Nazwa użytkownika   Hasło   Pamiętaj mnie     Przypomnieć login?   Zarejestruj się  
 
 

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Muzeum Ikony Wołyńskiej Łuck

 

Unikalne i jedyne na Ukrainie Muzeum Ikony Wołyńskiej! To jedna z wizytówek naszego miasta i jedyne na Ukrainie muzeum, reprezentujące samoistną regionalną szkołę wołyńskiego malarstwa ikon.

Ekspozycja muzeum całościowa i wszechobejmująca, ułożona w porządku chronologicznym. Są tutaj najcenniejsze wzory sztuki sakralnej Wołynia od XVI do XIX wieku: ikony, malarstwo religijne o tradycji zachodnioeuropejskiej, carskie wrota, tron, krucyfiksy, rzeźby, krzyże. One akumulują wschodnią i zachodnią tradycje kultowe, historię kraju, sztukę wysoką i twórczość ludową, duchowne i artystyczne początki.

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 2

 

Wysoka duchowość i wyszukany koloryt obrazów reprezentują najwyższy poziom malarstwa zawodowego Wołynia. W muzeum można ocenić niedościgły talent wybitnego ukraińskiego malarza ikon Jowa Kondzelewicza. Jego utwory fascynują mistrzowskim rysowaniem i doskonale zbudowanymi kompozycjami.

W uroczystej ciszy czeka na turystów niezapomniane spotkanie z Ikoną Chełmskiej Matki Boskiej – unikatowym zabytkiem bizantyjskiej sztuki konstantynopolskiego pisma końca XI w. To jedna z najdawniejszych ikon Bogurodzicy, szanowany w chrześcijańskim świecie obraz, do którego idą nie tylko wycieczkowicze, ale również pielgrzymi. Pracownicy muzeum zawsze udzielają możliwości  zostać sam na sam ze świątynią. 

W muzeum działa pracownia restauracyjna, w której odnawiają uszkodzone części świątyń. 

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 19

 

Kolekcja muzealna obejmuje ponad 1,5 tysiąca zabytków sztuki sakralnej, a mianowicie ponad 600 ikon z XVI-XIX wieku, przedmioty z metaloplastiku (ikony, przybory kościelne, ikony), rzeźby dekoracyjne (bramy królewskie, kioski z ikonami) i rzeźby. Stworzenie kolekcji wiąże się z imieniem słynnego ukraińskiego historyka sztuki Pawła Żołtowskiego. Bezcenną perłą kolekcji jest Chełmska Cudowna Ikona Matki Bożej, unikalny zabytek sztuki bizantyjskiej z XI-XII wieku, jedną z najbardziej czczonych świątyń chrześcijańskich. Jej jest poświęcona osobna sala muzeum, gdzie przeprowadzane nie tylko wycieczki, ale także nabożeństwa. W przytulnym pokoju można pozostać prywatnie ze świątynią – pracownicy muzeum zawsze dadzą Państwu taką możliwość. Około 100 dzieł sztuki z XVI-XVIII wieku znajdują się w salach muzealnych. Prezentowane są oryginalne przykłady rzeźb dekoracyjnych i rzeźb Wołynia XVIII w. – królewska brama „Drzewo Jessego”, postacie aniołów i świętych.

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 27

 

W ekspozycji można zobaczyć unikatowe dzieła Jiowa Kondzelewicza (1667 – po 1740 r.), w których tradycje malarstwa ikonicznego w Europie Wschodniej i Zachodniej są organicznie połączone. Wśród nich są progi diakona i bram królewskich 1696 r., Ikony „Zbawiciela Wszechmogącego” i „Świętego Jerzego”, fragmenty proroczej serii Ikonostasu. One fascunują bogactwem tonalnym, harmonią i jasnością kolorów, malownicznym ciepłem obrazów, nienagannie skonstruowanymi kompozycjami.

Co roku organizowane są tutaj wystawy z muzeów i prywatnych kolekcji. Muzeum Ikony Wołyńskiej znane jest na Ukrainie i za granicą nie tylko ze względu na interesującą ekspozycję, ale także z pracy naukowej, badawczej i organizacyjnej. Każdego roku na podstawie muzeum odbywają się konferencje naukowe z  ikonografii wołyńskiej.

 

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 1

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej, Wydział Wołyńskiego Muzeum Krajoznawczego
Аdres: Łuck, ul. Jaroszczuka, 5.

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 37

 

do najcenniejszych eksponatów należy ikona z przełomu XI i XII wieku.

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 39

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 41

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 3

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 4

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 11

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 13

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 14

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 16

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 17

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 18

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 20

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 22

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 23

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 24

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 29

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 30

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 31

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 32

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 33

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 36

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 38

 

Muzeum Ikony Wołyńskiej 40

podziemia

podziemia

miasta

miasta

zamki i pałace

zamki i palace

skanseny

skanseny

parowozownie

parowozownie

muzea

muzea

miejsca wyjątkowe

miejsca wyjatkowe

forty i twierdze

forty i twierdze

zabytki sakralne

zabytki sakralne

Woda - szlaki kajakowe, spływy, wyprawy, rejsy

 

Najpiękniejsze szlaki kajakowe w Polsce opisy

spływy kajakowe

splywy kajakowe

polecane rejsy

polecane rejsy

imprezy

imprezy wodniakow2

Żaglowce

AKCJE EKOLOGICZNE - CZYSTE GÓRY CZYSTE SZLAKI

Czysta Polska czyste góry czyste szlaki

rajdy, zloty

rajdy i zloty

imprezy górskie

imprezy gorskie

daty i rocznice

testy sprzętu

książki

schroniska

schroniska gorskie

fotorelacje

fotorelacje

konkursy

konkursy

tanie linie

 

Kuchnie świata

 

 

 

 

mapy Tatr online

 mapy tatr

Małopolska Gościnna

 
https://klubpodroznikow.com/media/kunena/attachments/821/SKANSENY.jpg
 

 
 
         
 
 
 
  
 
Wykaz schronisk górskich w Polsce

sprzęt outdoorowy - testy - porady - nowości - zapowiedzi

rower on tour

Wybrane i polecane szlaki rowerowe
 
rowerowe testy porady wycieczki

POLAND ON TOUR - VISIT POLAND

Visit Poland

Aleja Podróżników, Odkrywców i Zdobywców

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców

 

Aleja Podróżników Odkrywców i Zdobywców 2020

 

Underground in Europe

Underground in Europe explore maps

 

Polecamy

Najpiekniejsze Miejsca w Tatrach baner
 

polecamy orla

zamki w Polsce okładka 

Obiekty UNESCO w Polsce

Polskie obiekty na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
 
 

Szczyty Tatr Polskich alfabetycznie

 

szczyty pasm górskich w Polsce

 

niebezpieczne zwierzęta w Polsce

najbardziej niebezpieczne lotniska na świecie
 
najniebezpieczniejsze rośliny świata

najwyższe drzewa świata

najdłuższe mosty świata

najdziwniejsze budynki świata
 
 
 
hosting zapewnia
 
facebook klub podróżników śródziemie

Odwiedza nas 577 gości oraz 0 użytkowników.