Tradycje karnawałowe w Czechach

Tradycje karnawałowe w Czechach

Na karnawał do Czech 

  Pierwsze wzmianki o zabawach zapustowych w Czechach pochodzą już ze średniowiecza, ale sam zwyczaj ma źródło w czasach pogańskich. Tradycje karnawałowe są głęboko zakorzenione w czeskiej kulturze. Słodkie pączki, przysmaki ze świnobicia i przede wszystkim barwne korowody w wioskach i miastach to nieodłączne elementy czeskiego karnawału.

 

Veselý Kopec_masopust_2019_Chrudimsko-Hlinecko

 

Ostatki obchodzone są niemal we wszystkich zakątkach Czech, jednak w okolicach Hlinska (około 40 km na południe od Pardubic) forma pochodów nie zmieniła się od ponad stu lat. Tutejsze korowody zapustowe zostały wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Każdego roku w lutym przebierańcy wędrują po wioskach Vortová, Studnice, Hamry i Blatno. Głównymi postaciami uczestniczącymi w korowodach są Turcy, żonka, słomiane kukły, rakarz, kominiarze i niedźwiedź. Przebierańcy chodzą od drzwi do drzwi i za poczęstunek (pączki i alkohol) życzą gospodarzom zdrowia i szczęścia. Wieczorem odbywają się wesołe tańce i zabawy.

 

Veselý Kopec_masopust_archiv DSVČ

 

Barwne pochody karnawałowe z udziałem mieszkańców okolicznych wiosek organizuje skansen Wesołe Wzgórze (czes. Veselý Kopec). Najbliższa impreza odbędzie się 27 stycznia 2024 roku. Natomiast w oddalonym o około 8 km skansenie architektury ludowej Betlem w Hlinsku można zobaczyć stałą ekspozycję regionalnych masek karnawałowych, jak również tradycyjne rzemiosła.  Pożegnanie z karnawałem w Hlinsku odbędzie się 13 lutego 2024 roku.

 

Betlem Hlinsko_zima_2019_03_Fot. Pliskova

 

Na wesołe zabawy ostatkowe zapraszają także inne miasta i skanseny w Czechach, między innymi Ołomuniec (27 stycznia), Litoměřice (3 lutego), Czeski Krumlov (10 lutego) i skansen w Rožnovie pod Radhoštěm (3 lutego). W Pradze tradycyjny pochód masek wyruszy po południu 10 lutego z placu Loretánské náměstí, przez Malą Stranę na Kampę, gdzie na uczestników czeka dobra zabawa i przysmaki.

 

Veselý Kopec_masopust_2019_Chrudimsko-Hlinecko LQ

 

Więcej informacji:

www.nmvp.cz/en ; www.czechy-wschodnie.info 

info prasowe Czeska Centrala Ruchu Turystycznego – CzechTourism

Pokrewne artykuły

Administratorem Twoich danych osobowych jest Fundacja Klubu Podróżników Śródziemie Aleja Podróżników KRS: 0000556344 na podstawie art. 6 ust. 1 lit. b RODO. Skontaktować się z nami możesz mailowo alejapodroznikow@gmail.com

Jeżeli chcesz wykorzystać materiały naszego autorstwa zamieszone na portalu skontaktuj się z nami: alejapodroznikow@gmail.com