Dlouhé stráně - jeden z siedmiu cudów Czech

Dlouhé stráně - jeden z siedmiu cudów Czech

Zimowa wycieczka na jeden z siedmiu cudów Czech 

  Elektrownia Dlouhé Straně w Jesionikach  jest trzecią  pod względem wielkości elektrownią szczytowo-pompową na świecie. W 2005 roku znalazła się na liście siedmiu cudów Republiki Czeskiej i najchętniej odwiedzanych miejsc w Jesionikach.

 

Dlouhé stráně, Fot. Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje

 

Zajmuje powierzchnię 95 hektarów, większość obiektów zlokalizowana jest pod ziemią, a dolny i górny zbiornik umiejętnie wkomponowano w górski krajobraz. Z poziomu górnego zbiornika rozciągają się przepiękne widoki na szczyty Jesioników, a także na pasmo Beskidów, Gór Orlickich i Karkonoszy.

 

Zachód słońca, okolice Dlouhe stráne. Fot. Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje

 

Na wycieczkę do elektrowni można wybrać się także zimą. Z ośrodka górskiego Kouty nad Desnou do dolnego zbiornika elektrowni kursują autobusy. Zwiedzanie trwa około dwóch godzin, zalecana jest rezerwacja z wyprzedzeniem poprzez formularz na stronie www.dlouhe-strane.cz (ostatnie zwiedzanie od godz. 16). Zimą do górnego zbiornika można dotrzeć jedynie pieszo lub na biegówkach.

 

Dlouhé stráně, Fot. Centrála cestovního ruchu Olomouckého kraje

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com