Unikalne i jedyne na Ukrainie Muzeum Ikony Wołyńskiej! To jedna z wizytówek naszego miasta i jedyne na Ukrainie muzeum, reprezentujące samoistną regionalną szkołę wołyńskiego malarstwa ikon.
Ekspozycja muzeum całościowa i wszechobejmująca, ułożona w porządku chronologicznym. Są tutaj najcenniejsze wzory sztuki sakralnej Wołynia od XVI do XIX wieku: ikony, malarstwo religijne o tradycji zachodnioeuropejskiej, carskie wrota, tron, krucyfiksy, rzeźby, krzyże. One akumulują wschodnią i zachodnią tradycje kultowe, historię kraju, sztukę wysoką i twórczość ludową, duchowne i artystyczne początki.
Wysoka duchowość i wyszukany koloryt obrazów reprezentują najwyższy poziom malarstwa zawodowego Wołynia. W muzeum można ocenić niedościgły talent wybitnego ukraińskiego malarza ikon Jowa Kondzelewicza. Jego utwory fascynują mistrzowskim rysowaniem i doskonale zbudowanymi kompozycjami.
W uroczystej ciszy czeka na turystów niezapomniane spotkanie z Ikoną Chełmskiej Matki Boskiej – unikatowym zabytkiem bizantyjskiej sztuki konstantynopolskiego pisma końca XI w. To jedna z najdawniejszych ikon Bogurodzicy, szanowany w chrześcijańskim świecie obraz, do którego idą nie tylko wycieczkowicze, ale również pielgrzymi. Pracownicy muzeum zawsze udzielają możliwości zostać sam na sam ze świątynią.
W muzeum działa pracownia restauracyjna, w której odnawiają uszkodzone części świątyń.
Kolekcja muzealna obejmuje ponad 1,5 tysiąca zabytków sztuki sakralnej, a mianowicie ponad 600 ikon z XVI-XIX wieku, przedmioty z metaloplastiku (ikony, przybory kościelne, ikony), rzeźby dekoracyjne (bramy królewskie, kioski z ikonami) i rzeźby. Stworzenie kolekcji wiąże się z imieniem słynnego ukraińskiego historyka sztuki Pawła Żołtowskiego. Bezcenną perłą kolekcji jest Chełmska Cudowna Ikona Matki Bożej, unikalny zabytek sztuki bizantyjskiej z XI-XII wieku, jedną z najbardziej czczonych świątyń chrześcijańskich. Jej jest poświęcona osobna sala muzeum, gdzie przeprowadzane nie tylko wycieczki, ale także nabożeństwa. W przytulnym pokoju można pozostać prywatnie ze świątynią – pracownicy muzeum zawsze dadzą Państwu taką możliwość. Około 100 dzieł sztuki z XVI-XVIII wieku znajdują się w salach muzealnych. Prezentowane są oryginalne przykłady rzeźb dekoracyjnych i rzeźb Wołynia XVIII w. – królewska brama „Drzewo Jessego”, postacie aniołów i świętych.
W ekspozycji można zobaczyć unikatowe dzieła Jiowa Kondzelewicza (1667 – po 1740 r.), w których tradycje malarstwa ikonicznego w Europie Wschodniej i Zachodniej są organicznie połączone. Wśród nich są progi diakona i bram królewskich 1696 r., Ikony „Zbawiciela Wszechmogącego” i „Świętego Jerzego”, fragmenty proroczej serii Ikonostasu. One fascunują bogactwem tonalnym, harmonią i jasnością kolorów, malownicznym ciepłem obrazów, nienagannie skonstruowanymi kompozycjami.
Co roku organizowane są tutaj wystawy z muzeów i prywatnych kolekcji. Muzeum Ikony Wołyńskiej znane jest na Ukrainie i za granicą nie tylko ze względu na interesującą ekspozycję, ale także z pracy naukowej, badawczej i organizacyjnej. Każdego roku na podstawie muzeum odbywają się konferencje naukowe z ikonografii wołyńskiej.
Muzeum Ikony Wołyńskiej, Wydział Wołyńskiego Muzeum Krajoznawczego
Аdres: Łuck, ul. Jaroszczuka, 5.
do najcenniejszych eksponatów należy ikona z przełomu XI i XII wieku.
Muzeum Ikony Wołyńskiej w Łucku na Ukrainie