Czeska Kanada: zachwycająca przyroda i perełki architektury

Czeska Kanada: zachwycająca przyroda i perełki architektury

Czeska Kanada: zachwycająca przyroda i perełki architektury

 

  Czeska Kanada to przepiękny region leżący w Czechach Południowych wzdłuż granicy z Austrią. Można tu spędzić wspaniałe wakacje bez tłumów turystów. Nazwę regionu wymyślił w drugiej połowie lat 20. XX wieku dziennikarz, prozaik, tłumacz z języka angielskiego i propagator aktywnego wypoczynku na łonie natury Jaroslav Arnošt Trpák (1892-1968), pochodzący z Jindřichův Hradca, któremu krajobraz z gęstymi lasami, licznymi stawami i formacjami skalnymi przypominał dziką kanadyjską przyrodę. Po 1948 roku nazwy Czeska Kanada praktycznie w ogóle nie używano publicznie, mimo to przetrwała dzięki miłośnikom tego regionu. 

 

Czeska Kanada, punkt widokowy U Jakuba. Fot. Artush Shutterstock

 

Dzisiejsza Czeska Kanada położona jest mniej więcej pomiędzy miastami Nová Bystřice, Slavonice, Kunžak i Jindřichův Hradec. Najwyższym szczytem w okolicy jest Vysoký kámen u Kunžaku (738 m n.p.m.). Do słynnych formacji skalnych należy kultowy megalit Kamienny Stół czy Zadek Diabła. Duże skupisko ciekawych głazów można znaleźć także w okolicach Valtínova i wsi Zvůle. 

 

Slavonice. Fot. David Maska Shutterstock

 

Kraina jest rajem dla miłośników turystyki aktywnej. Znajdziemy tu liczne trasy piesze i rowerowe, wiedzie tędy między innymi trasa Greenways Praga – Wiedeń, która szczególnie na odcinku Nová Bystřice – Landštejn zachwyca malowniczymi widokami. Wycieczkę rowerową Nová Bystřice – Třeboň można połączyć z przejażdżką lokalną kolejką wąskotorową.

 

Jindrichuv Hradec. Fot. Ladislav Renner


Oprócz skarbów przyrody Czeska Kanada słynie także z zabytkowych miast i ciekawych muzeów. Do perełek architektury należą Slavonice, nazywane renesansową bramą do Czeskiej Kanady czy Jindřichův Hradec z zamkiem i pałacem. W tutejszym muzeum regionalnym można zobaczyć największą na świecie ruchomą szopkę ludową Krýzovy Jesličky, wpisaną do Księgi Rekordów Guinnessa. Nová Bystřice słynie z największego muzeum amerykańskich samochodów przedwojennych w Czechach. Pobliskie miasto Dačice szczyci się wyjątkowym wynalazkiem – to tutaj w 1841 roku powstała pierwsza na świecie kostka cukru. Informacje o tym wydarzeniu, jak również o rozwoju przemysłu cukrowniczego w regionie prezentuje tutejsze muzeum miejskie.

 

Czeska Kanada, Zadek Diabła.Fot. Handatko Shutterstock

 

Czeska Kanada. Fot. hsunny shutterstock

 

info prasowe Czech Turism

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com