu wodnego i rejsy wycieczkowe.  

 

trebic. fot. shutterstock_autor michaela jilkova

 

info prasowe: Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com